Hány hónapos korától utazhat egy baba repülővel? (tudásbázis)
:-)
Remélhetőleg az utastársak elszórakoztatják, az enyém nem egyemberes "kölök".Én sokszor meggondolnám
az utazást
enni kell.. repülni meg muszáj, ha az élet úgy hozza, ha felkészül a család, semmi baj sem lehet, a baba jó esetben átalussza az egész tortúrát.. ha nem, szórakoztatni kell,és a maximális kényelméről gondoskodni, ami legalább kétemberes feladat,de az utaskísérők és a többi utas mindig partner ebben, ha már repülni muszáj..
vásárolni egy felnőttnek is kellemetlen sűrű bevásárlóközpontban, babával - és jó szervezéssel - meg egyáltalán nem muszáj..
:)
Az én esetem speciális , a lányom 8 hónapos korától repült velünk heti, havi rendszerességgel, írtam róla sokat itt a portálon is...okulásul és másnak is érdemesnek találtam ezt az írást / forrás: origo.hu /mielőtt valaki a gyerekkel repül.
Mi szerettük, kényelmes, biztonságos és kellemes utaink voltak egy aprócska leányzóval..
Útra kelünk, nyaralni, rokonlátogatóba, vagy csak úgy - a családi utazás minden esetben gondos előkészületeket igényel. Mit érdemes szem előtt tartanunk, ha úti célunk eléréséhez az eget szeretnénk szelni - babával?
Általános tudnivalók
Még a pocakunkban, ölben, vagy az oldalunkon, nagy izgalomban - ha kicsikkel utazunk, érdemes jó előre átgondolni a repülőutat. Ha jól felkészülünk, nyugodtan indulhatunk útnak, és csemeténkkel együtt a felhők között is felhőtlenül élvezhetjük az utazást.
Anyákra vonatkozó általános tudnivalók
A legtöbb légitársaság meghatározza, hogy várandós kismamák és újszülöttek hány hetes kortól utazhatnak a repülőn.
A kismamákra általában minden légitársaság ugyanazokat a szabályokat alkalmazza. A terhesség 28. hetéig ugyanúgy utazhatnak, mint bárki; a 28. és 35. hét között viszont már mindenhol - 6 napnál nem régebbi, lehetőleg angol nyelvű orvosi igazolást kérnek a kismamától arról, hányadik hétben jár, mi a szülés várható időpontja, és az orvos nyilatkozata alapján repülésre alkalmas állapotban van-e. A 36. hét - ikerterhességnél 32. hét - után a légitársaságok nem vállalják a kismamák utaztatását.
Jó, ha tudjuk, hogy a várandós anyukáknak nem kell átmenniük a repülőtéri biztonsági kapun (a legtöbb reptéren kézzel vizsgálják át őket), így az erős mágneses sugarak nem érhetik a magzatot.
Problémamentes terhesség esetén a repülés nem veszélyezteti sem a magzatot, sem az édesanyát - bár ilyenkor is ajánlott az utazás előtt tájékozódni a leendő tartózkodási helyünkhöz legközelebb eső ambulanciák címéről, és a kiskönyvünket sem árt magunkkal vinnünk.
Nem ajánlott viszont a repülés a várandósság egész időtartama alatt, ha a koraterhesség időszakában vérzés, görcs jelentkezett vagy korábban volt már spontán vetélésünk, mert a repüléssel járó nyomásváltozás koraszüléshez vezethet.
Babákra vonatkozó általános tudnivalók
Ha újszülöttel akarunk repülni, érdemes tájékozódni, mert a különböző repülőtársaságoknál eltérőek a "korhatárok". Van olyan, ahol már 2 napos csecsemővel is utazhatunk, a legtöbb társaság azonban 2 hetes kor alatt nem enged babákat a fedélzetre.
Szakemberek általában 3-5 hónapos kor alatt nem javasolják a repülést, ha nagy forgalmú nemzetközi repülőtéren kell fel-,l e- vagy átszállnunk, mert a kicsi immunrendszre még nem elég ellenálló. 3 hónapos korára viszont már megkapja az első oltásokat, és nyugodtabban indulhatunk útnak.
Az is igaz, hogy az 1 éves kor alatti babák, akiknek még nem olyan nagy a mozgásigényük, jobban tűrik a hosszú repülőutakat, mint a 2-3 évesek. Ha csak egy-két órás útról van szó, a nagyobbak is nagyon élvezik a repüléssel járó izgalmakat, de az 5-6 órás utakon már elveszítik érdeklődésüket, és csak nyűg lesz nekik az utazás.
Hogyan kössük le a gyerek figyelmét?
Hogyan köthetjük le őket - avagy javaslatok a gyermek kora szerint
Habár repülési szempontból csecsemő minden 2. életévét be nem töltött gyermek, a gyakorlatban persze elég eltérő igényei vannak egy féléves és egy kétéves kicsinek.
Csecsemők
A legapróbbaknak bőven elég, hogy anya vagy apa ott van velük, és ha a szülő kiegyensúlyozott, nyugodt, és az utazást örömnek fogja fel, a baba szinte észre sem veszi a változást. Neki az a fontos, hogy alapvető szükségletei ne szenvedjenek hiányt - csomagoljunk átgondoltan, legyen nálunk kézközelben étel-ital, pelenka, törlőkendő, váltóruha, egy-két játék, egy rágóka - és indulhatunk is.
Bizonyos légitársaságoknál ölben, másoknál a saját autósülésében utazhat a pici (társaságtól, életkortól, jegyártól függően), így érdemes előre tájékozódni, hogy az általunk igénybe vett járaton mire van lehetőség, hogyan tud a legbiztonságosabban és legkényelmesebben utazni, pihenni. A tengerentúli gépeken a mosdóban biztosan találunk pelenkázót is, európai járatokon inkább érdeklődjünk előre.
