Kezdő háziasszony problémák!! Hogyan osszam be okosan a pénzt? (beszélgetés)
Nagyon jó kis "Háztartáskönyv"-et lehet kapni, a Corvina kiadó gondozásában. Abban tételesen tudod vezetni, típus szerint a kiadásokat és bevételeket.
Kezdetben talán ez jobb is, mint a kockás füzet, ösztönzőbb, áttekinthetőbb.
Minden esetre egy füzetbe írd le, hogy havonta mennyi lisztet, cukrot sót, margarint, konzerveket vagy még sorolhatnám mosóport stb. használsz? Ha
teheted ezeket vedd meg egyszerre, aztán jöhetnek a főzni valók, amit megint írd fel, például az a cél, hogy egyszerre sok mindent vegyél meg ne keljen minden nap szaladgálni a boltba, mert ezt-azt közben meglátsz és ott azt is veszel amire nincs is szükséged.
Kenyeret, péksüteményből is vehetsz sokat a mélyhűtőben el áll.
mi lekvárt nem igazán eszünk (mert nem szeretjük)csak ha kell valamibe akkor veszünk a piacon!!!
Amikor a páromnak örömet akarok szerezni azt csinálom,h megcsinálom a gombóctésztát,(ugye burg.+liszt)és nem szilvát teszek bele, hanem lekvárt.megmondom őszintén,nem igazán szeretem így mert kifolyik,összeken stb.de sajna elment az anyukája és ő így csinálta mindig.
lekvárt lehet tenni husokba tölteléknek pl.szilvalekvárral töltött p.szeletek,vagy köretnek (a sós hús és az édes marhajó együtt)
vagy sütikbe lehet rakni.ha gondolod el is adhatsz belőle.
mi nagyon csórók voltunk régen gyerekkoromban,sokszor ettünk kását,(tejjel,cukorral ha tellett rá)de ált. üresen.
hála égnek nem szükségből,de néha csinálok.
Én is azt csinálom, amit az egyik előttem szóló: kifizetem a számlákat, aztán a maradék osztva a napok számával. Ez még nem jelenti a elköltendő pénzt, nem muszáj mindnek a fenekére vágni, de többet tilos! Úgyis lehetnek váratlan kiadások, a napi "maradékot" erre tartalékolom.
Kenyér helyett általában zsemlét veszek, ha ez nem fogy el, megszárítom, és prézli lesz belőle vagy zsemlegombóc. A szikkadt kenyér jó melegszendvicsnek, bundás kenyérnek.
Joghurtból inkább legyen kevesebb, mint kidobd, felvágottból is. Nálam mindig van itthon májkrém, zsír, margarin, lekvár, és ha valaki az éhhalál szélére kerül, ez már megmenti :)))
Havonta 1-szer csinálunk nagybevásárlást, a LISTA azért fontos, mert én különben elcsábulok. Figyelem az akciókat és a márkatermékeket, mert ezeken is rengeteg pénzt lehet megspórolni (persze ki kell tapasztalni, hogy melyik üzletlánc melyik márkaterméke jó!).
Nem dőlök be a multik fillérekért kínált akciós portákáinak (200 Ft-os virsli, 100 Ft-os kóla), mert nálunk ezek a kukában landoltak :(
Inkább megveszem a drágább termékeket kisebb tételben, de szeretem tudni, hogy minőségi kaja kerül az asztalra. Nem esszük vele magunkat degeszre, de jóleső érzéssel nyugtázzuk, hogy megint finom falatok jutottak nekünk :)
Lehet, hogy "elolvastam felette" és kaptál már választ, akkor bocsi.
A kérdésedre:
Én vagy vajjal, margarinnal, vagy csicseriborsóval
turbózom a megmaradt leveshúst, vagy pörköltet.
Darabológépbe, vagy turmixba teszem, hígítónak mehet bele oliva, vagy joghurt. Ízesítőnek valamilyen zöldfűszer, só, bors, hagyma, fokhagyma, kaliforniai, vagy zöldpaprika, stb.
De mehet hozzá pl.túró, juhtúró is.
Konkrétan leírni nem tudom,mert hűbele módjára odaállok a gép elé és ami eszembe jut és ízre passzol hozzá, akár két evőkanálnyi pörköltből is
remek kencét kreálok 1-2 napra.
De van ezekhez egy remek irodalom is, Polcz Alaine
szakácskönyve, amit ha máshol nem, egy jó antikváriumban biztos lehet kapni. Nagyon jó ötletek vannak benne, hogy anyáink, nagyanyáink hogyan tudtak a hasukon spórolni, mégis jól élni.
De nem csak spórolós, hanem nagyon finom, régi hagyományos magyar és erdélyi ételek is vannak benne, az ő csodálatos "körítésével". Szóval ez nem egy hagyományos szakácskönyve, hanem egy elnyűhetetlen olvasmánya lehet idősnek, fiatalnak egyaránt.
Igaz én az írónő minden könyvét szerettem, lehet elfogult vagyok.
Ez tok jo ez az elnevezes ra:))))
Mi is igy szoktuk, mondjuk en soha nem fozok akkora adagokat hogy 2-3x ugyanazt egyuk (hacsaknem direkt de azt azonnal elteszem, nem maradek), viszont a maradek az igy is van es pont 1-1fore ez vagy az. Szoval en merek mindent fozes elott is de ha marad, az 1fos adag, ezert 2-3 nap alatt pont annyi maradek gyulik ossze, hogy van 3-4 fele kaja de 1fore, en is igy kipakolok az asztalra es lehet valogatni, kinek mit melegitsek:))))))
Ezek utan igy nevezem majd! Vadaszvacsora!!
köszönöm a sok hozzászólást és a rengeteg ötletet. Ez nálunk is gond, hogy nem szívesen eszik a férjem másnapos kajákat, meg a fagyasztottól is húzza a száját, bár azt nem mindig szoktam neki megmondani, hogy éppen fagyasztottat eszik... Amúgy szoktam én is lefagyasztani amikor valamiből többet készítek.
Van egy csomó lekvárunk, de nem igazán megy nálunk a lekváros kenyér, valami ötletetek esetleg hogy mibe tudnám felhasználni őket, csak foglalják a helyet a hűtőben, és felbontva már csak ott tudom tárolni...?
szia.
Anyukám mindig azt tanította,h ételt nem dobunk ki! persze ez néha elkerülhetetlen.
amikor sok a hűtőben a kaja,nem főzünk ilyenkor van Vadász-vacsora (mindenki azt eszik amit talál)
és kiürül a hűtő,nem kell kidobni.
nekünk szerencsénk van,mert apóséknak van kertjük onnan hozzuk ált.a zöldséget,burgonyát.sokan azt gondolják,h ááá 80 ft kilója a burgonyának?az nem sok!de hosszú távon sokat ér.
nyáron szoktam gombócokat csinálni,még nyersen berakom a fagyóba és ha nincs lóvé (mert volt ilyen)csak előveszem és kész.pl.karajt akkor veszünk csak ha jó árban van,felszeletelem,adagonként fagyóba,és kész is.Bármilyen hús lehet.
Én max. 2-szer tudom ugyanazt megenni, de leginkább egyszer szeretem.
Szívesen főzök inkább.