Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Konyhakert - Fűszernövények -Gyömbér fórum

Konyhakert - Fűszernövények -Gyömbér (beszélgetés)


A cikk, amelyhez ez a fórum nyílt, már nem aktív.

2015. júl. 20. 22:43

A rozmaring


Népies neve:

antósfű, rozmarin, szagos rozmaring


A növény leírása:


Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozó, mediterrán növény. Hazánkban cserépben nevelhető, fagyérzékeny illatos félcserje. Termesztése esetén homokos, meszes, száraz talajba ültessük, és mérsékelten locsoljuk. Virágzása márciustól májusig tart.


Hogyan gyűjtsük?


A növény leveleit és felső, virágos hajtását hasznosítják.


Mi van benne?


A növény illóolajat (cineolt, kámfort), keserű-(diterpéneket) és cseranyagokat, flavonoidokat, triterpénsavakat, tartalmaz.


Mire jó?


A rozmaring kiváló étvágygerjesztő, emésztést javító, frissítő, serkentőleg hat a központi idegrendszerre és fokozza a vérellátást. Ismeretes jó görcsoldó, baktériumölő tulajdonsága, de alkalmazzák menstruációs, változókori panaszok, vérkeringési zavarok esetén is. Fejfájás ellen szintén javallott. Illóolaja kiváló hajkondicionáló.


Külsőleg illóolaját használják bedörzsölő szerekben fájdalomcsillapításra izom és ízületi panaszok esetén.


Hogyan használjuk?


Tea: 1csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi összevágott rozmaringlevelet, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk.


Bor: Vágjunk apróra 20 gramm friss rozmaringlevelet, és tegyük borosüvegbe. Öntsünk rá 1l könnyű fehérbort, és légmentesen zárjuk le. Egy hét után szűrjük le vászonruhán.


Fürdő: 50 gramm friss rozmaringlevelet keverjünk össze 1 evőkanál olívaolajjal, és forraljuk fel 1 l vízben. Hagyjuk negyedórán át állni, majd szűrjük le, és öntsük a főzetet a fürdővizünkhöz. A rozmaringos fürdő kellemesen felfrissít.


Tinktúra: Alacsony vérnyomás ellen naponta 5 ml fogyasztandó belőle.


Illóolaj: Fürdővízhez adva csillapítja az izomhúzódások okozta fájdalmat és merevséget.


Fűszerként: Aromája kitűnően harmonizál az olaszos konyha ízeivel, jól illik a bárány- és a vadhúsokhoz, de burgonyához, zöldség- és gombaételekhez is finom.


Érdekességek:


A rozmaring minden kolostorkertben megtalálható volt.

A XIX. századi nagy német természetgyógyász, Kneipp, a rozmaringot kedvenc gyógynövényei közé sorolta vérkeringést fokozó tulajdonságai miatt.

Régen szokás volt a menyasszony ruháját, fejdíszét virágzó rozmaringgal ékesíteni. Az apró fehér rozmaringvirág a tisztaság jelképe, csak szűz leányok hordhatták.

A rozmaring ág füstjének jellegzetes illata van, esküvők és temetések alkalmával is szívesen tették a füstölőbe.

Illóolaját az illatszer- és kozmetikai ipar is használja.


Jó tudni!


Várandósság, szoptatás ideje alatt illóolajának alkalmazása nem ajánlott!

2015. júl. 20. 22:33

Anyatej-termelést segítő gyógynövények


A szoptatás az újszülött táplálásának legtermészetesebb módja, de néha az anyatejnek szüksége van Természet anyánk segítségére, hogy szabadon folyhasson. A galaktogógok (a görög „galact” vagy „galacto” előtag tejet jelent, az „agogos” utótag pedig áramlást) a természet növényi ajándékai a szoptató anyák számára, és évszázadok óta alkalmazzák őket az anyatej-termelés serkentésére. A növényi galaktogógok segítenek, hogy a tej az egészséges kismamától az egészséges kisbabához juthasson.


