Mindent az informatikus könyvtáros-ról!!! (beszélgetés)
Kis településeken a munkavégzéshez nem kell felsőfokú szakvégzettség, nem akarok butaságot mondani, de azt hiszem, 3000 fő feletti kt-akban kell.
Plusz nagyobb intézményekben is alkalmaznak asszisztenseket, kisebb legfeljebb a felelősség és természetesen a fizetés is.
Értettségivel vélhetőleg nem az OSZK feltáró-részlegére ment.
Annó sokat gondolkodtam az "Olvasásterápia" témán. Állítólag jó irodalma van.
Sok sikert. :)
Sziasztok
Harmadéves info.könyvtáros hallgató vagyok és nehezen találok szakdolgozati témát:( Rokonaim azt tanácsolták hogy készítsek hatásvizsgálatot az általános iskolások körében egy novellával kapcsolatban. Próbáltam keresni olyan novellát ami esetleg a könyvtárról szól. Ha tudtok esetleg ilyet vagy más rövidebb művet írjátok meg. De ha van más ötletetek témával kapcsolatban szívesen fogadom. Leginkább olyan témát keresek ami nem igényel túl sok munkát.
Itt is válaszolok. Amikre még nem tettem. Szóval.
Véleményem szerint nem tartozik a legnehezebb szakok közé, de az is egy tévhit, hogy könnyű. Ha az ember foglalkozik vele, tanul, akkor nem olyan nehéz elvégezni. Bár tény, hogy akad 1-2 tárgy, ami, ha nincs hozzá érzéked, vértizzadós lesz. (de megcsinálható) Az elhelyezkedési esélyek. Itt is igaz az, ami a legtöbbre: nem egyszerű. Ha vannak kapcsolataid, könnyebb dolgod van, egyébként meg sajnos nehéz. Ha jól tanulsz, és szerencséd van, akár a suli alatt/után felajánlhatnak munkát. (Nekem is így lett, meg egy csoporttársamnak is.)
Szakirányok. Ahány suli, annyi féle. Utána kell nézni. Ahová én jártam, ott közkönyvtári és elektronikus-digitális szakirányok voltak, én utóbbit végeztem el.
Sziasztok!
Most készülök érettségizni és az egyik lehetséges szak, ahova mennék, az info-könyvtáros, de eléggé bizonytalan vagyok a dologgal kapcsolatban. Konkrétan mi történik egy ilyen szakon? Milyen nehézségű? Az alapképzésen belül milyen szakirányok közül lehet választani? Nehéz elhelyezkedni egy ilyen végzettséggel?
Előre is köszönöm a válasz(oka)t!
Szia. Sajnos csak most fedeztem fel a topicodat. Pedig nagyjából naponta felnézek ide. Csodálkozom is, hogy elkerülte a figyelmemet...
Én informatikus könyvtáros szakon végeztem, elektronikus-digitális szakirányon (a másik lehetőség a közkönyvtár lett volna). Én szerencsés vagyok, mert 2009 nyarán végeztem, de már 2009 elején kaptam egy állást egy könyvtárban ahol még a mai napig is dolgozom. Bár sajnos ideiglenesen, mert az elődöm szülési szabadságon van, de addig még van legalább két évem.
Én mindenképpen ajánlom ezt a szakot, ha szereted a könyveket, a könyvtár hangulatát. Vagy elég türelmes és toleráns. Aztán. Az informatika része. Én ugye elektronikus-digitális szakirányon végeztem. Hatalmas dolgokra itt sem kell gondolni, de azért itt már voltak komolyan dolgok. Java, flash, weblapszerkesztés, php, Photoshop, egyéb videó és képszerkesztő programok használata, integrált rendszer felépítése, kezelése, használata... Adatbázisépítés, adatbáziskezelés, MySQL, HUNMARC, USMARC, stb...
Akik a közkönyvtári szakirányt választották, nem tanultak ennyi informatikát, Ők inkább könyvtártörténettel, gyermekkönyvtárral, ilyesmikkel lettek gazdagabbak a félévek során.
Én eleinte idegenkedtem a szaktól, mert pl. kifejezetten utáltam a dokumentumleírást... Nem voltam túl jó belőle. Jobban ment az elmélet, a történelmi vonal, de sokszor még az informatikás tantárgyakkal jobban ki voltam békülve.
És hogy milyen tárgyak vannak? Hát többek között például: Filozófia, Etika, Szociológia, Politológia, Kutatásmódszertan, Tudományismeret, Neveléselmélet, Neveléstörténet, Didaktika (Oktatáselmélet), Magyarország története, Kommunikáció, Informatika, Pszichológia, Szociálpszichológia, Beszédtechnika, Olvasásszociológia, Angol szaknyelv, Statikus webszerkesztés, Dinamikus webszerkesztés, Könyvtári ismeretek, Írás, könyv, könyvtártörténet, Forrásfeltárás, Könyvtártan, Formai feltárás, Osztályozás, Információelmélet, Könyvtári kommunikáció, Szolgáltatások, könyvtári rendszer, Elektronikus források feltárása, Információkereső nyelvek, Információs társadalom, Könyvtári etika, Információs és információkereső rendszerek, Stratégiai tervezés, Használóképzés, Tájékoztatáselmélet, Az ismeretátadás új módszerei, E-forrásismeret, Digitalizálás, Internet haladó ismeretek, Internet technológia, Adatbázisépítés, kezelés, Projektmenedzsment, minőségbiztosítás, Információforrások, Gyűjteményszervezés, archiválás, Adatbázisépítés és szervezés, Multimédia alapok, Metaadatbázisok, metaadat szabványok, Könyvtárgépesítés, Könyvtári menedzsment, PR, Információforrások, Programozási és SQL kezelési alapok, Integrált rendszerek, Digitális könyvtár szervezése, DRM technológiák, Internettechnológia, Leíró nyelvek (SGML, XML).
