Van itt jogász? Örökléssel kapcsolatban szeretnék kérdezni. (tudásbázis)
Nem bízom az ingyenesben. :( Ragozzuk tovább! Ezt találtam (mert a gugli a barátom :D):
„Az özvegy törvényes öröklésének jogi alapját az örökhagyóval fennálló házassága teremti meg. Az özvegy azonban akkor is kiesik az öröklésből, ha az örökhagyó halálának időpontjában a házastársi életközösség nem állott fenn és annak visszaállítására sem lett volna mód.”
E szerint a túlélő nem örököl a fél részből, így 2 gyerek esetén az a helyzet, ami a változtatás előtt volt: 1/4-1/4 illeti őket. Jól gondolom?
Nem, csak az elhunyt részét lehet örökölni. Csak az szerepel a hagyatékban.
Igen, a túlélő nagyobb tulajdonnal rendelkezik.
Köszönöm, így már egyértelmű. :) (Valami okospalacsinta azt mondta nekem, hogy az EGÉSZ örökség harmadolódik, ezért kezdtem érdeklődni.)
Ezzel a változtatással nőtt a túlélő tulajdonjoga a gyerekek rovására.
Igen, jól érted.
Fogalmam sincs, mióta van ez így.
Fussunk neki még egyszer! (Haszonélvezetet, ingóságokat mellőzzünk!)
Felállás: férj, feleség, ingatlan 50-50%-ában tulajdonosok. Van két közös gyermek.
113 szerint (ha jól értelmezem):
A túlélőé a fél ingatlan, plusz az elhalt tulajdonrészének a harmada? Magyarul a gyerekek 1/6-ot örökölnek 1/4 helyett?
Nem ad pontos választ.
113 alapján: a túlélőnek megmarad a fele, a másik fél oszlik 3 felé? Vagyis a túlélő a saját fele részén felül kap még egyharmadot. Zanza az egész. :(
Még mindig nem tiszta a kép. (A haszonélvezetet hagyjuk, mert az egyértelmű.)
KÉRDÉS, amire egyértelmű választ szeretnék kapni (napi jogban igencsak jártastól).
Ha meghalok,
- az ingatlan fele része a férjemé lesz, a másik 50% fele-fele arányban a gyerekeké, vagy
- az egész harmad arányban hármuké.
A haszonélvezet tiszta sor.
"Az örökség többi részére egy gyermeknyi részt örököl." ezt nem értem.
Mi a helyzet a harmadolással? Igaz, vagy nem?
Felállás: férj, feleség, ingatlan 50-50%-ában tulajdonosok. Van két közös gyermek.
Kérdés: az egyik tulajdonos halála esetén mi lesz a jogszerű öröklés.
Eddig úgy tudtam, hogy fele rész a túlélőé, a másik fél negyed-negyed arányban a két gyereké a túlélő haszonélvezetével. Most is így van?
Állítólag megváltoztatták úgy, hogy a túlélőt és a gyermekeket is harmadrész illeti. Igaz ez?
Kettőjüké volt a lakás, és így hozták ki.. mivel mi ketten megörököltük a felét a másik anyumé maradt de az egészre övé a haszonélvezet.
Köszönöm a választ! Jó tudni ilyeneket, nem egyszerű döntés lesz.
Neki pénzre van szüksége.. én pedig félek belevágni, benne állna a pénz kitudja akár húsz harminc évig is... addig meg bármi másra is kellhet a pénz...
Ja hogy anyukádé a fele ingatlan + haszonélvezeti jog és a tesódal tiétek a másik fele? Akkor ez picit megborítja a dolgot mivel anyukádnak van benne része így öt mindenképpen értesíteni kell az adásvételről. Ugyanis ilyen esetbe neki is van elővásárlási joga eladásnál a tulajdoni része miatt. Ez úgy megy akkor hogy te teszel a tesódnak egy vételi ajánlatot, megírjátok a szerződést de mivel anyukád rendelkezik elővásárlási joggal így öt kiértesíti az ügyvéd hogy él a jogával. Ha él akkor azt az összeget amit te kínálsz a tesódnak azt neki is megkel adnia, ha nem adja meg akkor az olyan mintha lemondana az elővásárlásról, ami után a tied a tesód része. Mondjuk 2 elővásárlási joggal rendelkező esetébe hogy kiét kell elfogadni azt nem tudom. De mindenképp értesítve lesz erről ö is. Azt nem csinálhatja meg hogy nem engedi eladni a tesód részét csak abba az esetbe ha az övét is megveszed, ilyen nincs.