Az ánizsmag (Pimpinella Anisum) remek ízesítő és emésztést segítő fűszer, amely segít megszabadulni a gázoktól, csillapítja az emésztési problémákat és a hányingert, ezenkívül az anyatej-termelést is serkenti. A német E-Bizottság ajánlásának megfelelően édeskömény- és köménymaggal kombinálva gyomorsavtúltengés és gyomor-bélrendszeri zavarok ellen alkalmazzák.


A benedekfű (Cnicus benedictus) egy keserű ízű gyógynövény, amely gyakran szerepel galaktogóg teák és tinktúrák összetevői között. A keserűség serkenti a nyál- és gyomornedvtermelést. Hagyományosan az anyatej-termelés serkentésére is sikerrel alkalmazzák. A terhesség alatt a benedekfű fogyasztása nem ajánlott.


A barátcserjét (Vitex) a történelmi időktől kezdve sok mindenre használták: másnaposságra, felfúvódásra, lázcsillapításra és az anyatej-termelés növelésére is. A PMS (premenstruációs szindróma) és a menopauza tüneteit csökkentő hatásáért szintén tanulmányozták.


A kecskerutát (Galega officinalis) a német E-Bizottság mint galaktogógot ajánlja. Tejtermelést serkentő hatását először kecskéken fedezték fel. A szoptatós anyák mellett farmerek is alkalmazzák, hogy állataik tejhozamát megnöveljék. Olyan agresszíven terjeszkedik, hogy nemrégen gyomnövénynek nyilvánították. A kecskerutát nem szabad összetéveszteni a rutával (Ruta graveolens), amelyet primitív társadalmakban erős méhösszehúzó hatásáért abortusz előidézésére is használnak.


Az édesköményről (Foeniculum vulgare) kimutatták, hogy kecskékben növeli a tejtermelést, és szoptató anyák is régóta használják galaktogógként. Ezt az édeskés ízű gyógynövényt emésztést segítő szerkent is használják, megnyugtatja a hasfájós csecsemőket és a szülés utáni rosszullétet is csillapítja. A terhesség alatt fogyasztása nem ajánlott.


A görögszéna (Trigonella foenum-graecum) az egyik, az anyatej-termelés serkentésére leggyakrabban alkalmazott gyógynövény. Édeskés-fűszeres íze miatt sokféle fogás ízesítésére használják, pl. az indiai currybe is illik. Az emésztés könnyítésére alkalmazzák, és kimutatták azt is, hogy hatékonyan csökkenti a vércukor- és koleszterin-szintet. Az anyatej-termelést is serkenti. Biztonságos gyógynövénynek tekintik, bár méhizomzat-stimuláló hatása miatt a terhesség alatt fogyasztása nem ajánlott. A görögszéna nagy mennyiségben való fogyasztásakor az izzadság, az anyatej és a vizelet juharszirup-illatúvá válhat. Asztmások és a csicseriborsóra allergiás emberek kerüljék a fogyasztását!


A máriatövis (Silybum marianum) egy májvédő hatású növény, sikerrel alkalmazták például gombamérgezések esetén. Erről a csodálatos gyógyfűről nemrégen kimutatták, hogy gátolja a prosztata-, mell- és méhrák kialakulását és előrehaladását. Egy, a közelmúltban készült felmérés pedig azt mutatja, hogy a máriatövist fogyasztó nők anyatej-termelése szignifikánsan magasabb volt, mint a placebót kapott kontroll-csoporté.


A csalán (Urtica dioica) egy finom és nagy tápértékű növény, amely könnyen felszívódó vasban, kalciumban, K-vitaminban és folsavban gazdag, ezenkívül csodás élénkítőszer a terhesség idején. A hagyományos orvoslás ajánlja a szoptatás közben történő fogyasztását, mivel serkenti az anyatej termelődését és a kismama tápanyagellátását is fokozza.


A málna (Rubus idaeus) szintén magas tápanyag- és ásványianyag-tartalmú, méhtonizáló hatású gyógynövény, amely segíti a nők szülés utáni felépülését és a szoptatást.


