Mit lehet tenni a szoláriumozás után jelentkező fehér foltok ellen? (tudásbázis)
Sziasztok!
Nekem is jelentek meg a bőrömön kis fehér pöttyök szolárium után (két hét alatt voltam 40 percet állószoliban). Ráadásul elég sok is, főleg a hátamon. Be is pánikoltam, azt gondoltam, hogy napgomba. De a bőrgyógyász azt mondta, hogy ez szerinte nem napgomba, hanem a régen kinyomott pattanások helye nem barnult le. Én ezt elég kétkedve fogadtam, mert amint már fentebb írtam, elég sok van a hátamon, de a mellkasomon is van. Rá akarok még szolizni legalább hetente 1x, kíváncsi vagyok mi lesz? Ez sem valami esztétikus, bár még mindig jobb, mintha nagy fehér foltjaim lennének. De remélem nem is lesznek.
Sziasztok!
Hasonló problémával kűzdöttem magam is néhány éve, és nekem ezt a gombásodást a Nizoral samponnal sikerült megszüntetnem.
Ezzel mostam hajat, míg a foltok el nem múltak, illetve aa fűrdőszivacson is használtam. Kis vatta pamacsokkal pedig az arcomon.
Ma más sehol nem foltos a bőröm.
Sziasztok!
A szoláriumozás után megjelenő fehér pöttyök több dolog kapcsán jöhetnek elő.
1. a napozás és a szoláriumozás hatására a bőrünkben festékanyag, melanin termelődik. Ha valaki túl sokat szolizik, napozik, akkor a bőre "elhasználja" azokat az anyagokat, melyek a melanin termeléséhez szükségesek és akkor foltokban fehér területek jelennek meg, melyek nem viszketnek. Béta-carotin fogyasztásával ezek a foltok 1-2 hónap alatt eltűnnek. Ha valali rendszeresen szolizik, napozik, ápolni kéne a bőrét, és akkor nem jelentkezne ilyen panasz. Hidratáló, tápláló krémek, melyek béta-carotint, vitaminokat tartalmaznak. pl. szolariuminfo.hu, szolibolt.hu
2. Ha valaki többet szolizik - több percet egy adott alkalommal - mint amennyit a bőre, bőrtípusa elbír, akkor a bőr felszíne kiszárad és ez a szárazság szintén fehér foltosodást okoz a a bőrön, ami kicsit viszkethet is. Ebben az esetben a fehér foltok jellemzően a felkar külső részén jelennek meg, de sokszor a comb külső részén is jellemző az ilyen kiszáradás. Hidratálni kell a bőrt és csökkenteni az alkalmankénti szoláriumozási időt. Igazából a jó megoldás a rendszeres hidratáló és béta carotin tartalmazó szolikrém használata volna és a kifejezetten szoláriumozáshoz kifejlesztett testápoló.
3. A bőrgomba okozhat fehér foltokat a bőrön. A szoliban nehéz elkapni a bőrgombát, mivel az uv fény megöli a gombákat (ha valaki mégis elkapná, akkor azon a területen keresse, melyen feküdt a szoliban. azaz ha a mellkasunk viszket és a hátunkon feküdtünk, akkor ugye az nem lehetséges, hogy a gomba oda felmásszon és a többi rész érintetlen maradjon). A gomba jellegzetes tulajdonsága, hogy amikor elpusztul, akkor egy fényvédő anyag ívódik bele a bőrbe a bomló gomba spórából. Ez a gomba már nem fertőz tovább, ki tudja mióta volt a bőrön, csak a tulajt nem érte uv fény és ezért nem látszott az ottléte, esetleg csak viszketett. Az elpusztult gombából kikerülő uv szűrős anyag viszont mélyen beívódik a bőr rétegeibe és több hónap, mire magától lehámlik. Ilyenkor hámlasztó krémek hozzák csak rendbe a dolgot. Amikor a gombás fertőzés élő és aktív, azaz fertőz, akkor piros és viszket a bőr. Egyébként a teljes lelki béke érdekében mindenki kérjen szoli fóliát a szoláriumozás előtt és ne vakargassa a saját bőrét, ugyanis a gomba az ép bőrt nem tudja megtámadni. Ott fertőzi meg, ahol hámsérülés van, még ha mikroszkópikus is.
4. napégés okozhat maradandó pigment hiányt pöttyökben. Ezt csak a festék tünteti el :(
Ezt olvastam egy helyen:
A bőrgyógyász válaszol
Fehér foltok a bőrömön
„Apró, fehér foltok jelentek meg rajtam. Nem fáj, nem viszket, de engem nagyon zavar, mert csúnya. Néhány nappal ezelőtt szoláriumban voltam. Összefügg-e ez a foltokkal? Lehet, hogy ott kaptam el valamit?”
