"Kétnyelvű" gyerekek beszédfejlődése (beszélgetés)
ezzel is egyetertek.
ironica, a ferjednek csak albanul "szabadna" a gyerekhez beszelnie, de ti tudjatok... :-)
anyanyelvi szinten felnott korban is megtanulhato a nyelv ez "csak" annyit jelent, hogy minden gondolatat ki tudja fejezni az adott nyelven, vagyis tud annyi szot, kifejezest, tudja a nyelvtant elegendoen, stb, de a kiejtes, az nem tartozik ide.
azt nem tudja senki sem megtanulni olyan szinten, mintha tenyleg az anyanyelve lenne, ha mar elmult 8 honapos. :-)
neked, mint szinten idegen anyanyelvunek persze hangozhat ugy, mintha tokeletes lenne a kiejtese, de az igazi anyanyelvu felismeri,hoyg valami furcsa.
ez 100%. :-)
ettol meg nem kevesbe ertekes tudas.
a nyelveknel az a lenyeg, hogy megertsenek, hogy tudjal kommunikalni, hogy ki tudd fejezni a gondolataidat, nem pedig az, hogy mennyire tokeletes a kiejtesed. :-)
en pl. egeszen kivaloan beszelek torokul, de megismerik a magyar akcentust, annak ellenere, hogy rendszeresen kifejezik csodalatukat az emberek, hogy milyen szepen beszelem a nyelvet. :-)
ha esetleg nem is konkretan a magyar akcentust, de azt mindenkeppen felismerik az anyanyelviek, hogy nekem nem anyanyelvem. :-)
Azert hivom gyakorlasnak mert ugy tunik hogy a lanyomat erdekli hogy hogyan mondjak albanul azokat a dolgokat amiket o mar tud masik nyelveken es mindent kerdezget a ferjemtol hogy ez hogy van meg ez hogy van.
A ferjem nem beszel magyarul, erteni kb 10 szot ert meg szoval nem lesz nehez tettetnie hogy nem erti :-)
Viszont tudom hogy o sokat beszel angolul a gyerekhez, foleg ha en is ott vagyok, pedig mindig szolok neki hogy ne. De legalabb mikor kettesben vannak akkor albanul beszelnek egymashoz.. legalabbis remelem.
Egyebkent elhiszem a kutatasi eredmenyeket csak a gyakorlatban nem igy munkodik. Mivel egy kulfoldi orszagban minden gyerek korul van veve az adott nyelvvel, mindegy hogy tanulja-e vagy sem. A masik hogy en azt olvastam hogy 6-7 eves korig meg alakul a szajpadlas es ezert tudjak a gyerekek megtanulni az olyan szavak kiejteset amit kesobb felnott korban nagyon nehez.
Vegul itt Angliaban nagyon sok gyerek nem megy bolcsibe mivel iszonyatosan draga es csak harom eves koruktol jarnak. Megis ugy beszelnek angolul kesobb hogy meg nem mondod roluk hogy nem angol gyerekek. Sot, az angol valhat a dominans nyelvve tini korban. Peldaul magyar hetvegi iskolaban a szunetben angolul beszelnek a gyerekek egymashoz. Szoval a hatar az anyanyelvi meg nem anyanyelvi csak nagyon nagyon jol beszelo gyerekek kozott elmosodott. Az a gyerek aki itt jar suliban tokeletesen fog angolul beszelni. Az enyemnek olyan British akcentusa van hogy szakadunk tole a rohogestol a ferjemmel. Nem azt mondja hogy let' s go hanem let's gö meg hogy I kháán't :-)
lehet, hogy nalad picit keverednek a fogalmak... :-)
anyanyelvi szint nem jelenti azt, hogy a kiejtese anyanyelvi szintu. :-)
nyelveket lehet tanulni idosebb korban is, akar anyanyelvi szintig is, de ha valaki eredeti kivalo anyanyelvi kiejtest is akar, akkor azt 8 honapos korig bezarolag kell elkezdeni, mert a babak addig tudjak az adott nyelv hangzokeszletet hibatlanul magukeva tenni.
megtalaltam.
itt van a video, Patricia Kuhl kutatono beszel:
kb 2 perc 40 mp-nel van, amit en emlitettem.
kb. 8 honapos korukra lezarul a folyamat.
En igy tanultam, viszont lehet hogy a nyelvtanulasra gondolok es nem az anyanyelvi beszedrol.
Most utana neztem es 2-3 eves kort emlegetnek az anyanyelvi szinten valo nyelvtanulashoz.
According to Annick De Houwer, in an article in The Handbook of Child Language, simultaneous bilingualism takes place in “children who are regularly addressed in two spoken languages from before the age of two and who continue to be regularly addressed in those languages up until the final stages” of language development. Both languages are acquired as first languages.
"Simultaneous Acquisition occurs when a child is raised bilingually from birth, or when the second language is introduced before the age of three."
meg az is lehet, hogy tevedek, de nem hiszem. :-)
az en tudomasom szerint 11-12 honapos koraig lezarul az az idoszak, amikor el tudja sajatitani a nyelvek hangzokeszletet. rengeteg kutatas van ebben a temaban a neten. :-)
utananezhetsz te is. :-)
ha szuletesetol fogva bolcsibe jarna, vagy azota mas gondozna, akkor lenne 3 anyanayelve.
vagy ha lenne a szuletesetol fogva valaki, aki egy harmadik nyelven beszel napi rendszeresseggel.
az, hogy masfel 2 eves koratol egy harmadik nyelven is kell kommunikalnia,attol az meg nem lesz mar anyanyelv....
szerintem :-)
szerintem igy az angolt fogja legkevesbe tudni, de egyebkent se lehet 3 anyanyelve, csak max 2. az egyik, ahogy anya szol hozza, a masik ahogy apa. :-)
de ne aggodj ezen, kialakul majd, a siettetokkel meg ne foglalkozz. :-)
Igy szerintem nem lesz haromnyelvu. Hacsak nem egy anyanyelvutol kezd angolul tanulni mar most. Vannak angol ovodak, sot kettannyelvu altalanos iskolak is. Ha akarod hogy angolul is jol tudjon akkor irasd ilyenbe.
Azon ne aggodj hogy mennyire beszel 19 honaposan, az sokkal fontosabb hogy megerti amit mondtok neki. Az enyem mar majdnem harom es meg mindig nem enekel tisztan, csak a dallambol lehet felismerni hogy mit enekel. Persze a angol abc mar megy neki tisztan :-)
Ahogy itt írták a többiek, szerintem nem esélytelen. Jobb ha a bölcsiben magyarul beszélnek hozzá,mert ha nem elég jó az angoljuk,azt inkább ne is tanulja tőlük a gyerkőc,nem? :)
Biztos nálatok is az van,mint nálunk. Csak hallgat és figyel., Aztán ha összeállt a kis buksijában a kép,akkor beszélni fog. :)
az en kislanyom nem keveri a nyelveket, de ez szerintem is nagyon cuki hogy fok onion... :-)
tudja, hogy kinek milyen nyelven kell szolni.
folyekonyan nem bezel meg, 22 honapos. szavakat mond mindket nyelven, bizonyos dolgokat egyik nyelven, masokat a masik nyelven monda csak, nem mond el semmit sem mindket nyelven.
emberekhez koti a nyelveket.
vagy inkabb ugy talan, hogy ahogy szolnak hozza, ugy beszel o is...