Ha nem jutsz megbízható organikus gyógynövényekhez, vagy nem tudod megkülönböztetni a gyógyteát a tinktúrától, akkor számodra egy kész galaktogóg teakeverék a megoldás, mint pl. az Organikus Szoptatós Tea. Elkortyolgatni egy csésze finom teát remek módja a lazításnak, és az önmagaddal való törődésnek; és hitetlenkedő testedet arra készteti, hogy tegye, amit ösztönösen tud.



Mindenki a legjobbat akarja gyermekének, az anyatej betegségeket leküzdő antitestjeitől a fülfertőzéseket gátló hatásán át az asztmára és gyermekkori túlsúlyosságra való hajlam csökkentéséig. Semmi nem pótolhatja a szoptatás során kialakuló bensőséges kapcsolatot és az együtt töltött idő értékét. Természet anyánk segítő növényeivel a túl kevés anyatej nem lehet ok a szoptatás abbahagyására.

2009. szept. 16. 13:36

CITROMFŰ

(Melissa officinalis)

orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke


Kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő növény. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható.


Az illóolaját az illatszeripar hasznosítja különböző parfümök alkotórészeként.


A gyógyhatású "csodaszert", a karmelitavizet a svájci Paracelsus készítette el elsőként, amelynek egyik fő hatóanyaga a citromfű volt.


Hatóanyagai nyugtató és vírusölő hatással rendelkeznek.

Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas.

Ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is.

Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény.

Szerepe van a depresszió oldásában is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó citromfüvet alkalmazni. Ismeretes még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is.


Tea: 1 csésze forró vízbe helyezzünk 3 teáskanálnyi citromfű-levelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 3 csészével (többször 1-1 csészével) fogyasszunk 4-6 héten át. Ideges állapotban, depresszió esetén igyuk.


Fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt.


Tinktúra: Öntsünk 100 ml vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de herpesz esetén, illetve depresszió oldására is alkalmazható. (ez hangzik a legjobban eddig :)


Illóolaj: Övsömört is gyógyíthatunk vele.


Fűszerként: Halak, szárnyasok, saláták, desszertek ízesítésére kiváló.

2009. szept. 10. 13:53

Találtam ezt a fórumot, igaz, rég nem írtak bele, de pont érdekel a téma, ezért írok bele, hátha mást is érdekel.


BORSMENTA

fűszer- és gyógynövény.

Népies neve: borsos menta, angol menta, mithen menta.


A drog mentolos szagú, íze először égető, majd hűsítő. A virágzáskor gyűjtött gyógynövény kellemetlen szagú a mentofurantartalom megnövekedése miatt.


Magyarországon ismert, elterjedt, mint teanövény, az érdekes mentaízű levelek adják a fűszert.

Használata igen egészséges, mert emésztési zavaroknál, felfúvódásnál, epegyulladásnál, menstruációs zavaroknál nagyon jó szolgálatot tesz.

Hatás: görcsoldó, nyugtató, összehúzó.



A jól megmunkált, laza, mélyrétegű, középkötött, jó vízgazdálkodású talajt kedveli. Ősszel vagy tavasszal, dugványozással, illetve tőosztással szaporítják. Évenként kétszer vágják, illetve fosztják a leveleit.


A tea egy evőkanál vágott drogból készül 150 ml forrásban lévő vízzel, 5-10 perces áztatással.


Naponta 3-4 csészével fogyaszthatják, étkezések között. A menthol a nyálkahártya hideg érző receptoraira hatva hűsítő érzést kelt, mely reflektorikusan érszűkületet okoz. Ezen kívül csökkenti a viszketési ingert a bőrön. Migrénes rohamoknál görcsoldó.


Az illóolajat inhalációs célokra is használják orrnyálkahártya-gyulladásnál, légcsőhurutnál, reumatikus betegségek kezelésekor használt krémek alkotórésze..


Ellenjavallat:

Gyerekeknél, főleg csecsemőknél tilos mentoltartalmú készítményeket alkalmazni, például orrkenőcsökben, mert nehéz légzést, légszomjat okozhat. A mentatea érzékenyebb egyéneknél mentoltartalma miatt gyomornyálkahártya-gyulladást okozhat és csalánkiütés is jelentkezhet.