Hát nagyjából ennyi.
Én nagyon megszerettem ezt a szakot és nagyon szeretem a munkámat is. Ha érdekel, szerintem mindenképpen vágj bele. Nem csak könyvtárakban lehet vele elhelyezkedni. :-)
Látszik, hogy rég volt és hogy nem végezted el. Amit az ETO-nak hoztál példát, máris rossz... Ugye tíz főcsoport van, 0-tól 9-ig, melyek a következők:
0 - Általános művek
1 - Filozófia
2 - Vallás
3 - Társadalomtudományok
4 - Betöltetlen főosztály
5 - Természettudományok
6 - Alkalmazott tudományok
7 - Művészetek, játék, sport
8 - Nyelvtudomány, irodalomtudomány
9 - Földrajz, történelem
Tényleg, bibliográfia!
Már nagyon régen volt, azóta se vettem elő még az indexemet se. Kihagy az agyam, na! :S
Igen, és a tantárgy neve, amin belül az ETO-t meg a Cutter számokat tanultuk: Bibliográfia.
Vagy nálatok volt külön ETO nevű stúdium?
"Volt még 1 tantárgy, a nevére nem emlékszem. Az arról szólt, hogy van a könyveknek besorolási száma, mindig rá van írva a könyv gerincére. És hogy ezek a számok hogy épülnek fel. Van hozzá egy többszáz oldalas katalógus, a pontos ágazati besorolásokkal. Ilyen módon asszem:
0 - szépirodalom
1 - tudomány általában "
Ez az Egyetemes Tizedes Osztályozás :)
ETO
Sziasztok!
Én is Debrecenben tanultam ezen a szakon, bár egyéb okok miatt nem tudtam befejezni. Abból a szempontból talán büfészaknak minősülhet, hogy naponta 1 duplaóra volt belőle. De igenis voltak követelmények!!!
A dokumentumleírás tantárgy (a kézi katalógusok készítéséhez kell) egész jó volt, bár az eleje száraz. A könyvtártöri olyanoknak volt jó, akik amúgy középsuliban jók voltak töriből és könnyen tanulták, nekem ez volt a legnagyobb halálom. :( Volt még 1 tantárgy, a nevére nem emlékszem. Az arról szólt, hogy van a könyveknek besorolási száma, mindig rá van írva a könyv gerincére. És hogy ezek a számok hogy épülnek fel. Van hozzá egy többszáz oldalas katalógus, a pontos ágazati besorolásokkal. Ilyen módon asszem:
0 - szépirodalom
1 - tudomány általában
...
Jah, és ezeket meg kellett tanulni! Tehát a tanárnő adott egy könyvcímet, mittomén Fejlődéslélektan, és akkor ennek a számát kellett meghatározni, fejből!!!
Aztán volt még matematikai alapvetés, ami arra való volt, hogy egy humán ember se legyen segg sötét matekból. Alapszinten tanultunk a halmazelméretről, függvényekről, integrálásról, meg a fene se emlékszik már mindenre...
És volt programozás óránk is!!! Tanultunk JAVAt és asszem C++-t, de lehet, hogy utóbbi más volt.
Ja, csak az első évfolyamot végeztem el, azt is 2001/2002-ben. Azt mondják, a többi se könnyebb, bár nem is lesz sokkal nehezebb...
Szóval nem könnyű, de nem is elvégezhetetlen. Egy húzósabb szak mellé, mint pl. valami nyelv vagy magyar vagy töri, szerintem pont jó. Én matekkal csináltam.
Bár azt nem tudom, most párban kell-e választani? Én még a Zsolnay előtt tanultam, akkor épp kötelező volt tanár szak mellé még valami.
Hozzám ez az egy áll közelebb, mást nem találtam magamnak, később még szétnézek, de ha mást nem találok akkor belevágok...mert akár hogyis nézem igyse-ugyse jó. Bizonytalan vagyok... :( :( :(
Köszönöm, hogy legalább ti segítetek, ez nekem sokat jelent!!!
A reklámügyintézőivel tényleg ugyanúgy nem mész sokra, de egy igazi kétkezi szakmával nagyon is sokat elérhetsz pl. szakács, cukrász...
De ha mindenképp diplomára vágysz, akkor gondolkodj el a jövő talán az élelmiszeriparban, fogyasztóvédelemben, agrár területen lehet még. Nézd meg a Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karok kínálatait. Élelmezni a legsanyarúbb időkben is kell az embereket.
További ajánlott fórumok:
- Gazdasági informatikus képzés. Érdemes belevágni? Olyanok véleményét várnám, akik otthon vannak a témában.
- Sziasztok! segítsetek, milyen szakmát érdemes választani mostanában? pl.: asztalos, informatikus, gépészt, stb ...
- Melyiket érdemes elvégezni? OKJ-s szak. Gazdasági informatikus vagy informatikai statisztikus és gazdasági tervező?
- Tudja-e valaki, hogy a Széchenyi Könyvtáron kívül csinálnak-e még valahol régi újságokat bekötve adott dátummal?
- Milyen iskolai könyvtárosként dolgozni?
- Tudja valaki, hogy mennyi volt a felvételi ponthatár 2010-ben a gyöngyösi Vak Bottyán Szakközépben informatika ill. elektrotechnikai szakra?