Az út alatt énekeljünk neki gyerekdalokat, mondókázzunk, kukucsozzunk, tapsolgassunk nyugodtan - garantáltan élvezni fogjuk a repülést, mindketten.
Tipegők
Egy - másfél évnél idősebb gyerekeknek már jóval nagyobb a mozgásigényük, alig 1-2 óra napközbeni alvással. Velük, ha választhatunk, leginkább a néhány órás utakat javasoljuk, ami leköti szinte kielégíthetetlen kíváncsiságukat, de még nem válik unalmassá számukra.
Ekkora gyerekekkel már jó előre meg lehet beszélni, mi fog történni velünk, mi az a repülő, hogyan tudunk felszállni, mit kell odaadni a néniknek, ki vezeti, stb. Nézegessünk repülőket az út előtt - égen, könyvben, maketten, plüssben -, beszéljük meg, hogy mit csináljon, ha bedugul a füle (készíthetünk neki egy kis darab csokit rágicsálni erre az esetre, biztosan örül majd neki), hogy mikor kell okosan leülni, becsatolni az öveket, és mikor lehet szabadon "körülnézni"... Ha nem éri váratlanul, ami történik vele, és azt látja, mi szívesen repülünk, ő is várni fogja, és eszébe sem jut izgulni, félni.
Mit vigyünk magunkkal a fedélzetre?
Árak, jegyfoglalás
Általános gyakorlat, hogy csecsemők, 6 év alatti gyermekek csak szülői kísérettel utazhatnak, de bizonyos társaságoknál van már kimondottan egyedül utazó gyermekek számára kínált szolgáltatás-csomag is.
A csecsemők (2 év alatti gyermekek) viteldíja légitársaságonként változó. Van, ahol fix a díjszabás (10-15 euró körül járatszakaszonként) és a csecsemő nem foglalhat el külön ülőhelyet (ez elsősorban az úgynevezett fapados járatokra igaz), és van, ahol a felnőtt jegy árának százalékos arányában számolják ki, attól függően, hogy a csecsemő az ölünkben, vagy saját ülésen utazik-e.
Utazás szempontjából gyereknek számítanak a 2-12 év közöttiek, az ő számukra szóló jegyek árai is eltérőek a légitársaságoknál. Van, amelynél európai járatokra nem adnak kedvezményt, csak a hosszú, tengerentúli utakra; ilyenkor a felnőtt jegyár 67%-a fizetendő a gyerekjegyre.
Egyes légitársaságoknál a járat indulása előtti 24 órát megelőzően interneten keresztül is bejelentkezhetünk, így nem kell annyit sorban állnunk a "check in" feliratnál. Nagyobb társaságoknál még a gyerekmenüt is előre lefoglalhatjuk csemeténk részére.
Mi legyen a fedélzeti csomagban?
A poggyászra vonatkozó feltételek gyermekek esetében is ugyanazok, mint a felnőtteknél. Feladni egy legfeljebb 23 kg-os csomagot lehet a gyermek részére, és egy összecsukható -zárható babakocsit. A fedélzetre ők is a standard kézipoggyászt vihetik, azaz egy maximum 56 x 46 x 25 cm-es csomagot.
A gyermek életkorától függően sokféle "túlélőcsomagot" készíthetünk. (Nálunk pedig, a biztonság kedvéért, mindig legyen a legszükségesebb gyógyszerekből - repüléshez lázcsillapító és esetleg hányás elleni kúp, l. keretes írásunkat.)
A legkisebbeknek bébiétel, rágóka, innivaló, pelenka, törlőkendő, váltás ruha és egy-két játék, lapozgatós könyv és egy ismerős arc bőven elég. (Ha külön ülést foglaltunk neki, szükségünk lesz az autósülésére is.)
Tipegőknek, mint már említettük, érdemes együtt kiválasztani a játékokat, meglepetéssel, italról, gyümölcsről gondoskodni - repülés alatt az is izgalmas közös program lehet, ha csipegetünk valamit, miközben az elúszó felhőket nézzük. Csomagoljunk nekik is néhány pelenkát, akkor is, ha már nem hordanak napközben - előfordulhat, hogy az új szituációban, sok élmény között szükség lesz rá.
A legfontosabb pedig - érezzük jól magunkat és élvezzük együtt csemeténk első repüléseit!
A tarsasagoknal ugy vannak a kor kategoriak kiirva, hogy 2napostol 2eves korig. De hat persze, ki utazik 2napos babaval...
Egyik doki azt mondta, 1honaposan mar nyugodtan, a masik 2 honapot mondott...,most akkor mi van?
Elvileg nincs korlátozás, de érdemes felhívni a társaságot.
Szerintem olyan 3 hónap alatti babával még nem kéne utazni
A társaságnál nem találtál infót róla?
Biztosat ők tudnak mondani.Jegy, hely, árak és hogy mit vihetsz fel neki.
További ajánlott fórumok:
- Mennyi idős korától adnád a következő ételeket egy babának: (Milli) krémtúró, túrórudi, virsli?
- Második babánál hány éves korától kapok gyest?
- 4 hónapos baba EU tagországba milyen okmánnyal utazhat?
- Ideiglenes személyivel utazhatok-e Londonba repülővel?
- Hány hónapos korától viheti el az apa láthatásra a babát?
- A kisfiamnak eltörött az orra pénteken a suliban, csütörtökön mennénk külföldre repülővel, utazhat így?