Szerencsebambusz! Hogyan kell gondozni, mire kell figyelni, milyen tapasztalataid vannak e téren? (beszélgetős fórum)
Sziasztok!
Két éve van egy szerencsebambuszom, eddig nem volt semmi baja, pár hónapja a felső levelei sárgulni kezdtek... Mióta kaptam bent van abban a kis műanyag fiolában, amiben a boltban árulják, úgy van benne egy vázában...
Mit tegyek, hogy újra a régi legyen?! Megmenthető még? Kivegyem a fiolából és csak simán a váza?! Segítség!!!! Köszönöm a válaszokat előre is!
Hozzáfűzném még, hogy hivatalos weboldalakon azt írják, hogy ne tegyünk rá földet, de az enyém mégis gyorsabban nő, mint másoké, akiknek csak vízben van. :)
Igaz, az enyém a földben való léttől elvesztette a bambusz formáját, levelei vannak és inkább sárkányfára hasonlít, de biztos, hogy nagyon jól érzi magát. :)
A ballagási csokromban volt 2 évvel ezelőtt egy Lucky bamboo. Betettem vízbe, amíg ki nem gyökerezett, majd áttettem virágföldbe, de még most is mindig áll rajta víz. Rettenetesen gyorsan nő. Radiátor mellett van, nyáron éri a nap, mégsincs melege, télen pont jó a hőmérséklet. Mára már hozott egy másik kis hajtást, amiből egyre nagyobb Lucky bamboo lesz. :)
Ilyenkor a téli hónapokban szoktam vizet spriccolni rá pumpás üvegből, általában állott vizet. Nagyon szereti. :)
Nem linket teszek be. Kimásoltam amit találtam róla. Íme:
A szerencsebambusz már évek óta hódít a Magyar virágkedvelők körében. De akinek még nincs, az se maradjon le, gyorsan szerezzen be egy szerencsét hozó csodanövényt. Az eredeti neve: Dracaena sanderana. Ebből a növényből alkották meg az ügyes kertészek a szerencsebambusz vagy Lucky Bamboo névre hallgató, nálunk is elterjedt kis növényt.
A szerencsebambusz (Dracaena sanderana)
A növény a reklámok legjobb példája: vagyis hogyan lehet jól eladni egy növényt?
Ennek a növénynek a neve: Lucky Bamboo, de semmi köze sincs a bambuszok világához, hiszen a bambuszok több méter magasra megnövő kerti növények.
szerencsebambusz
Bizony kedves növénybarátok, itt egy kis átverés is van, de aki hisz a fengshui hatásába, mindenképp szerezzen be egy ilyen növényt, mert nem csak ránk, de egész otthonunkra szerencsét hoz ez a növény. És hogy mi ez a különleges közkedvelt növény eredetileg? Dracena! Eredeti neve: Dracaena sanderana. Ebből a növényből alkották meg az ügyes kertészek a szerencsebambusz nevű nálunk is közkedvelt kis növényt. Talán azért is lett ismert a köztudatban világszerte, mert tartása is igen egyszerű, nincs szüksége másra csak vízre. Ma már kapható vágott változata is, de még mindig nagy sikere van a kis színes keleties hatású kerámiatálba összerakott változatnak.
Bambuszok a boltban
Nálunk a szerencsebambusz rajongók külön vásárolnak fiú, vagyis az egyenes, és lány, vagyis a csavart változatot. Hogy ne legyen magányos a bambusz, ezért párosával állítják a vázába, egy fiú, és egy lány bambuszt. Mit tegyünk, ha megszereztünk egy ilyen csodanövényt? Ne tegyük tűző napra, mert levelei sárgulni kezdenek. Állandóan álljon vízbe a növény gyökere, és ne ültessük le virágföldbe. Kedveli a párás levegőt, ha túlszáraz, meleg helyre tesszük, a növény sárgulni kezd, és elhal.
Szerencsebambusz
A modern lakások és a fengshui által berendezett otthonok elengedhetetlen növénye. Ha vágott szerencsebambuszt nevelünk, akkor hetente egyszer cseréjük ki alatta a vizet. A kerámiatálban tartott növénynél figyeljünk oda, hogy milyen vízzel locsoljuk, mert a túl klóros csapvíz tönkre teheti növényünket. Akinek van, akváriuma otthon bátran tegyen néhány vágott szerencsebambuszt dekorációnak.
És mi történik, ha elültetjük ezt a növényt virágfölbe? Hipp-hopp, egy gyönyörű, de egyszerű dracenát kapunk pár héten belül és a szerencsebambuszunk már csak a múlté.
