Hőszigetelési költségek lakónkénti elosztása (beszélgetés)
Anno megfelelt.
Ma már nem felel meg, mert a 10 évvel ezelőttihez képest már kétszer szigorítottak.
Sőt, 2020-ig még fognak.
Amikor 10 éve voltam kint Ausztriában tanulmányúton, a felújított paneleknél már akkor 25cm körüli vastagság volt fent.
Igaz, ott a felújítás nem azt jelentette, mint itt, hogy csak külső burkolatot kap, ott teljes rehabilitációk voltak...
Ma már úgy agyonszabályozzák a pályázatokat hogy az ember már csak legyint rá. Szinte lehetetlen feltételeket támasztanak, mintha direkt erre mennének rá.
A 80-as években nálunk épült olyan panel amelyiken már eleve volt 5 cm szigetelés, arra ráhúzattunk még 5-öt és állitólag simán megfelelt. :)
Amennyiben a fal megfelel hőtechnikailag, és csak a tető nem, annyiban ez is jó.
Ezzel együtt sajnos sokszor az sem ért hozzá, aki kiírja a pályázatot, vagy csak van egy kis fölös lóvé, amit ki kell szórni.
Anno az egyharmad-egyharmad-egyharmados rendszerben még simán adtak egy falra is, csak aztán csomóan nem csináltatták tovább, egy fal szigetelése meg nyilván kidobott pénz, egy idő után bizonyos helyeken már csak akkor fizettek, ha hőkamerás vizsgálat is igazolta a számokat.
Ma már sok pályázat van, más-más céllal, más-más épületkörökre, de az iskolában az első órán azzal kezdik, hogy egy épület miként egy hőtecnikai egység. Annak az összes külvilággal érintkező felületének meg kell felelni a hatályos jogszabályoknak. Régi épületek kapcsán is meg van határozva, hogy minek kell megfelelni.
A 80-as évek "új" paneljai a mai napig egész jók, 10 éve még alig tudtuk igazolni a felújítás szükségességét, mert szinte úgy megfelelt, ahogy volt...
Ez, mint már más is írta nem egészen így van, mert felsőbb jogszabállyal az "alsóbb" döntés nem lehet ellentétes.
Persze, ha senki sem szól, akkor lehet évtizedekig ebben a hitben élni, de hát ez az ő bajuk..
Erre egy szakmai válasz van.
Hőszigetelésnél sohasem lakást nézünk, hanem határoló szerkezetet. Ilyenkor nem csak a felső 3 lakás költsége csökken, hanem helyes tervezés és kivitelezés esetén mindegyiké. Persze valószínűleg a 3 lakásé a sugárzásos hőnyereség miatt kicsit jobban, de mindegyiké csökken. A csak tető szigetelés - most végig hőszigetelésről beszélek - nem ér semmit, az olyan, mintha télen csak a kezedre meg a lábadra vennél kabátot, a törzsed meg meztelen lenne. Ebben dolgozó szakértő mérnökként mondom, hogy pl. pályázatnál csak olyan helyen lett a pénz kifizetve, ahol körbe lett szigetelve a ház, tető is, és minden fal, szükség esetén pince. Meg a fizika is ezt diktálja. Ha a 3 felső lakás hideg, az húzza ki a hőt az alatta lévő lakásokból, és így tovább. Tehát nem, nem csak a 3 felső lakó nyer.
A fűtéselosztást valamelyest az egyedi mérés teszi igazságossá, de teljesen igazságos nem lesz, pont azért, mert hőtechnikailag egy épülettömb az egy egység, ezt társasháznál tudomásul kell venni. Ezen belül igazságot tenni teljesen ne lehet, de iránymutatás azért van rá.
A másik a jogi része, ami válasz a többi kérdésre is. A határoló és tartószerkezetek jogilag közös tulajdon, így az ezeken végzendő munka is közös költség. Kivételek extrém esetekben lehetnek, de azok többnyire egyéni felelősségvállaláshoz köthetők.
Azok a lakók meg, akik belementek abba, hogy csak ők fizessék a hőszigetelés költségeit, mert ők laknak a szélén, vagy felül, meg simán pert nyerhettek volna, sajnos minimális szakismeret híján azt kell mondjam, így jártak...
Köszönöm a sok hozzászólást, már más úton is érdeklődtem elsősorban hőszigetelést végző vállakózóktól.
Összefoglalva: A tető az épület egybetartozó része. A beázás elleni védelem, vagy megszüntetése a közös költség vita nélküli része! Az épület átadásakor, a használati engedély kiadásakor a teljes épületre vonatkozó hőszigetelési előírásoknak meg kellett feleljen.
