Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Titkok, fortélyok, ötletek - gyakorlati tanácsok

Titkok, fortélyok, ötletek - gyakorlati tanácsok


Elsóztad a levest? Mindig odaég a tej? Zavaros a húsleves? Leválik a panír a húsról?


Minden jó, és gyakorlott háziasszonynak is elkel egy pár jó tanács...hát még annak aki nem ért a dolgokhoz....

Titkok, fortélyok, ötletek - gyakorlati tanácsok

A sózás

- Ha elsóztuk a levest vagy a főzeléket, néhány evőkanál tejjel vagy tejföllel enyhíthetjük a sós ízt.

- Másik megoldás szerint tegyünk bele egy nagy burgonyát, forraljuk néhány percig, majd vegyük ki belőle. A burgonya magába szívja a só egy részét.


Tejtermékes trükkök

- Ha az étel alja odaégett, csak úgy lehet megmenteni, ha felkeverés nélkül átöntjük egy másik edénybe, majd 1 dl forró tejet hozzáöntve, most már alaposan összekeverjük és felforraljuk.

- Ha a tejeslábos alját nagyon vékonyan bevajazzuk, nem fog odaégni a tej.

- Ha a tej forraláskor összement, ne öntsük ki, mert levest vagy főzeléket még behabarhatunk vele.

- Ha a házi készítésű aludttejbe literenként egy evőkanál tejfölt keverünk, sokkal jobb lesz az íze és az állaga.

- Ha a tejszínt nem tudjuk habbá verni, tejfölként még felhasználhatjuk. Ha pedig túlvertük, és annyira összeállt, hogy kicsapódott belőle a vaj, bármilyen szendvicskrém alapja lehet, de magában, vajként is fogyasztható.

- Ha a tejszínt felforraljuk, majd kihűtjük, és jól lehűtjük, ugyan nehezebben verhető fel habbá, mint a nyers tejszín, viszont sokkal tartósabb lesz zselatin vagy habfixáló nélkül is.

- A cukor nélkül habbá vert tejszín jóval tovább marad kemény, mint a cukrozott.

- Ha a sajt nagyon kiszáradt, egy éjszakára áztassuk tejbe, ezután újból könnyen szeletelhető.

- Puha sajtot úgy lehet lereszelni, ha előzőleg a mélyhűtőben megfagyasztjuk. Akármilyen kicsi sajtdarabkát is érdemes eltenni, hiszen zsemledarálón - bármennyire is száraz vagy kemény - le lehet reszelni.


Húsokról

- Ha a hús nem akar megpuhulni, egy-két evőkanál ételecettel locsoljuk meg.

- Ha túl zsíros a hús, a paprikás vagy a pörkölt alá ne külön pirítsuk meg a hagymát, hanem egyszerre tegyük fel a húst a hagymával, zsír nélkül, egy-két evőkanál víz társaságában.

- A zsíros húsról feltétlenül szedjük le a zsírt! (Egészen apróra összevágva kisüthetjük és apránként felhasználhatjuk. Persze csak azoknak ajánlom, akik a hízás veszélye nélkül fogyaszthatják!)

- Ha a húsvágó deszka alá teszünk egy konyharuhát, a hús klopfolásakor keletkező zaj jelentősen lecsökken.

- A csontos húsokat érdemes gondosan kicsontozni, majd a csontot forrásban lévő vízben 3-5 percig előfőzni. Ezután leszűrve nejlonzacskóba csomagolhatjuk. Lefagyasztva akár több hónapig is eláll a mélyhűtőben. Akármilyen kevés csontot érdemes így eltenni, mert egy idő múlva összejön egy "tisztességes" mennyiségű levesre való adag.

- Ha a kocsonya nem eléggé alvadt meg, az újból felmelegített kocsonyalébe belekeverhetünk (mennyiségtől függően) egy-két evőkanál zselatinport, amit előzőleg feloldottunk egy kevés kocsonyalében.

- A kocsonyán vagy a húslevesen megdermedt zsírréteget hidegen könnyen leszedhetjük egy széles pengéjű késsel.

- A száraz kolbász héja könnyen lehúzható, ha a kolbászt vízbe mártjuk, és néhány percnyi várakozás után kezdjük csak a héj lehúzását.

- A füstölt húsok levét érdemes megtartani, mert sokféle leves, mártás készíthető belőle, és fűszerezésre is alkalmas.