Ha mondjuk tervezed megvenni az anyukád részét is majd idővel akkor talán egyszerűbb lenne egybe megvenni mindkettejüktől. Arra figyelj majd akkor oda, hogy a vételárba már legyen belekalkulálva a haszonélvezeti jogról lemondás ára is, azt ugyanis a vételár alapján számolják ki. Teszem azt te kettőjüknek az ingatlan 3/4 részére fizetsz 1 millió forintot. A Haszonélvezeti jogról való lemondás ennek az összegnek a 20% így anyukád kap 200.000 arra. A Maradék 800.000 meg a tulajdoni arányok szerint kell elosztani. Anyukádé akkor a 2/3 rész tesódé meg az 1/3 rész akkor a 800-ból anyukád kap 532.000 a tesód meg 266.000. De ez csak egy példa volt. Anyukád a haszonélvezeti jogáról akár ingyen is lemondhat,vagy mint írtam akár rajta is maradhat a haszonélvezeti joga is. Akkor mondjuk a 2/3 részére kap ö 666.666 a tesód meg kap 333.333 forintot, 1 milliós vételnél. Ja és legtöbb esetben az eljárási költségek (ügyvédi díj,bejegyzési díj) a vevőt terhelik erre majd még figyelj.
Amúgy anyukádnak honnan volt fele tulajdonrésze az ingatlanban? Apukáddal felesbe az övék volt, vagy öröklésnél volt végrendelet ami alapján megörökölte?
Köszönöm!
Már csak az a kérdés hogy érdemes volna e belevágni ügyvédileg így az egy negyed részének vagy inkább jobban megéri egyszer ügyvédet fogadni azt kifizetni egyszer... minthogy most is, meg majd ha az egész lakás a miénk lesz, de mivel neki nem kell az a lakás akkor megint az anyai részt megvenném tőle.. Beszéltem anyámmal ő nem egyezik bele.. bár még vele nem közölte a hugicám, elvileg nem is tud róla anyám hogy ez a terve, mivel kiakarja hagyni anyámat belőle mondván semmi köze hozzá... :-(
"Közkeletű tévedés az, hogy a haszonélvezettel terhelt ingatlant nem lehet eladni. Valójában a haszonélvezettel terhelt ingatlan forgalomképes, vagyis a tulajdonos eladhatja, de a haszonélvezeti jogot a tulajdonosváltozás nem érinti, vagyis az ingatlan haszonélvezője a továbbiakban is birtokolhatja, hasznosíthatja az ingatlant."
Tehát eladhatja az ingatlant amennyiben a vevő beleegyezik és úgy veszi meg az ingatlant hogy egy harmadik fél haszonélvezeti joggal rendelkezik rajta.Ez akkor necces mikkor egy idegenek adod el az ingatlant mert egy idegen nem biztos hogy így megvenné azt. Ilyenkor szokott az lenni hogy a haszonélvezeti joggal rendelkező a vételár egy bizonyos részéért cserébe lemond a haszonélvezeti jogáról és így kap pénzt az eladás után. Haszonélvezeti jogot eladni,megvenni nem lehet, de a haszonélvező lemondhat arról. Viszont ettől függetlenül is eladható az ingatlan! Ha téged nem zavar hogy anyádnak ezek után is rajta lesz a haszonélvezeti joga a lakáson akkor minden gond nélkül megveheted a testvéred részét.
Egy ismerősöm pont tavaly csinált ilyent. 4 voltak testvérek az apjuk kb 10 éve meghalt a 2 nagy az öröklésnél lemondtak a rájuk eső részről a 2 kisebb javára, az anyjuk megkapta a haszonélvezeti jogot rá. Majd tavaly a nagyobbik testvér miután neki távolabb lett egy háza a férjével eladta a saját részét a legkisebbnek, úgy hogy az anyjuk haszonélvezeti joga megmaradt a házon. De legegyszerűbb ha az ügyvédnél akivel az adásvételt vagy a ajándékozást csináljátok erre rákérdeztek!
További ajánlott fórumok:
- Ingatlanirodával kapcsolatban szeretnék kérdezni, mint vevő, tud valaki segíteni?
- Előrehozott érettségivel kapcsolatban szeretnék kérdezni...
- Hogy lehet megkérdezni egy ismerőstől akinek eddig a kapcsolatai nem jól alakultak, de most megismerkedett valakivel, hogy mi a helyzet?
- Dadogással kapcsolatban érintett anyukáktól szeretnék kérdezni, kinek meddig tartott?
- A klóros tisztítószerekkel kapcsolatban szeretnék kérdezni, furcsa félelmeim vannak, biztonságos a használatuk? Vannak veszélyei?
- Láthatással kapcsolatban szeretnék kérdezni! Tud valaki segíteni?