Túlsúlyos gyerekek (beszélgetés)
És közte? Suliba pl visz a gyerek plusz szendvicset, lemegy a büfébe 2 étkezés között?
Milyen típusú ételekhez szoktak? Szénhidratgazdag vagy inkább vegyes?
Szia. Nekem a kicsi 11 éves. Átlagosan eszik, igazából mindegy mi az, csak kaja legyen 🙃 nem kövér, rengeteget mozog, 4 éves kora óta sportol, most már pár éve versenyszerűen, heti 4-5 edzéssel megspékelve. Nem tudom, talán ez a titok, a sok mozgás. Eszik csokit, chips-et, fagyit, sütit, rengeteg gyümölcsöt eszik, némelyikben elég sok a cukor stb. nem tiltok tőle semmit, persze ezeket mind mértékkel fogyasztja. Inni viszont szinte csak vizet iszik, max. nyáron szörpöt, de csak azt amit én készítek. Az édes, szénsavas lötyiket nem szereti. Mivel sportol, edzéseken, tornákon nem is ihat mást mint vizet.
A barátaink kisfia egyidős az enyémmel, ő egy kicsit duci. Ugyanúgy sportol mint az enyém, nem eszik össze vissza, ész nélkül, ő kétszer is meggondolja megegye e a chips-et, mégis van 7-8 kiló súlyfeleslege 😔 egészen biztos, hogy ez genetika is.
Biztos hogy egy alapos orvosi kivizsgálás nem árt nálatok, főleg a pajzsmirigy miatt. Drukkolok hogy ne legyen semmi baj, ha mégis, akkor pedig biztos hogy lehet orvosolni 😊
Nekem is két gyerekem van. A kicsi alig eszik, és mindenki azt mondja, milyen jó húsban van (nem kövér). A nagy sem túsúlyos, pedig már nem tudom hová dugni előle a csokit. Napi egy táblát biztosan elfogyaszt és még mellé, amit talál mamánál, vagy eldugva a kamrában. (Most majd megkapom, minek veszek csokit. Én is tudom, hogy egészségtelen, de én is imádom, meg a férjem is :-()
De pl. én gyereknek kövér voltam és nem az édességtől, mert abból keveset kaptam. Én pl. nem éreztem, hogy valamiből elég, már nem kívánom. Viszont szerintem igenis létezik genetikus felszívódási zavar, ami mégcsak nem is pajzsmirigy eredetű. Egyszerűen a brokkolit is nagyon szépen eltárolja zsírnak a szervezet. Tudom, hogy gyereket kín fogyókúráztatni, talán nem is kéne, max egyszerűen betartani a "maroknyi adagok" módszert és többet mozogni, amennyiben nem rohangálós fajták. Egyébként ismerek olyan gyereket, aki nem eszik sokat (csak egészségtelenül), rengeteget rohangál egész nap, mégis olyan, mint egy gombóc. Rengeteg energiája van, jól érzi magát. Lehet, hogy a te gyerekeid is simán kinövik majd, megnyúlnak út közben és nem lesz semmi bajuk.
Én úgy gondolom legtöbbször a mértékletességen van a hangsúly.
Sokszor láttam hogy kövérebb gyerekeknek dupla -ha nem tripla- adag ételt is ad a szülő. Én adok édességet akár naponta is. De nem egy egész zacskó kekszet nyomok a gyerek kezébe, hanem csak 1 vagy 2 darabot.
Szerintem a vizsgálat vagy vizsgálatok után kezdj el gondolkozni az étrendjükön.
Vannak gyerekek, akik szinte chipsen meg kólán élnek és mégse túlsúlyosak. Persze ez függ attól is, hogy mennyit mozognak, de pajzsmirigy betegeknél ez is más tészta.
Ráadásul a pajzsmirigy problémákhoz elég gyakran társul cukorbetegség is, az megint variál az étrenden. Mert az édesség az csak egy dolog, de általánosságban a szénhidrát fogyasztásra és még általánosabban a kalória fogyasztásra kell figyelni túlsúly esetén.
Vizsgáltasd ki őket és utána könnyebb lesz az étrendet is kiválasztani vagy egyenek ők is úgy, ahogy te.
Alkalmanként kínálom meg csak apró édességekkel. Egy héten max egyszer, de van, hogy néhány hétig nem kapnak. De nem is annyira kérik.
Reggeli fél szelet kenyér max 1 szelet, valami rávalóval, tea v gyümölcslé, vagy egy kis villásreggeli, ebéd: igyekszem levest is tálalni, változatosan érdemes sok zöldséggel kitalálni, uzsonna:gyümölcs, vacsora változó, néha főtt étel, neha hideg. DE nem tartozik az édesség a napi étrendhez. Mondjuk hétvégén egy kis süti ebéd után jól jön. Hétközben a suliban is van egyszer sütemény.