Ha egy diák letegez egy tanárt, vélemény? (beszélgetés)
Általánosságban teljesen mindegy, milyen felekezetű a lelkész. Összességében másodlagos, hogy az is, hogy milyen korú, legyen az idős, fiatal. 2-3 évvel ezelőtt találkoztam egy frissen beiktatott rabbival. Számomra teljesen logikus volt, hogy ő nyújtott kezet; tetejébe még kezétcsókolomot is köszönt; és fiatalabb, mint a fiam.
Miért jó, hogy boldog-boldogtalant, ismeretlent tegezünk. Még itt a Hoxán is van olyan, akit magázok...
Azt pedig nagy illetlenségnek tartom, hogy egy fiatal beesik pl. egy üzletbe, és azonnal szia, sziasztokkal indít...
Ha belépek egy nyilvános helyre, legyen az üzlet, iskola, hivatal, jó napot kívánok. Utána jöhet a személyes üdvözlés, akivel valóban beszélek. Csak azért, mert hasonló korú, miért is tegeződjek?
Nem cseresznyéztünk együtt.
Eddig csak neten keresztül beszéltem vele, meg telefonon felhívott egyszer, de amiket ő beszélt nekem... és úgy beszélt, mint férfi a nőnek, nem mint egy pap egy hívőnek, remélem mindenki érti mire gondolok. Konkrétan szexuális töltetű gondolatait osztotta meg velem... Hát 'ezek után eléggé nehéz lenne magázódni', ...ráadásul ezt ő mondta, nem én!
De evidens, hogy ezt nem reklámozza...
Amiket leírtál, hogy más vallásnál semmi problémát nem jelent a tegeződés, csak a katolikusnál! Mégis mi a különbség? Vagy akkor ezek szerint a többi vallás lelkészeit nem kell annyiba nézni, hogy megadják nekik a tisztelet magázódást? Én ezt nem értem, mivel különb a katolikus?
Véleményem szerint elég képmutató vallás a katolikus... De ez csak az én véleményem.
Katolikus papot én mindenképpen magáznék, függetlenül a korától.
Egyéb felekezetű lelkészeknél viszont simán el tudom képzelni, hogy egy fiatal(középkorú) lelkészt tegezzek, főleg, ha mondjuk baráti kapcsolat is kialakul közöttünk. Protestáns lelkészeknél ez nem lehet probléma, nem fogja a lelkészt a gyülekezet a szájára venni, amiért tegeződik az egyháztagokkal, ismerőseivel.
Viszont egy katolikus papnál ez nagyon más téma. Mert elég komoly baja is származhat belőle az adott papnak, ha félreérthető szituációba keveredik vagy ha a hívei félreérthetőnek, nem helyesnek ítélik meg a dolgait.
Nekünk a fősulin voltak nagyon fiatal tanáraink. Órán általában magáztuk őket -1 valaki mondta, hogy tegezzük nyugodtan- de ha az utcán összefutottunk, mindegyik mondta, hogy tegezzük nyugodtan.
Azt gondolom erről a témáról, általános és középiskolában nem engedném, hogy tegezzenek a diákjaim. Később, amikor már ők is -szinte- felnőttek, meggondolnám, hogy tegezhetnek-e vagy sem. Szerintem ez nagy részt a diákok egyéniségétől függ. Hiszen tegezve is meg lehet adni valakinek a tiszteletet.
Nem az a lényeg, hogy fiatal srác, hanem az, hogy ő már diplomás, felszentelt pap. És őnekik jobban kell figyelni a társasági kapcsolatokra, illemre.
Határozottan nem ajánlott a fiatal hölgyekkel való nyakra-főre tegeződés. Principálisa ezt akár határozottan meg is tilthatja neki. Ez egy más világ...
Azért, mert az egyik tegezi, az még nem jelenti, hogy a másik is ezt engedély nélkül megteheti.
Mivel pap és magasabb végzettségő, neki illik a tegezést felajánlania (ha felajánlja). Amennyiben elfogadjuk, a neve mellé illik az atya kifejezést használni. Az általános etikett nem vonatkozik az egyházi etikettre. Itt nem illik a nőnek felajánlania a tegezést, illetve előre kezet nyújtania pl. Több pap jelenlétében pedig csak a keresztnevén nem illik megszólítani... Amennyiben mégis, atya toldalékkal. Sok papot ismerek, többen magasrangúak, de csak négyszemközt tegezem; társaságban, hívek, elöljárók, felettesek előtt viszont soha. Ezt így illik.
Ez az egyházi protokoll.
Nem tudom...
Az én korosztályom már nem dobálózik a sziákkal.
A servus pedig eredetileg latin kifejezés, a szevasz pedig... szóval a mi szánkból már furcsán hangzana. Akik ismernek, azok elfogadják, akik pedig nem, azoknak meg úgyis mindegy.
Tudom, hogy ez nemzedéki ellentét...
Számomra a szia olyan flegma...amit úgy odadobnak, mint a kutyának a csontot.
Amikor elkezdődött ez a köszönési forma, nagyon tiltakoztak ellene - mozaikszavakat is alkottak belőle -. A környezetemben nem lehetett alkalmazni, tehát bennem ez maradt meg.
Akit tegezek, annak szervusz.
Ez nem Anglia.
Nem helló, nem szia, nem csao.
A szia az undorító? Akkor mégis hogy köszönjek a barátoknak, a családtagoknak és egyéb idegennek akinek ugye megengedett?
Fogalmam sincs akkor már, hogy mit lehet... Ha meg semmit nem köszönök, az a baj...
Úgy tűnik, nem fogjuk egymást megérteni.
A szia pedig undorító köszönés - hasonlóan a hellóhoz...
Hiába, öregszem...
Amikor már van 20, vagy kicsivel azon túl az ember, akkor azért gondban van bizonyos illetőkkel, hogy most mit is köszönjön, hiszen a csókolom, amit régen netán köszönt volna, az már valahogy nem nagyon jön ki a száján. Nem hiszem, hogy a pl. 10 évvel öregebb korosztályt feltétlen magáznom kellene. Ez is olyan dolog, hogy van akinél el sem tudom dönteni, hogy most mit köszönjek? Például a volt tanáromat eddig magáztam, de férjét meg sziázom. Akkor most mi legyen? Már nem tanít engem és irtó cink úgy köszönni, hogy Jó napot! - Szia! egy párnak... 30 körül van mind a kettő. Ilyenkor mi van?
Na meg néha a helózás nálam egyenlő az utalással...
Az meg tény, hogy nem azok a szokások vannak már, amik régebben. De azt hiszem, talán azért a saját korosztályát az embernek, hacsak nem hivatalos ügy, nem kell magázni. Milyen lett volna a suliban is pl. úgy ismerkedni, hogy Jó napot! Maga lesz az új osztálytársam? Főnök-beosztott viszony az más megint, akkor is ha saját korosztályba tartoznak...
Amikor az ember valahová bemegy, kortól függetlenül megadja a tiszteletet, legyen az 30- 40-50 éves. Mivel nem cseresznyéztünk együtt, tehát a jó napot kívánok a forma. Csak azért, mert fiatal valaki, semmi sem jogosítja fel arra, hogy akár a saját korosztályát "lehellózza", ahogy egyes amerikai filmekből lecseng.
Aztán majd az idősebb, a magasabb végzettségű és beosztású eldönti, hogy méltó vagyok-e a tegező viszonyra. Az egyik legrosszabb megoldás, amikor letegezek valakit, a másik pedig visszamagáz, mert nincs az ínyére ez a fene nagy tegezési láz.
Nekem sem...