- Ha a sült hús odaégett; tegyünk a levébe néhány karika meghámozott nyers burgonyát, az elveszi a kozmás ízt.

- Bármilyen fajtájú májat felhasználás előtt érdemes kevés tejbe vagy vízbe áztatni, így nem keményedik meg.

- A májételeket csak a tányéron sózzuk!

- A húst megmosása után azonnal szárítsuk meg egy tiszta szalvétával vagy papírtörlővel.

- Ha a karaj vagy a combszelet széleit éles késsel több helyen bevagdossuk, nem fog összeugrani sütés közben.

- A húsleves sohasem lesz zavaros, ha lassan forraljuk fel, ezután azonnal takaréklángra tesszük, és gondoskodunk arról, hogy főzés közben mindvégig éppen csak forrdogáljon. Ne keverjük meg! A habja magától szépen lefő, leszűrni sem szükséges, csak a fűszeres zacskót kell kiemelni belőle.

- A párolt húsok elfőtt levét csak nagyon kevés, (egy-két evőkanál) forró vízzel pótoljuk. Párolás előtt a hússzeletek mindkét oldalát pirítsuk meg hirtelen, erős lángon, így a fehérje kicsapódása megakadályozza, hogy értékes leve kifolyjon párolódás közben.

- Sohase szúrjunk villát a húsba, mert a leve kifolyik és kiszáradhat.

- A húsok adagolásánál ügyelni kell arra, hogy csak a rostokra merőlegesen szeleteljük, ellenkező esetben szálaira esik szét, és rágós lesz.

- Bundázás (panírozás) előtt a húsokról itassuk le a nedvességet, hogy jobban tapadhasson rá a bunda. Ha túl nedves a hús, a forró olajban azonnal leválik róla a panír.

- A hússzeleteket csak közvetlenül sütés előtt sózzuk meg, különben a só kioldja a nedveket, és száraz, rágós lesz.

- Nem fő ki a velő a csontból, ha mindkét végét erősen besózzuk, vagy vékony zsineggel kis csomagot kötözünk belőle.

- Időtakarékosság céljából egyszerre nagy mennyiségű vöröshagymát finomra vághatunk, olajon megfonnyasztva és kicsit megsózva beletehetjük egy jól zárható üvegbe. Felhasználáskor csak annyit veszünk ki belőle, amennyi egyszerre szükséges. A

hűtőszekrényben akár 2 hétig is tárolható.


Zöldséges praktikák

- Ha a vöröshagyma nagyon erős, felvágásig tartsuk hideg vízben.

- Az újhagyma zöld szárát ne dobjuk ki, mert alaposan megmosva és összeturmixolva ízesítőnek és színezőnek jól használható.

- Mélyhűtött, nyers zöldfőzeléket forrásban lévő, kevés vízbe kell beletenni, és az újraforrástól számított 4-5 percig főzni.

- A rántott csirkéhez való, díszítésre szánt petrezselyemcsokor csak akkor lesz ropogós, ha kevés lisztben megmártva beledobjuk a forró olajba, és erős lángon megsütjük. Nem szabad lefedve tárolni, mert megereszkedik.

- Ha azt akarjuk, hogy az olajban sütött burgonya ropogós maradjon, ne sózzuk meg és ne fedjük be.

- Ha a zöldpaprika nagyon erős, lobogó forró vízbe dobjuk, s 1 perc múlva leszűrjük. Ha még ezután is erős, a műveletet még egyszer megismételhetjük, garantáltan elmegy az ereje. (Töltött paprika főzésekor a paprikát érdemes így előkészíteni azoknak, akik nem szeretik az erőset.)

- Burgonya- vagy zöldségtisztításkor tegyünk a munkaasztalra egy jó nagy újságpapírt, és azon hámozzuk a zöldséget. A munka végén egy mozdulattal összefogjuk a papír négy sarkát, és eldobjuk. Így az asztal nem lesz szemetes.

- A héjában főtt burgonya könnyen meghámozható, ha hideg vízzel leöblítve azonnal megkezdjük tisztítását.

- Ha a burgonyák nem egyformák, puhulási idejük sem egyforma. Ezen könnyen segíthetünk, ha a nagyobbakat villával vagy tűvel néhány helyen megszurkáljuk.