Felhasználható még: Gyümölcssalátákhoz, pulyka töltelékébe, szószok, mártások, teák, likőrök, ízesítésére, kozmetikai készítményekhez. Kandírozott leveleivel édes ételeket díszíthetünk.

2007. jún. 29. 15:38

ÉS MÉG NÉHÁNY TUDNIVALÓ A GYÖMBÉR TULAJDONSÁGAIRÓL, FELHASZNÁLÁSÁRÓL ÉS HATÁSAIRÓL!


„Minden, ami értékes, az a gyömbérben benne van.” – állítják a Távol Kelet bölcsei.

Ennek köszönhetően a gyömbérgyökér régóta fontos alapanyaga számos nemzet konyhájának és házi patikájának.

A gyömbér trópusi területeken honos növény, de napjainkban már számos helyen termesztik is. Egyszikű, évelő, lágyszárú növény, mely mocsaras, erdős részeken érzi jól magát. Szára a gyöktörzsből nő ki, vékony, hosszúkás, egymásba fonódó levelekből áll. Akár az 1 méteres magasságot is elérheti. Gyökere újasan elágazó, göcsörtös. Belül sárgás színű, jellegzetes csípős, szúrós íze és aromája varázsolja egyedivé. A gyömbért egész vagy őrölt formában is árusítják. Könnyen hámozható, de mivel hatóanyagainak nagy része közvetlenül a héj alatt található, ügyeljünk arra, hogy minél vékonyabban hámozzuk. Délkelet-Ázsiában, Kínában és Indiában alapfűszernek számít. Ugyanakkor gyógynövényként és orvosságként is az egyik legrégebben ismert növény. Afrikában például afrodiziákumként is használják. Ételeinket a könnyebb emészthetőség érdekében fűszerezzük gyömbérrel. A gyömbérből készült teát azonban sajátos zamata és kedvező hatásai miatt önmagában is ihatjuk. Kapható pl. mézes-instant változatban is, amely egy kellemes ízű gyomrot nyugtató ital.

A mai tudományos kutatások megerősítették és igazolták a gyömbér jótékony hatásait:

• A gyömbér hatásos ellenszere az elsősorban tengeri, légi utazások alkalmával fellépő egyensúlyzavarok miatti rosszulléteknek.

• Émelygést csökkentő hatása miatt kis adagban eredményesen alkalmazható a terhesség alatti hányinger csillapítására is. De akik már túlestek vetélésen, azoknak nem ajánlott.

• Mérsékli a menstruációs fájdalmakat, hiszen hatóanyagai kiváló görcsoldók.

• Mértéktelen vagy túl zsíros étkezés után megnyugtatja a gyomrot és a bélcsatornát, segít eloszlatni az émelygést és a hasgörcsöket. Enyhít a hirtelen elfogyasztott hideg, nehéz vagy ártalmas ételektől eltelt gyomor fájó feszülésén.

• Gyógynövényszakértők véleménye szerint hatóanyagai növelik az immunrendszer fertőzésekkel szembeni ellenállását és segítenek az influenza leküzdésében is.

• A gyömbér olyan gyulladáscsökkentő anyagokat is tartalmaz, amelyek mérséklik az izületi gyulladások okozta fájdalmakat.

• Segítséget nyújthat a szívbetegségek megelőzésében, mert a túl sok zsíros ételt fogyasztóknál csökkenti a koleszterinszintet, kiegyensúlyozza a vérnyomást és a pangó vér serkentése révén megakadályozza a szívinfarktust is kiváltó vérrögképződést.

• Méregtelenítő hatású.

2006. aug. 31. 04:00
Gyömbér (Zingiber officinale)
Igaz, hogy nálunk nem él meg a gyömbér, de manapság minden jobb zöldségesnél hozzá lehet jutni a friss gyömbér-gyökerekhez. 15 dkg-ból
házi gyömbérsör is készíthető!
A gyömbér nagyon szép növény, kár, hogy nálunk nem él meg, csak a trópusokon. Kínában már időszámításunk előtt használták.

A cikk, amihez ez a fórum nyílt, már nem aktív.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook