Mi az immunrendszer, hogyan működik?
A mi védelmi rendszerünk az immunrendszer, amely folyamatosan óvja a testünknek. Ez az összetett rendszer küzd a betegségekkel és a fertőzésekkel. Védelmet nyújt pl. baktériumok, vírusok, gombák és egyéb idegen anyagok ellen.
Létezik velünk született, természetes és mesterséges immunitás. A velünk született immunitás embrionális korban alakul ki, ez nem igényel kórokozóval való előzetes találkozást és nem pótolja a természetes vagy mesterséges úton szerzett immunitás. A természetesen szerzett immunitás betegség legyőzése után alakul ki. A mesterséges immunitás pedig a védőoltásoknak köszönhető.
Hogyan működik az immunrendszer?
Szervezetünknek van egy azonnali védelme, ami akkor aktiválódik, amikor a kórokozó bejut a testünkbe. A bőr és a nyálkahártyák pl. fizikai akadályként védenek. Testünk így gyulladással azonnal reagálni tud azon a területen, ahol a kórokozó bejutott.
Van egy olyan speciális védelmünk is, amely pontosan a kórokozókat célozza meg. Antitestekkel küzd és próbálja eltávolítani vagy semlegesíteni a behatolókat, ill. közvetlenül támadja meg a fertőzött sejteket.
A kórokozók elleni harcban kulcsfontosságúak az antigének, ezek olyan jelzők a kórokozókon, amiket az immunrendszer felismer. Az antitestek és a különféle fehérvérsejtek, mint a T- és B-sejtek, kulcsfontosságúak ebben a harcban.
A B-sejtek vagy B-limfociták az immunrendszer egyik fontos típusú fehérvérsejtjei, fő feladatuk az antitestek termelése. Ezek a sejtek képesek felismerni a kórokozókra jellemző antigéneket, majd ezek alapján kezdik termelni az antigén-specifikus antitesteket. Ez a folyamat a tanulásra hasonlít, ugyanis amikor a B-sejtek először találkoznak egy kórokozóval, képesek a kórokozó antigénjeinek megjegyzésére és a megfelelő antitestek előállítására. Ezután, ha ugyanaz a kórokozó újratámad, a B-sejtek gyorsabban és hatékonyabban reagálnak, mivel már rendelkeznek az adott kórokozó elleni antitestekkel.
A T-limfociták között vannak:
• segítő T-sejtek, ezek szabályozzák és ösztönzik az immunválaszt. Fontosak az antitestek termelésének és a sejtes immunitás aktiválásának szabályozásában.
• citotoxikus T-sejtek vagy T-killer sejtek: Ezek közvetlenül támadják és elpusztítják a fertőzött vagy károsodott sejteket, például a vírusfertőzött sejteket vagy a rákos sejteket. Ezáltal segítenek megakadályozni a fertőzés terjedését vagy a rákos sejtek elszaporodását.
• szupresszor T-sejtek, más néven T-regulátor sejtek, ezek fontos szerepet játszanak az immunrendszer önellenőrzésében és az immunreakciók szabályozásában.
Írta: Zsebóka, 2024. október 8. 09:35
Fórumozz a témáról: Mi az immunrendszer, hogyan működik? fórum (eddig 2 hozzászólás)