- Akkor lesz igazán aromás és jóízű a gomba, ha párolása előtt a serpenyőbe téve megsózzuk. A sótól levet ereszt, és a saját levében párolódik puhára.

- A nyers zöldségféléket nem szabad hosszasan áztatni, mert értékes vitaminjai hamar kioldódnak.

- Ha a paradicsomot egy pillanatra forrásban lévő vízbe tesszük, utána könnyen lehúzhatjuk a héját.

- A megfonnyadt és nagyon öreg zöldséget használhatóvá tehetjük, ha előzőleg legalább egy napig tiszta, hideg vízben áztatjuk a jól megmosott burgonyát vagy a gyökeret-répát. (Természetesen vitaminra ebben az esetben ne nagyon számítsunk, egyrészt mert az öreg, ráncos zöldfélében már amúgy is kevés volt, másrészt a hosszas áztatás sem tesz jót neki.)

- Leveles zöldségfélét, salátát langyos vízben mossunk meg, hogy a felszínre jöjjenek a benne megbúvó apró bogarak vagy kukacok. Ezután folyó hideg vízben többször öblítsük át, majd hagyjuk lecsöpögni.

- A megtisztított és feldarabolt, fehér színű zöldségek, mint a karfiol, a zeller, a gomba, valamint az alma, körte, citromlével meglocsolva megtartják szép fehér színűket, enélkül csúnyán megbarnulnak.

- Ha a karfiol már nem friss és foltos, kevés tejet öntsünk a főzővizébe, attól kifehéredik.

- Ha a salátának való előfőzött zöldséget jeges vízbe tesszük, ropogósságát és színét megőrzi.

- A gombát csak folyó vízben, enyhe dörzsöléssel érdemes megmosni, különben értékes tápanyagai kioldódnak a vízben.

- Ha fedő nélkül főzzük a karfiolt, puffasztó gázai elillannak a levegőbe.

- A lereszelt citromhéj cukorral összekeverve a hűtőszekrényben sokáig eláll, ugyanígy a narancshéj is, de csak jól záródó üvegben.

- Ha csak néhány csepp citromlére van szükségünk, kár felvágni egy egész gyümölcsöt. Ilyenkor egy hústűt beleszúrunk, kicsit megnyomjuk, és a pici lyukon kifolyik annyi lé, amennyi éppen szükséges. A citromot ezután folpackba csomagolva néhány napig még a hűtőszekrényben tárolhatjuk.


Sütemények fortélyai

- Ha a dióbél nagyon kiszáradt, megfonnyadt, forraljuk néhány percig tejben vagy tiszta vízben, hamarosan visszanyeri eredeti formáját, frissé válik, sőt még a héja is lehúzható. (Akár két-három éves diót is felfrissíthetünk ezzel a módszerrel.)

- Ha túl lágyra sikerült a tortakrém, kevés tört piskótamorzsával vagy ledarált háztartási keksszel, esetleg édes kétszersülttel sűríthetjük.

- Ha a gesztenyemassza vagy a bejglitöltelék lágy, kekszmorzsa vagy babapiskóta hozzáadásával sűríthető. Ha egyik sincs a háznál, maximum 10%-nyi zsemlemorzsát lehet hozzáadni anélkül, hogy íze jelentősen megváltozna.

- Ha a cukrot csak egy-két perccel az étel elkészülte előtt tesszük bele, kevesebb cukorra van szükségünk, mintha vele együtt főznénk.

- Az élesztő nagyon jól bírja a mélyhűtést, ezért érdemes nagyobb mennyiséget is tárolni belőle a fagyasztóban.

- Kellemes ízű jégkocka készíthető, ha a jégkockatartóba néhány csepp szörpöt és egy szem kimagozott (apróra vágott) gyümölcsöt teszünk, és ezt vízzel feltöltve megfagyasztjuk. A gyümölcsös jégkockát csak hozzáillő italhoz adhatjuk.

- A megszáradt kenyeret vagy péksüteményt permetezzük meg kevés vízzel, és a forró sütőben pirítsuk pár percig. Másik módszer szerint a megpermetezett kenyeret szeletekre vágva csomagoljuk alufóliába, és úgy tegyük a sütőbe.

- Nem bőrösödik meg a puding teteje, ha a formába töltés után alufóliával lefedjük, és így hagyjuk kihűlni. Más módszer szerint egy mokkáskanál porcukorral hintsük meg a tetejét.

