Miért van a kutyáknak hónaljuk ha úgyis a nyelvükön izzadnak? (tudásbázis)
Honnan ered a ’hónalj’ szavunk, mi az a ’hón’?
„Az embernek ugye van keze,lába,feje,szeme,válla stb...és hónalja is! Ha azt mondjuk: van a hónod alján valami, rendben is lenne, de hol a "hón"??!”
A nyelvünkből mára már kihalt hón a Tájszótár szerint egykor vállat, egész pontosan a kar vállízületét jelenthette.
Más magyarázatok szerint a hón ugyanaz, mint a hónalj - csak felülről nézve, vagyis kb. kartőt jelent. Ezt ma már nem különböztetjük meg a váll többi részétől. Jellemzően csak a hónunk aljára utalunk, így állandósulhatott a hónalj kifejezés nyelvünkben.
A hónalj eredetével kapcsolatban a legérdekesebb elméletet a Fogyatékosok portálján olvastuk.
Az alábbiakban ebből idézünk:
„Mindjárt az elején el kell kerülnünk egy ravasz logikai csapdát, ami a következőben áll: a hónalj-ról talán többen azt hiszik, hogy összetett szó, melynek első tagja, a "hón", éppoly nyilvánvaló jelentéssel bír, mint az azt követő "alj". Vegyük észre, hogy ha ez így lenne, nem lenne szükséges azt kutatnunk, mi is az a hón (és hol is van valójában). Mert roppant sértő lenne minden, a tagolt nyelv logikus használatára önmagát képesnek érző embertársunkra nézvést azt feltételeznünk, hogy olyan szavakat használ, aminek jelentésével legalább homályosan nincs tisztában. Más megoldást kell hát keresnünk.
Mindenki tanulta annak idején, hogy a Halotti beszédben található két szó, amely mai nyelvünkben már nem található, jelentésüket más szóalak vette át. Ezek az isa = bizony és heon = csupán szavak. Ez utóbbiról lenne itt most szó.
A monda szerint ugyanis, amikor IV. Béla király először került szemtől szembe az ország romlására törő tatár hordákkal, uralkodóhoz méltó nyugalommal nézett farkasszemet a hatalmas veszéllyel. Legbátrabb hadvezéreinek szinte egytől egyig inába szállt a bátorsága, egyedül királyuk tartotta bennük a lelket. Egyikük - a történetíró szerint - ekkor megkérdezte tőle:
- Királyom, az Te bátorságod, mely oroszlánénál is nagyobb, nem csökkend ily túlerőnek az tekéntetbe foglaltatván? Az verejtéknek patokjai nem folyandanak dicső halántékid mentén?
A király így válaszolt:
- Nem, hős vitízem, heon az vállam alatti fertályon tapasztalék az imént csekély nedvet gyöngyödzeni. Heon e rút szagú alj árulója aggódásimnak.
Megvan tehát, úgy tűnik, az eredet: "heon az alj", vagyis: "csupán a váll alatti terület". Innen már könnyedén követhető, miféle változásokon ment keresztül ez a meghatározás, amíg elnyerte mai formáját és jelentését: a váll alatti terület, a hónalj, amely klasszikus indikátora mindenfajta izgalmi állapotnak, illetve mostoha környezeti tényezőnek, főként a hőségnek.
A válasz tehát a kérdésre, hogy hol is az ember hóna, így hangzik: sehol, az embernek nincs hóna. Csupán egy régi-régi szó él így tovább nyelvünkben, összekapcsolva a jeles, bár vészterhes XIII. századot korunk feszültségterhes viszonyaival.
National Geographic Online
pedig de:)legalábbis nekem egy orvos tanonc ismerős csajszi mondta...osztán persze....:) (!) ki tudja.
De miért ilyen sok szomorú jel a nick-ed?
Na, akkor én is kérdezek valamit:
Hol van a HÓN? Mert ugye van alja... Valaki tudja?
Mert láb nélkül hülyén néznének ki?
De nekik nincs is hónaljuk,mert az ugye a kéz alatt van,nekik meg 4 lábuk van és nincs kezük.Vagy akkor 4 hónaljuk van?
Bocsi tovább vittem a kérdést:)))))
További ajánlott fórumok:
- Mi a véleményetek a kutyáknak való Foresto nyakörvről?
- Valóban kötelező a szájkosár utcán, nyugodt, barátságos kutyáknak? (én eddig csak 1-2 kutyán láttam)
- Táplálékkiegészítők kutyáknak, macskáknak. Használtok ilyet?Ha igen melyik fajtát?
- Mitől függ, hogy szaunázáskor mely testrészeid izzadnak inkább?
- Lazacolaj allergiás kutyáknak?
- Régebben láttam lóherés pórázat kutyáknak, de most nem találok, interneten is kerestem, tud valaki segíteni, van e ilyen webáruház?