Fogantatástól kezdve idegen nyelven?! (beszélgetés)
Gimnaziumi osztalytarsam volt soknyelvu, anyukaja magyar-nemet, apukaja magyar anyanyelvi volt. A szulok eleinte kizarolag angolul beszeltek egymassal, a gyerek angolul nemetul es magyarul is beszelt kicsi kora ota.
Az anyjaval nemetul, az apjaval magyarul beszelt, harmasban angolul tarsalogtak -gimis korara az anyukaja is tokeletesen beszelt magyarul de a gyerekehez meg mindig nemetul beszelt. A fiunak ebbol semmi gondja nem szarmazott, ellazazta az osszes nyelvorat, nem sok ujat tudtak neki mondani :)
Én úgy mentem suliba hogy tudtam (magyarul) olvasni, írni, szótagolni, és angolul is tanultam már oviban (ráadásul otthon apámmal angoloztam napi szinten, akinek bőven hagy kivánnivalót maga után az angoltudása, hogy finoman fogalmazzak :D). Tény hogy voltak órák amiken unatkoztam, de összességében előnyömre vált, mindig kitűnő voltam, a tanárok állandóan dicsértek, különfeladatokat kaptam, versenyeket nyertem, stb. Szóval ha a gyereket érdekli, szerintem csak ezért, hogy ne unatkozzon, butaság lenne nem megtanítani. Nyilván ha nem érdekli az más kérdés.
A kérdésre válaszolva, szerintem semmi baja nem lesz tőle ha hall angol beszédet, főleg hogy azért elég sok rajzfilm, mesekönyv stb is elérhető angolul, nem nehéz a mindennapi élet részévé tenni, hogy ne csak egy "tantárgy" legyen majd a sok közül. Igaz, én nem vagyok se angoltanár, se szülő, csak a saját gyerekkori tapasztalataimból indulok ki, és biztos vagyok benne hogy velem az otthoni meg az óvodai angolozás szerettette meg egy életre a nyelvet.
Butaságnak vélem!
Ugyanis, ha csak azért akarod majd egyszer tanítani idegen nyelven, mert neked így jó, de egyébként semmi más nem indokolja, akkor orbitális butaság.
Most lehet jó ötletnek tűnik, de ha megszületik-ovi-suliba megy és majdhogynem perfekt tudja az adott idegen nyelvet, akkor mit fog csinálni a tanórán?
Egy meg nem született gyermeknél már ezen gondolkodni is felesleges, mert nem tudhatod képes lenne-e rá, akarna-e.
Sok sikert!
Amit egy ilyen oviban össze tud szedni a gyerek, szerintem egy két hetes külföldi baráti látogatás alatt is képes megtanulni. (Dalok, mondókák, szavak bemagolása x témában és esetleg bemutatkozás)
Én a helyedben félretenném az erre szánt pénzt, és esetleg később "feccölném" a gyerkőc oktatásába. :)
Ráérsz ezzel akkor foglalkozni, ha meglesz a gyerek.
Akkor látod majd a képességeit, habitusát.
A kétnyelvűség ott működik jól, ha az egyik szülőnek az az anyanyelve és a gyerek egyszerre "tanulja" a két nyelvet.
Attól, hogy a keresztanyja, keresztapja más nyelven szól hozzá nem fogja anyanyelvi szinten beszélni az adott nyelvet.
A legtöbb kétnyelvű ovi szimpla pénzlehúzás. (barátnőm unokája kezdett ott, de fél év után otthagyták.)
Működhet a dolog, ha a gyermek képességei is adottak.
Ma is létezik ez elhatározás nélkül a vegyes házasságokban. Pl.a nagymama csak magyarul tud beszélni a Olaszországban született unokájával.
Sziasztok,
Elősorban az érdeklene, hogy valaki gondolkodott e már azon, hogy a gyerekével más nyelven beszéljen már magzat korától kezdve.
Mindketten magyarok vagyunk, de sokszor megfordult már a fejemben, hogy az egyikünknek csak angolul kéne beszélnie a gyerekkel, vagy ha nem is nekünk szülőknek hanem majd leendő keresztanyjának /perfekt angol, olasz/ a keresztapja pedig perfekt orosz és angol.
Ha ovi fog majd menni én szeretném, ha két tannyelvűbe kezdene és így tovább.
Nem kioktatást kérek, csak véleményt. /gyerkőc még nincs- rajta vagyunk/
További ajánlott fórumok:
- Milyen idegen nyelven beszélsz? Melyiket szeretnéd elsajátitani, és miért?
- Külföldön élő családok, ti beszéltek idegen nyelven otthon a gyerekeknek?
- Nem szeretem, ha magyar oldalon, idegen nyelven íródott a...
- 10 000 oldalt akarok elolvasni idegen nyelven.
- Hogyan olvassunk idegen nyelven hatákonyan?
- Van-e olyan klub, vagy valamilyen összejövetel, ahol idegen nyelven lehet egymásközt gyakorolni?