Hogyan fogyjak le? Kinek milyen módszer hozott eredményeket? (beszélgetés)
Szervusztok.
Arra adjatok tanácsot,hogy 4-5 kg-tol hogyan lehet megszabadulni,mert nem birom a nyers zödséget,gyümölcsöt,ugyanis fáj tóle az epém és gyomrom.Még ha párolva eszem is fáj s föleg éhségérzetem van.
válaszotokat megköszönöm.
Sziasztok!
Egy jól megtervezett léböjtkúra receptjére lenne szükségem. Tudtok segíteni?
Az a helyzet, hogy nincs mindenek felett álló diéta.
Hanem egy diéta van , a többi ( 90 napos, atkins, dukan stb. ) meg egy baromság ;)
Én nem kérdeztem, hogy miért nincs konkrét tökéletes diéta, hanem (egész pontosan Criscitotól) kérdeztem, hogy szerinte mégis mit jelent a professzionális diéta. Az utóbbira nem is kaptam rendes választ egyikőtöktől sem.
Rendben, nem fogyókúráról beszélsz, akkor ezt én hámoztam ki tévesen. Mivel a Hogyan fogyjak le? kérdéssel indító topikba írtad a 10 pontodat, talán elnézhető az asszociációs hiba.
A Föld eltérő pontjain igen más élelmet szolgáltat az anyaföld, és részben ehhez alkalmazkodva genetikailag is igen nagy lehet különbség ember és ember emésztése közt. Ezen kívül (bár sokat használom én is egyenértékű szinonímaként), az ember jó esetben nem egyszerűen táplálkozik, hanem étkezik. Értem itt ezalatt, hogy a gasztonómia a kultúra része. Ebbe beletartozik, hogy egyes alapanyagokra vonatkozhat erkölcsi, vallási tiltás, másoktól mémként idegenkednek, ill. gyakorlatias megoldásból más kiindulásianyagok fordulnak meg sűrűbben a konyhában, továbbá eltérő elkészítési módok vannak szokásban, és kultúránként, éghajlatonként más-más életritmusban élhetnek. Plusz még vegyük ide, hogy jelenleg sem 100%-ig tisztázott minden élettani folyamat, és valószínűsíthető, hogy a tudomány még nem állt meg a fejlődésben.
Szóval én nem csak nem hiszem, hogy létezne egy mindenek felett álló és mindenki számára jó diéta, hanem egyenesen tagadom.
A sztárdiéták és bogyók kárhoztatása kicsit megmosolyogtató, miközben az egyik legmenőbb szisztémát kántálod és fehérjeturmixot javasolsz.
Akár megvitathatnánk azt a pár pontot, amiben nem értünk egyet, de ilyen bigottsággal feleslegesnek tartom a további ellentétes felvetést.
"A rizs fontos szénhidrát, amely megfelelő mennyiségű energiához juttatja a szervezetet. Koleszterinmentes, így bármilyen diéta alapja lehet. A barna változat magas rosttartalma hozzájárul a jó emésztéshez. A táplálkozási szakemberek nem véletlenül biztatnak a fogyasztására: a rizs kevés zsírt, cukrot és sót tartalmaz, ezért betegek vagy kórosan elhízottak étrendjében is szerepelhet.
Helyettesíthető vele a kenyér, a burgonya és az olajos magvak. A rizs semlegesíti az erős aromájú ételeket és fűszereket, tehát ideális köret."
(forrás: kiskegyed.hu - fogyás rizzsel)
"nincs egy mindenek felett álló és mindenki számára jó"
De van. Általános elvek és rendszer, amit a sok bogyó és sztárdiéta felrúg és állítja ez a tökéletes. Előszőr azt kérded miért nincs konkrét ami tökéletes, majd kijelented, hogy nincs ilyen?
Ez sapkás esetnek fest..
Felőlem márványba is vésetheted ezt a fogyókúrát, attól még nem válik semmissé az a sok mérésekkel, tanulmányokkal, tapasztalattal alátámasztott és működő diéta, amiben nem hiszel.
A dietetikusnak meg nem csak a lusta, pénzes fogyni vágyók kiszolgálása a dolga, de ebbe már kár belemenni.
Szerintem te nem érted, hogy én miről beszélek. Norbi egy a sok közül. Van egy csomó másik rendszer is, és nincs egy mindenek felett álló és mindenki számára jó.
Példaként kiragadnék egy dolgot abból, amit írtál. A napi 6-7 evés számomra nagyon sok. Én sokkal jobban érzem magam, mióta napi 5 alkalom helyett inkább háromszor eszek. Ettől még nem szólom le azt, akinek a több a jobb.
Szerintem ezek már felesleges körök.
Biztos van jó dietetikus és kevésbé jó. Nem gondolom, hogy ők hülyeséget mondanak. Pont ugyanezeket az elveket fogják mondani. Egy rakás pénzért megteszik azt, hogy kiszámolják mennyit egyél. Amit amúgy utánajárással magadnak is meg tudsz tenni.
"A dietetikus olyan szakember, akinek feladata: a gyógyítás a beteg élelmezésben, ezentúl tanácsadás különböző területeken, valamint a prevenció vagyis a korszerű kiegyensúlyozott táplálkozás megismertetése.
Dietetikusképzés [szerkesztés]
Felsőfokú dietetikusképzés számos egyetem (Semmelweis, Corvinus, Pécsi) egészségügyi ill. élelmezéstudományi főiskolai karán, külön szakirányként választható."
Most csak abból kell kiindulni, hogy Norbi (akinek amúgy a ténykedését így önmagában értékelem) Updates menüsorára gondoltam egy időben én is munkába, de megnéztem és képtelenség számolni vele (csak a ch-t írja oda meg a gliko-t*kömtudja indexet). Nekem kevés az info, fehérje, zsír(?). Szóval az övé sem tökéletes, pedig nem hiszem, hogy nevével engedne hülyeséget reklámozni.
Az egészet egyénre kell szabni, nyílván a kalória is változékony, nem mindenkinek ugyanúgy működik. Ezért érdemes vezetni és akár heti rendszerességgel belenyúlni ha látod, hogy kevesebb/több kell, de ehhez nem kell orvos, csak számolási képesség.
Tényleg nagyvonalakban:
Reggeli: rost(zabpehely, natúr)+gyümölcs+olajforrás (pl lenmagolaj)
Következő mondjuk 2 étkezés: rízs+hús (hal vagy csirke, max pulyka)
Edzés után proteinturmix (ebből be lehet esetleg iktatni még egyet)
Este (nem túl késő 2-3 órával lefekvés előtt ha lehet): kevés zöldség+hús
Mindez egyénre szabva kalóriákkal számolva stb.
Ehhez lehet egyéb kiegészítőt használni (mondjuk L-karnitin).
Ez tényleg nagyvonalkban mivel személyre szabottnak kell lennie, de valami ilyesmi a kiindulási alap..