- Ha a megsütött és krémmel megkent, feldíszített tortát be akarjuk csomagolni, szúrjunk bele néhány fogpiszkálót, és erre borítsuk rá a csomagolóanyagot, így a tetejét nem teszi tönkre a papír.

- A megszáradt, már nem fogyasztható, töltetlen édes süteményt, linzert, piskótát stb., gyűjtsük össze egy kis dobozban, szárítsuk zörgősre, és zsemleőrlőn daráljuk le. Jó szolgálatot tehet édes piskótamorzsa gyanánt.


Majonéz, mustár

- A házilag, friss tojással, mustárral, sóval, borssal, citromlével készített majonéz garantáltan eltartható a hűtőszekrényben +2-3 °C-on akár 2 hétig is, ha jól záródó üvegben tároljuk. Ha a majonézhez egyebet is, például tejfölt, tejszínt stb. keverünk, akkor csak 2-3 napig áll el.

- Majonéz készítésénél ügyeljünk arra, hogy az olaj és a tojás azonos hőmérsékletű legyen. Néhány csepp citromlével vagy egy teáskanál mustárral kezdjük meg a tojássárga keverését, így az olajat könnyebben felveszi, és nem "fut" össze, vagyis az olaj nem válik ki a tojássárgából.

- Ha a mustár beszáradt, de azért jócskán van még az üvegben, egy-két evőkanál ecetes-olajos, gyengén édesített lével öntsük föl, hagyjuk néhány órán keresztül így, majd felkeverve zárjuk be az üveget.


Tojásos ötletek

- Nem reped meg a tojás héja, valamint a burgonya, ha a főzővízbe kevés sót szórunk.

- A tojásokat egyenként, külön-külön üssük fel egy kis pohárba, csak ezután tegyük a többihez, - így ha egy tojás rossz, nem teszi tönkre az egészet.

- A tojásfehérje könnyebben felverhető, ha előzőleg alaposan lehűtjük, és tojásfehérjénként egy teáskanál hideg vizet vagy pár csepp citromlevet öntünk hozzá.


Egyebek

- A forrásban lévő, már berántott vagy behabart levest nem szabad lefedni, mert pillanatok alatt kifut.

- Ha a rántás összecsomósodott, ne öntsük az ételbe, hanem kevés főzőlével hígítsuk fel. Összeforralva kevergessük, majd szűrjük át, és csak a már sima rántást használjuk fel.

- A már használt olajat vagy zsírt mindig le kell szűrni.

- Cserépedényt (római tálat) használat előtt áztassunk be tiszta hideg vízbe, enélkül megrepedhet. A tetejéről se feledkezzünk el. Csak hideg sütőben szabad megkezdeni a benne lévő étel sütését, és a lángot csak fokozatosan emelhetjük maximum közepes erősségig.

- A sótartóban nem áll össze a só, ha néhány szem rizst keverünk bele.

- A főzővizet csak akkor szabad megsózni, ha a víz már forr, ellenkező esetben legalább dupla ideig tart, amíg felforr.

- Ha a hűtőszekrény alá csináltatunk egy lábakon álló vaskeretet, vagy egy lábakon álló zsámolyra helyezzük a szekrényt, nem kell majd hajolgatnunk. Ezenkívül jelentős mennyiségű helyet is nyerünk, ahol például jól elférnek egymás mellett a literes üvegek, az üdítők, az egyéb italok, és az üres üvegek sem lesznek többé útban.

- Ne dobjuk el a kicsi, jól zárható üvegeket, mert különféle ételeket, italokat, fűszereket még tárolhatunk bennük.

- A különféle ételmaradékokat sokrétűen használhatjuk, előtte azonban győződjünk meg azok frissességéről.

- A darabos fűszereket egy teatojásba vagy kis gézzacskóba köthetjük, így nem szükséges leszűrni a levest, csak a zacskót emeljük ki belőle.

- Savas (savanyú, citrommal-ecettel készült) ételt tilos alumínium edényben főzni és tárolni, mert az étel sava kioldhatja az edényből a fémet. Ugyanez vonatkozik az alufóliára is.




Írta: elvira1, 2006. március 6. 08:02
Fórumozz a témáról: Titkok, fortélyok, ötletek - gyakorlati tanácsok fórum (eddig 23 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook