Örökölt ingatlan után mennyit kell adózni? (tudásbázis)
Idegennek, haszonnal történő eladás esetén (= az eladási ár nagyobb mint az örökléskori érték) 5 éven belül már adóköteles.
Ez esetben inkább kiadnám addig albérletbe, a bevételt lehetne felezni, és majd 5 év után eladni adómentesen. Ha addig az adótörvény nem változik.
De ha a testvérnek szüksége van az ingatlanra, akkor valóban lemondhat az örökrészről a másik javára. Egyszerű, mert ez esetben nem kell külön adás-vételit csináltatni.
Ha nem volt más eleme a hagyatéknak, akkor egyszerűbb lett volna lemondani róla.
Szerintem, ha kivásárolja a hagyatékban megállapított értéken, akkor nem kell adóznotok, de fel kell tüntetni a bevallásban.
A vevőnek viszont meg kell ez után a rész után is az illetéket fizetni.
Oké,de lehet 10 éve örökölte.2 tulajdonos van és most akarja az egyik kifizetni a másikat. Így értettem hogy honnan gondoljátok...
Közben látom írta,hogy tavasszal volt szóval akkor az már jogerőre emelkedett.
Ha a hagyatéki eljárás során bármelyik vagyontárgy értékére az örökösök irreális értéket jelölnek meg, a közjegyző köteles gondoskodni az ingatlan aktuális értéken megállapításáról, és az eljárás végén az illeték megállapításának értékeként azt az összeget megjelölni. Amennyiben az illetékhivatal alacsonynak találja az összeget, akkor saját értékbecslővel fogja az értéket megállapítani. Ez esetben ez utóbbi érték lesz a "szerzéskori érték".
Tehát elsősorban a hagyatéki tárgyalást lebonyolító közjegyző felelőssége, hogy az aktuális értéken vegye be az örökölt vagyon jegyzékébe.
Pontosítok. Tavasszal volt hagyatéki eljárás meg minden és akkor értékelték fel.
Köszi az eddigi válaszokat amúgy.
Ez meddig? Mármint felértékeltek egy ingatlant mondjuk 4 éve 40 millára azóta elrugaszkodtak az ára, volt covid, válság, stb és mondjuk most 50 millió. Akkor, hogy kell érteni?
Mármint meddig aktuális a felértékelés? Vagy ha történik valami újra fel kell értékeltetni?
Van erre jogszabály?
Ha 50-50 %-ban örökölték, és a felértékelt ár felét fizeti ki a másik örökös, akkor adó-fizetési kötelezettség nem keletkezik, mert a szerzéskori érték és az "eladási ár" egyenlő, tehát jövedelem nem származott belőle.
Mivel nincs utána adófizetési kötelezettség, bevallásba nem kell beállítani, de a hagyatéki eljárás végzését és az 50 % eladásáról készített adás-vételi szerződést egy csomagban célszerű tárolni, a későbbi esetleges nav ellenőrzéshez.
Sima adásvétel esetén 4 % a vagyonszerzési illeték.
Van ajándékozási lehetőség is.
Aki megveszi az kije az eladónak?
Sziasztok!
Van egy lakás a nagyszülőktől, amit felértékeltek egy összegre. A másik családtag pedig elvileg megveszi a felértékelt ár felében. Lehet lehetne többet kihozni belőle, ha piaci áron eladnánk, de van abban a házban annyi munka, hogy csinálja meg magának és legyen vele boldog.
Na, de lényeg a lényeg, hogy abban az esetben ha kifizeti a felértékelt összeg felét és nem többet mennyit kell a későbbiekben ebből a pénzből adózni? Már ha egyáltalán kell.
Köszönöm a segítséget!
További ajánlott fórumok:
- Hagyatéki tárgyalás után mennyi idővel kerül bejegyzésre a földhivatalnál az örökölt ingatlan?
- Örökölt ingatlan értékesítése után kell-e adót fizetni, ha a pénzt új építésére fordítjuk? Ha igen mennyit?
- 11 éve örököltem egy földterületet, lakóingatlan nincs rajta. Kell-e utána adót fizetnem, ha kell, akkor milyen %-ot?
- Megörökölt ingatlan 1 éven belüli eladásakor az egész vételár után kell SZJA-t fizetni?
- Mennyi illetéket kell fizetni örökölt ingatlan eladása után?
- Örökölt ingatlan eladása után kell adót fizetni?