Most egy tető vízszigetelése során, a felső lakók szeretnének egy már egyébként hőszigetelésnek már megfelelt tetőn jobb hőszigetelést elvégeztetni. Ez által a nyári klíma a téli fűtésük energia költségüknél megtakarítás jelentkezik. Miért fizesse meg ezt a többi lakó? Amikor a lakást megvették tudták milyenek a hőszigetelési feltételek. Most a hőszigetelés után a lakás értéke növekedett!
Nekem a hangszigeteléssel van bajom. A többi lakó legyen szíves kifizetni.
A földszinti lakásom alját kérem hőszigetelni. Ha a pince beázik természetes, hogy a közös költséget terheli. A pince hőszigetelése is???
De bizony van ám!Pont hogy a felújítási ktg.viselés van leszabályozva.
Speciel a szemétdíj nem felújítási költség. A trv.az előbb leírták.
Ezt a SZMSZ-ben fogalmazzák meg a társasház tagjai, a tulajdonosok.
Ahhoz, hogy különböző szempontok szerint osszák meg a költségeket, az SZMSZ-t kell megváltoztatni.
"(3) A közösség egészét terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk - vagy a szervezeti-működési szabályzatban ettől eltérően meghatározott mérték - szerint felelnek az egyszerű (sortartásos) kezesség szabályai szerint."
Ez az északi-nyugati oldal tetszik! Ez még nem jutott eszembe!
Bár nekem a lakás egyik része északi, másik része meg nyugati. Ilyenkor mire szavazzak? :D
Ha a lakók valamibe beleegyeztek, akkor hogy vihetnék bíróságra az ügyet?
Mindenhol közgyűlésen döntenek a költségekről a lakók. Ha úgy döntenek, ahogy az alábbiakban írták, hogy 40-60 %-ban fizetnek a lakók a különböző emeleteken, akkor úgy fizetnek. Ha valakik nem akarnak beleegyezni valamibe, akkor menjenek el a közgyűlésre szavazni. Nálunk is csak egy réteg jár a közgyűlésekre, a többieket nem érdekli az egész.
Kedves franka61! A tető közös tulajdon, ezért minden javítás, felújítás a közös költség terhére megy. Független attól kinek milyen haszna, vagy hátránya származik belőle. Egyszerű példa: liftes házban a földszinti lakó is ugyanannyi közös költséget fizet mint a 10. emeleti holott lehet hogy a liftbe még soha a büdös életben nem lépett be.
A tetőn lévő hőszigetelés annyiban jelent jót a többi lakónak, hogy az energetikai tényezője a lakásoknak jobb mint ha nem lenne fent hőszigetelés.
Ha volt is rá példa hogy a hőszigetelést csak az érintett lakók fizették akkor azok sürgősen jelentsék fel a közös képviseletet és kérjenek jogorvoslatot a jegyzőtől, vagy vigyék bíróságra az ügyet.
Nálunk az alsóbb lakók nyekeregtek folyton, hogy fent melegebb van :) Elosztották a fűtési költséget 60-40% arányban, így fentiek többet fizetnek.
Azért nem találom ezt igazságosnak, mert senkit sem kényszerítettek, hogy hányadik emeleten vegyen lakást. A fűtési rendszer ugyanolyan, mint ezelőtt 30 évvel. Akkor az északi oldalon lakók kérhetnek kárpótlást a nyugati fekvésűektől, vajon hogyan reagálnának?
Érdekelne ha a társasház nem minden lakója részesül a hőszigetelési munkában, hogyan kerül elszámolásra. Például: egy 10 lakásos társasház tetőrész víz és hőszigetelés sorén csak 3 lakás érintett. A víz szigetelés költsége természetesen az összes lakót érinti ez nem vitás. A hőszigetelés viszont csak a 3 felső lakó energia költségét csökkenti, mely hosszú távon nekik költség megtakarítást jelent.
Vagyis a felújítási munkák árajánlatában egyszer szerepel a vízszigetelés és plusz a hő szigetelés. Volt rá más ilyen példa, hogy ez esetben a hőszigetelést csak az érintett lakok fizették.
Érdekel, ha van valakinek erről véleménye, vagy gyakorlati ismerete a fizetés megosztásáról?
További ajánlott fórumok:
- Születéstől - 3 éves korig. Milyen költségekkel jár egy gyermek felnevelése?
- Autót szeretnék venni, de ez lenne az első.Milyen költségekkel jár egy kocsi?!
- Szalagavató költségek
- Albérlet költségek
- Rendőrségen tett feljelentés után milyen költségek terhelnek engem?
- Lakáshitel felvételekor mennyik a költségek?