Szerencsebambusz (Dracaena sanderana)
A reklámnév növénytanilag téves, mivel az állítólagos szerencsehozónak semmi köze a bambuszokhoz, hanem a sárkányfák vagy dracénák testvére. Hivatalosan: fehérszélű sárkányfa (Dracaena sanderana ). Keleties vonását csak vízbe állítva tartja meg, viszont lassú növekedése miatt sokáig eláll.
A tűző napot kivéve lakásunk több helyiségében is jól érzi magát, de mivel léte a víztől függ, annak minőségére különösen érzékeny.
Az igénytelennek mondott növény jólétét tehát a vízminőség határozza meg. A klóros csapvíz kifejezetten káros számára, emiatt hamar bekövetkezhet leveleinek sárgulása, majd elvesztése. Az elpárolgott vízmennyiséget elég hetente, állott vízzel pótolnunk, míg a teljes vízcserére elég, ha csak 3-4 hetenként kerítünk sort. Mivel a csapvíz nem tartalmazza a növény fejlődéséhez szükséges összes tápanyagot, a hiányzó elemeket tápoldat hozzáadásával pótolnunk kell. A tápot mindenképp hígítsuk: adjunk negyedannyit, amennyit a csomagoláson a cserepes növények öntözéséhez javasolnak.
Földbe ültetve elveszti bambuszhoz hasonló kinézetét, helyette a sárkányfák tömötten álló levélrozettás alakját ölti magára, avval a sajátos ismertetőjellel, hogy leveleinek szélén fehér sáv húzódik.
Ápolása megegyezik a többi dracénáéval: átlagos meleget, jó megvilágítást, rendszeres öntözést és vízpermetezést igényel. Télen érdemes odafigyelni rá, mert a növény pusztulását okozhatja a túl sok víz, vagy ha túl hűvös helyen (17°C alatt) tartjuk. A sárkányfák természetes velejárója, hogy idős korban alsó leveleit fokozatosan elveszíti. Persze, ha ez gyanúsan hirtelen történik, akkor inkább a túl száraz levegő, a huzat vagy egy-két elfelejtett öntözés lehet a ludas.
A közhiedelem szerint a szerencsebambusz az élet számtalan területét befolyásolja pozitívan, így a szakmai előmenetelt, az anyagi jólétet, a hosszú egészséges életet, a harmóniát és védelmet, a szerelmi életet, környezetünk pozitív energiáit, a frissességet, a tettrekészséget és a lekierőt. A hozzá kötődő számtalan pozitív jelentéstartalmat valószínűleg a rendkívüli alkalmazkodóképességének és csekély igényeinek köszönheti, mivel már egészen kevés fénnyel és némi vízzel is beéri. Már egyetlen szál szerencsebambusz ajándékozása is kedves, szívből jövő gesztus, de bizonyos kombinációkban speciális jelentéstartalmat is hordoznak: Három szál bambusz a szerencsét vonzza, öt szál az energiát és a termékenységet fokozza, hét az egészségre hat különös erővel, nyolc a boldogságot és az örömöt jelenti, húsz szál pedig az általános jót jelenti az élet minden területén!
A kapott vagy vásárolt szerencsebambuszunkat akkor se vágjuk kisebb darakra, ha egy hosszú szál van a birtokunkban, mert ez egyrészt károsítja a növényt (el is pusztulhat) és másrészt mert keleti hit szerint a szerencse és boldogság fonalát is elvágnánk ezzel!
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem a szerencse bambusszal kapcsolatban.Most kaptam ballagasomra. ahogy a vízben állt elkezdett az alja barnulni.
Mi okozhatja?
Szia!
A viaszt ne szedd le! Nem a teteje, hanem az oldalhajtása fog nőni. A viasz csak a fertőzésektől védi a növényt.
Sziasztok!
Vettem szerencsebambuszokat és azt látom, hogy a teteje ahol meg van vágva viasszal van bevonva.
Azt olvastam itt hozzászólásokban, hogy ha sárgul akkor ez egy jó módszer, de miért volt a boltban az összes bambusz így kezelve? Gondolom így nem fog nőni. Le szedjem inkább a viaszt?
További ajánlott fórumok:
- Kívánj minden nap JÓ SZERENCSÉT!
- Te viccnek tudnád azt venni, ha a párod azt mondja neked: Te szerencsétlen!
- Komolyan csak én vagyok ennyire szerencsétlen?
- Reménykedem Suhajda Szilárd szerencsés visszaérkezésében.
- Milyen könyvet lenne érdemes elolvasnom, ha nem értek a pasikhoz, és a párkapcsolatok terén sem vagyok túl szerencsés?
- Mintha átok ülne rajtam.. Van itt még valaki, aki olyan végtelenül szerencsétlen mindig a párkapcsolatok terén, mint én? Beszélgessünk!