Bár nem írta le pontosan, hol jelentek meg a foltok, mekkorák, feltételezem, hogy egy nagyon gyakori bőrprobléma alakult ki Önnél. Latin neve Pityriasis versicolor, magyar megfelelője sajnos nincs. Okozója a pityrosporum ovale nevű gomba, amely gyakorlatilag mindenki bőrén megtalálható, kimutatható. A tünetek kialakulásához egyéni hajlam szükséges. Fiatal emberek betegsége, pubertás előtt – időskorban ritkán fordul elő. Nagy melegben, főként izzadásra hajlamos egyéneknél, túl zsíros krémek vagy szteroidtartalmú kenőcsök alkalmazása után a gomba szaporodásnak indul, kerek telepeket alkotva főként a háton, a nyakon, a mellen. Telepei halvány rózsaszínes-barnás, a bőr szintjéből szinte ki sem emelkedő foltok. Sokszor annyira beleolvadnak a környező bőr színébe, hogy csak a kereső szem fedezi fel őket. Akkor lesz feltűnő a „jelenlétük”, ha napozás, szoláriumozás vagy más behatás következtében a gombatelep elpusztul, lepotyog a bőrről, és a helyén ott marad egy fehér folt. Ezek az apró foltok a széleiknél összeérnek, összefolynak, és egyre látványosabb tüneteket okoznak.
A fehér folt kialakulásának két oka van. Az egyik, hogy maga a telep fényvédőként működik, vagyis alatta nem tud lebarnulni a bőr. A másik, hogy a gombák anyagcseréje elpusztítja azokon a területeken a festéket a bőrben. Ez az oka annak, hogy megfelelő kezelés ellenére is hónapokig megmaradnak a fehér foltok. Ennyi időt vesz igénybe ugyanis az, hogy visszaálljon a normális pigmenttermelés az érintett területeken.
Néha előfordul, hogy a tünetek a kezelések befejezése után nem sokkal visszatérnek. Ilyenkor az állhat a háttérben, hogy a szőrtüszőnyílásokban, a faggyúmirigyek kivezetőcsövében megbúvó gombák átvészelték a gombaellenes kezelést. Ezért meg kell ismételni a terápiát, néha belsőleges kezelés is szükségessé válhat.
A kezelést pontos diagnózis alapján lehet elkezdeni, mert néhány ritkább, de ránézésre hasonló betegséget ki kell zárni előtte. Hogy a közeledő nyáron már foltoktól mentesen mehessen strandolni, forduljon mielőbb bőrgyógyászához!
Összefüggenek-e a tünetei a szoláriumozással?
Ahogy az előbb említettem, a „napozás” miatt, vagyis az UV-fény fertőtlenítő hatásának köszönhetően a gombatelepek elpusztulnak. A gombákat feltehetően nem ott kapta, hanem már hónapokkal korábban jelen voltak és szaporodtak. Azt, hogy a betegség nem terjed emberről emberre, mi sem bizonyítja jobban, hogy még a szoros testi kontaktusban lévő családtagok sem szokták elkapni. A legtöbb helyen a szoláriumokat minden vendég után lelkiismeretesen fertőtlenítik. Ha erről még sincs meggyőződve, látogasson olyan szalonokat, ahol a rendelkezésére bocsátanak fóliát, amit maga alá teríthet, vagy használjon állókabinos szoláriumot!
Mit tehet addig is, míg szakorvoshoz nem ment?
3–6 hétig szedhet 3x20 csepp nem keserű grépfrútmagcseppet, vagy ezzel ecsetelheti is az érintett bőrt.
Érdemes immunerősítő teákat is inni, pl. La pacho kéregteát (Aktimun, Imuvit), kasvirágcseppet szedni 2-3 hétig, és nem árt, ha visszafogja az édességek fogyasztását is.
További ajánlott fórumok:
- TB ügyintéző tanfolyamra jelentkeztem. Van valakinek információja, mire lehet számítani felvételinél?
- Terhesség alatt lehet-e szoláriumozni, napozni?
- Szájban jelentkező, nem letörölhető fehér elszíneződés mi lehet?
- Mit lehet tenni az antibiotikumkezelés során jelentkező hasmenés esetén?
- Hogyan lehet eltávolítani a házastársat még a válás kimondása előtt, ha nincs tulajdonrésze a házban, de be van jelentkezve lakhely szerint?
- Mi lehet az oka a nyakon illetve vállakon jelentkező piros foltoknak, kiütéseknek?