Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Vásároljunk szelektíven! fórum

Vásároljunk szelektíven! (beszélgetés)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Vásároljunk szelektíven!

2010. aug. 25. 01:26

én is hiányolom a visszaválthatóságot, (régen abból volt a fagyipénzünk:) )

de már az is valami, hogy vannak szelektív szigetek...

de a körülötte lévő kupi, hát az förtelem...

5. graczek (válaszként erre: 4. - Syria)
2009. nov. 30. 16:19

Remélem, jobb későn, mint soha, de íme a válasz: a kereskedelmi lobbi által megnyitott kiskapuk a hazai szabályozásban.


Tudni kell, hogy minden csomagolást használó és környezetszennyező terméket előállító gyártó törvény által kötelezett arra, hogy vállalja a szennyezésért a felelősséget. Ezért fizetik a termékdíjat (amit pl. a nejlonzacsik után is kell fizetni). Ezt persze áthárítják arra a szennyezést okozó fogyasztóra, aki ezeket meg is veszi. A multiknak az újrahasznosításra szóló - "zöldítő, jó hírnév építő" - kampányai nem a jófejségüknek köszönhető, hanem azért, mert törvény van rá, hogy újra kell hasznosítaniuk a kibocsátott szennyezőanyag - egyébként nevetségesen kis - részét.


Itt jön a képbe a betétdíj, ami nem újrahasznosítás, hanem újrahasználat. A különbség óriási a környezetterhelés szempontjából: a PET-palackot begyűjtik, elszállítják az újrahasznosító üzembe, előválogatják, darálják, mossák, szárítják, zsákolják és majdnem 100%-ban exportálják (ismét szállítás!). A betétdíjas üveget visszajuttatják a gyártónak azzal a fuvarral, amivel a gyárból jön a boltba a termék (tehát nincs plusz járat), aki azt végigküldi egy mosó gépsoron, és már mehet is újra a polcra.


Az unió más országaiban nem csak éves újrahasznosítási arányszámokat írnak elő egy-egy országra, hanem újrahasználatit is. Az italgyártók nyílt levelet idén írtak arról, hogy nekik is jobban megérné gazdasági szempontból a betétdíjas rendszer. A kereskedőknek ez viszont macera, amiből még hasznuk sincs, van viszont olyan lobbierejük, hogy elérték ne legyen a betétdíjas előírás. Sőt, azt is elérték, hogy a csomagolások után nekik már nem kell semmilyen felelősséget vállalniuk, mindent a gyártókra toltak, pedig a bevétel megoszlása nem ritkán 50-50%...

4. syria (válaszként erre: 3. - Syria)
2009. szept. 3. 08:47
Na, senki nem sejti a választ?
2009. szept. 1. 11:05
Szép-szép a szelektív hulladékgyűjtés, a környezettudatos vásárlás, magam is e szerint élek; de árulja el már valaki: ha visszaveszik a sörös-, borospalackokat, a pezsgőspalack miért kivétel? Vagy a csavaros tetejű, 720 ml-es befőttes, savanyúságos üvegek, amik befőzések idején raklapszámra állnak a nagyobb üzletekben. (Már a puszta látványtól is kinyílik a bicska a zsebemben.) Vegyük meg, amit más kidob, mert nem befőzős fajta? Régebben az ilyenek is visszaválthatók voltak, most megy újrahasznosításra. Ennek mi értelme? Nem is értem: a szűk szájú italos palackok tisztítása, mosása megoldott, a bő szájú befőttesüvegeké meg nem?
2009. szept. 1. 10:45

Nagyon hasznos volt számomra a cikk. Az lenne jó,ha sok helyen fel lennének tüntetve, hogy mit hova kell dobni, hosszan felsorolva.

Mi Ausztriában lakunk, eleinte nehézséget okozott, hogy mit hova kell dobni.

Gratulálok az Íráshoz, csak így tovább. ;)

2009. szept. 1. 10:03
Évente fejenként 450 kg hulladékot termelünk, amit nem tudunk már hová tenni. Ennyi megvásárolt holmit dobunk ki a szemetesbe, hogy utána még egyszer fizessünk az elszállításért. Pedig rengeteg olyan apró trükk van a mindennapokban, amelyek kis odafigyeléssel nagyságrendekkel csökkenthetik a hulladékunk mennyiségét.
Tippek hulladékcsökkentésre és ötletek a környezetbarát otthonhoz a KukaDiéta zöld háztartás verseny keretében - 2.

Ugrás a teljes írásra: Vásároljunk szelektíven!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook