Mit tegyek a yuccámmal? (tudásbázis)
Szia
Ha mar csináltál ilyet elkuldenem az e-mail címed re a kepet a növényről .szivesen vennem ha priviben elkuldened az e-mail címed es kuldok kepet.suivesen vennem a tanácsot:)
Óvatosan válaszd le a hajtást a tőrzsről, és tedd vízbe, gyökeret fog növeszteni, ha mindig vízben van, és lesz egy újabb kis jukkád is.
A hajtásből max. 2 cm legyen vízben.
Pálmaliliom (Yucca)
A jukka vagy pálmaliliom népszerű szobanövény, ami önmagában is szép látványt nyújt, de más virágokkal is kombinálhatjuk és a gondozása is egyszerű. Mexikóból és Guatemalából származik. A jukka nemzetség közel 50 fajt és több tucat alfajt számlál. Eredeti élőhelyükön a jukkák akár 14 méteresre is nőhetnek. A levelei, amik a növény díszét adják, sötétzöld színűek, kifejezetten hosszúak, kihegyesedők és szívósak. A csúcsuk rendkívül szúrós, fölfelé állóak, vagy részben ívesen lehajolnak. A levélzet átmérője az 50-100 cm-t is elérheti, és évente 15-20 cm-t is nőhet. A jukkák két formában kerülhetnek forgalomba. A törzses jukkát a növény szárából nevelik, levelei a tömör, csupasz törzs vagy az ágak csúcsán nőnek. A jukka néha törzs nélkül is kapható, ilyenkor az anyanövény hajtásait dugványozzák: az oldalhajtásokat vagy a főhajtást levágják és meggyökereztetik. Az óriás (Yukka elephatipes) népszerű és igénytelen szobanövény, a száraz levegőt, és a rendszertelen öntözést jól tűri.
Pálmaliliom gondozása
Gondozása egyszerű, a hőmérsékletre nem érzékeny. A fénykedvelő növény lévén, egész évben meleg, napos helyet igényel. Nyáron napsütötte helyre a szabadba is kitehetjük. A jukka számára a szobahőmérséklet általában megfelelő, de teleltetni lehetőleg hűvösben kell, de a hőmérséklet ne essen 10 C alá. A hervadt vagy sárguló leveleket vágjuk le. Ha kinőtte a cserepét, tavasszal ültessük át, amihez használjunk általános virágföldet. Ha a növény edényének mérete miatt már túl körülményes az átültetés, akkor távolítsuk el a növény földjének felső, 4 cm-es rétegét és azt pótoljuk friss virágfölddel.
Öntözése tápoldat
Nyáron öntözzük rendszeresen és bőségesen, de két öntözés között hagyjuk kissé kiszáradni a földjét a következő locsolás előtt. Arra vigyázzunk, hogy a növény soha ne álljon a vízben. Nyáron gyakran, ősszel ritkábban öntözzük. Télen keveset kell csak öntözni, szinte csak arra kell ügyelni, hogy teljesen ne száradjon ki. Nyáron kéthetente locsoljuk hígított tápoldattal. Biztosítsuk a páratartalmat permetezéssel, ezzel a takácsatkákat is távol tarthatjuk.
Szaporítása
Ha a jukka nem tűnik igazán egészségesnek, vagy csak szaporítani szeretnénk, akkor készítsünk szár- vagy hajtásdugványokat.
Szárdugványról: A szárat vágjuk min. 4 cm-es darabokra. A darabok alsó végét mártsuk gyökereztető hormonba, majd a dugványokat ültessük homok és tőzegmoha 1:1 arányú keverékébe. Takarjuk le átlátszó fóliával. Gondoskodjunk szellőzőnyílásokról. A fólia ne érjen a dugványokhoz. Vigyázzunk arra, hogy a dugványok lehetőleg ne mozduljanak el, mert a fejlődő gyökerek károsodhatnak. A föld épp csak nedves legyen. A gyökérfejlődéshez 22 C-os hőmérséklet szükséges. Miután megjelentek az első levelek (kb. 3 hét) a fóliát vegyük le. 4-5 hét múlva a növényeket ültessük át talaj-alapú virágföldbe.
Hajtásdugványról: Vágjuk le a leveles csúcsát vagy oldalhajtását. Elültetés előtt hagyjuk 1-2 napig száradni. Használjunk tőzeg és durva homok 1:1 arányú keverékét. Ha a gyökérrendszer kialakult, ültessük át a növényt.
Ötlet tanács
Önmagában is szép látványt nyújt, de más növényekkel is kombinálhatjuk. Mellé ültethetünk pl. kúszó fikuszt, borostyánt vagy filodendront, de a különböző magasságú jukkák együtt is szép látványt nyújtanak. Arra különösen ügyeljünk, hogy minden jukkának nehéz tartóedényt kell, mert a lombja félrehúzhatja a növényt.
Betegségek
Gombabetegségek: A leveleken megjelenő szürke bevonat gombabetegséget jelezhet. Tegyük, a növényt szellős helyre, bevonatot töröljük le, a permetezést egy időre szüneteltessük.
Pajzstetvek: A levelek fonákján szívogató barna rovatok rendszerint pajzstetvek. A pajzstetveket hígított rovarölő szerbe mártott vattacsomóval egyenként távolítsuk el, és 15-20 nap múlva ismételjük meg a kezelést.
Fényhiány: A fényhiány a levelek sárgulását okozhatja. A sárga leveleket távolítsuk el, a növényt tegyük naposabb helyre.
Koszi ezzel is többet tudtam meg,de ez meg nem segít rajtam :(
A kérdésemre is tudod a választ?
Van egy ket méteres yuccam es közvetlen a törzsebol uj levelek hajtottak ki,lent a cserép felett.mit kell ezzel csinálni?le kell vágni es kígyokeresztetni?vagy hagyjam ugy? Eleg bután fest:(fotóztam is csak nem jövök ra hogy kell ide kepet feltölteni:(
Koszi elore is
További ajánlott fórumok:
- Elegem van a párom nyavalygásából! Mit tegyek?
- Mit tegyek az apósommal ha nagyon megkívánt engem?
- Megcsaltak most mit tegyek?
- Most 6 hónapos a lányom, a nem alvás úgy 1, 5 hónapja kezdődött. Egyszerűen nem hajlandó elaludni, csak, ha ott vagyok, mit tegyek?
- Szerintetek van okom a féltékenységre? Mit tegyek?
- Hölgyeim, mit tegyek?