Védd a fogínyed!


Amíg nincs vele gond, sokan nem is gondolunk rá. Pedig a fogak ápolása mellett nem feletkezhetünk meg fogínyünkről sem, mert ha így teszünk, könnyen előfordulhatnak olyan problémák, amik majd akkor emlékeztetnek létezésére, amikor már esetleg késő.
Védd a fogínyed!

Több módszer is létezik a fogíny egészségesen tartására, ami azért fontos, mert a fogíny állapota hatással van a fogak állapotára is. A fogíny megbetegetése nem csak kissé kellemetlen tünetekkel járhat, de fogszuvasodához és a fog elvesztéséhez is vezethet akár!



MEGELŐZÉS


Alapvető fontosságú a megfelelő fogmosási-technika. Ehhez jó minőségű fogkefét kell választani. A medium (közepes) keménységű fogkefék a legalkalmasabbak a lepedék eltávolítására, miközben a sörték nem sértik fel a fogíny felületét.

Vannak kiegészítő eszközök, amelyek hatásosabbá teszik a fogmosást. A fogselyem tisztán tartja a fogak közötti réseket. A szájzuhany szintén eltávolítja a lerakódásokat és masszírozza a fogínyt.

Kaphatóak már különféle fogkrémek és szájöblítők. Keressük meg a számunkra legmegfelelőbbet, ebben kérjük ki a fogorvos tanácsát! Léteznek fogíny gyulladását csökkentő, antibakteriális öblögetők is, amelyek megfelelő gyakorisággal használva megelőzhetik a bajt.

Emelett javasolt évente két alkalommal szakemberhez fordulni és eltávolíttatni a fogkövet, elvégeztetni a teljes ellenőrzést a fogakon és az ínyen is.

Érdemes odafigyelni a megfelelő táplálkozásra, a szükséges vitaminok állandó bevitelére is.



TÜNETEK


Amikor már fellép valamilyen probléma, annak jelei is vannak. Az íny megduzzadhat, vörösesen elszíneződhet. Érintésre, nyomásra fájdalmat érezhetünk. Egyes helyeken akár vissza is húzódhat a fog gyökere felé. Egy tükör segítségével otthon is megvizsgálható és ha ilyen jeleket látunk rajta, érdemes még időben fogorvoshoz fordulni.



KÖVETKEZMÉNYEK


A fogíny gyulladába léphet. Ez fájdalmassá teheti a fogmosás, de még az étkezést is. Kellemetlen szájszag alakul ki. A folyamatos gyulladás a fogak mentén egyre mélyebre hatolhat. Emellett a fogíny deformálódik, elsorvad. Így akár a fog meglazulását, kiesését is okozhatja.



KEZELÉS


Bármilyen panaszt érzékelünk, érdemes mielőbb fogorvosi segítséget kérni. A fogakat és a fogínyt megtisztítják a fogkőtől, a lerakódott lepedékektől, ha szükséges antibiotikum kúrát kell végezni.

Ha a probléma már komolyabb, nem úszhatjuk meg ennyivel. Az íny nem "nő vissza", ilyenkor speciális technológiákkal segítenek a fog megtartásában a szakemberek, vagy fogpótlásra is szükség lehet.



KONKLÚZIÓ


Ne akarj csak túl lenni a fogmosáson. Sajátítsd el a jó technikát és azt végezd a megfelelő eszközökkel, az előírt ideig legalább kétszer naponta, de legjobb minden étkezés után!

Használj fogselymet, szájvizet!

Ellenőrizd az ínyed!

Ne halogass! Bármilyen vérzést, fájdalmat tapasztalsz, fordulj fogorvoshoz!

Évente 2 alkalommal ellenőriztesd a fogaid és a fogínyed állapotát, távolíttasd el a fogkövet!




Írta: babszemkirálykisasszony, 2013. január 20. 09:08
Fórumozz a témáról: Védd a fogínyed! fórum (eddig 2 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook