Mennyi szénhidrátot tartalmaz a szőlőcukor? (tudásbázis)
Jajj bocsi, elnéztem...
azt hittem, a szőlőt kérdezed.
Annak ellenére, hogy az Új Diétában jelent meg, téves, de valószínűbb, hogy nem pontos a megfogalmazás.
A zsírsavakból tényleg nem lesz glükóz (ezt bárki ellenőrizheti egy biokémiakönyvből), pontosabban ritka esetben, páratlan szénatomszámú zsírsavak esetén. Ezek azonban meglehetősen ritkák (valamint állítólag acetonból is képződhet, de csak elhanyagolható mennyiség).
A forrás Szűcs Zsuzsanna dietetikus cikke:
"Bőséges szénhidráttartalmú táplálék fogyasztása után a glükóz egy része a májban glikogénné alakul, a többiből zsír lesz." - nagy tévedés, az izomba is kerülhet. És a felesleg egy bizonyos menyiségig közvetlenül is oxidálódik.
A raktáraokból felszabaduló glukóz azért szabadul fe, mert szükség van rá (a vércukorszint normál értéken való tartásához pl.), ezért nem alakul zsírrá, pontosabban zsírsavvá.
"Tartós éhezéskor a zsírsavakból történő glükózszintézis indul meg" - zsírsavakól szőlőcukor? Nem hinném. A többihez inkánn nem szólnék hozzá.
Ha már tudásbázis, legyen korrekt!
A szőlőcukor (glükóz) egyszerű cukor (egyszerű szénhidrát,monoszacharid), értelemszerűen szénhidráttartalma 100%. A szőlőcukor nagyobb mennyiségben az összetett szénhidrátok lebontásával keletkezik a szervezetben, de gyümölcsökkel közvetlenül is felvesszük. Tehát a megevett szénhidrátokat glükózzá bontja a szervezet, a megemésztett táplálék a bélfalon keresztül felszívódik a vérbe, a vércukor glükóz.
A glükóz a szervezetben a legkönnyebben és leggyorsabban mobilizálható energiaforrás, amelyre a szervek működéséhez szükség van.
Szükség esetén a glükóz a raktárakból mobilizálódik. A másik lehetőség, hogy a raktárakból felszabadult glükóz zsírsavvá alakul (ez akár a fehérjéket felépítő aminosavakkal is végbemehet). A glükóz sorsát a szervezetben, nevezetesen, hogy lebomlik, a zsír- vagy a glikogénraktárakba kerül-e, enzimek és hormonok működése határozza meg. A glükóz a vérplazmában egyfajta egyensúlyi állapotban van, a vérbe jutás és felhasználás mértéke közel azonos.
Bőséges szénhidráttartalmú táplálék fogyasztása után a glükóz egy része a májban glikogénné alakul, a többiből zsír lesz. Éhezéskor a máj glikogénraktárai lebomlanak, a glükóz a vérbe jut. Tartós éhezéskor a zsírsavakból történő glükózszintézis indul meg, vagy a közti anyagcseretermékekből (piroszőlősav, tejsav) a citrátkörben ismét glükóz lesz.
További ajánlott fórumok:
- Miért jobb a rozskenyér a fehér kenyérnél, amikor ugyanannyi kalóriát, szénhidrátot és fehérjét tartalmaz?
- Hány kcal-t tartalmazhat egy 10 dkg-s fasírt? Mennyi fehérje, szénhidrát és zsír van benne?
- Az létezik, hogy 60 g instant, tésztás csirkehúsleves csak 10,8 g szénhidrátot tartalmazzon?
- Tudja valaki, hogy mennyi a savanyú uborka kcal tartalma és mennyi szénhidrátot tartalmaz?
- Fejeskáposzta mennyi szénhidrátot tartalmaz?
- Mennyi kalóriát és szénhidrátot tartalmaz a "Dejó" diópótló keverék?