Fekete volt a székletem, nem lehet, hogy gyomor vérzés? (tudásbázis kérdés)
Nagyon sok betegség vezethető vissza pszihés okokra...
de azért ne ijedj meg nagyon:)
Bajlamo!
Ha a leleteid negatívak lesznek, mert egy kivizsgálást megér előtte a dolog, akkor keress fel egy pszichológust, mert idegi alapon, akár pszichés problémára is utalhatnak a tüneteid, nem bántásképp, hanem tapasztalatból mondom.
Fel a fejjel!
először házi!
mond el neki mi a baj és szeretnéd ha alaposan kivizsgálnak!!
Biztos, hogy nem gyomorból jön, mert akkor borzasztó nagy fájdalmad lenne!
Nekem vékonybél perforációm volt és nem jött vér sehonnan sem, viszont borzasztó fájdalmam volt!
A nagyobbik fiamnak viszont vastagbél daganata volt, ami friss vércsikkal a székleten jelentkezett, hányással, hasmenéssel is társult.
Azért kérj egy hasi ultrahangot a körzeti orvostól és akkor megnyugszol!
Fontos lenne tudni, hogy mitől repedt be a végbeled, mert azon változtatni kell ha esetleg ételtől keményebb a széklet.
Szia!
Nem akarlak paráztatni,de nézesd meg egy másik dokival!!!
Tavaly én is megjártam:proktológus azt mondta hogy "csak" belső aranyér és az vérzik,aztán 3 hónap mulva kórház!Vért kaptam meg szteroid hegyeket mert kiderült hogy Crohn beteg vagyok (és voltam már akkor is)
De annak mások a tünetei tényleg ne ijedj meg!!!
Csak keress egy másik dokit aki esetleg rendesen kivizsgál!!
Ez egy másik.
Megváltozott széklet: milyen betegség okozhatja?
Az emésztési folyamat alapos megismerése segíthet megállapítani, mi a probléma, ha a székelés nem a normális módon működik.
A gyakori székelés nem normális állapot. A napi egy-két székelés átlagosnak tekinthető, sokan azonban gyakrabban, sokan pedig kevesebben, vagy csak minden másnap, esetleg heti egyszer-kétszer mennek WC-re. Addig, amíg kényelmesnek érzed, nem kell a székelés miatt túl sokat aggódnod!
A széklet színe
A széklet általában barna színű az epe miatt, amely a májban termelődik, és fontos szerepe van az emésztési folyamatban.
Az elfogyasztott étel tipikusan a fogyasztástól számított 3 nap múlva hagyja el a testet. Ha ez rövidebb idő alatt következik be, akkor a széklet zöldes színűvé válik, ugyanis az emésztési folyamatban a szivárvány első színe a zöld.
A szín egy drasztikus változás vészjelzője lehet. Ha a széklet fekete, az belső vérzésre utalhat, ami valószínűleg fekély, vagy daganat következménye.
A széklet világos színe – például szürkés – szintén valamilyen problémára utalhat. Bár ez nagyon ritkán fordul elő, de májbetegséget jelenthet.
Méret és alak
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy ha a széklet „ceruzavékony”, az figyelmeztető jel. A jelenlegi tanulmányok azonban megcáfolják ezt a tényt.
A méret és az alak nem jelentős tulajdonságok, ha az teljesen megszokott az illetőnél.
A széklet szaga
A székletnek általában szaga van. De normális az, ha a széklet olyan bűzös, hogy a családtagok akár 1-2 óráig sem bírnak a toalett közelében lenni?
A válasz: igen. Ez teljesen normális dolog, és valószínűleg annak a jele, hogy a bélben lévő baktériumok jól működnek az egészség megőrzése érdekében.
A belekben több milliárd baktérium található, melyek fokozzák az emésztési- és anyagcserével kapcsolatos folyamatokat. Ezek a baktériumok okozzák a szagot is – ami a bélcsatorna bakteriális tevékenységének közvetlen eredménye. Így bár nem kellemes helyzet, de teljesen normális, ha a széklet bűzös.
Székrekedés
Mi történik akkor, ha nincs székelés? A normál bélműködés megváltozása lehet ez első figyelmeztető jele annak, hogy a belek nem megfelelően működnek, ami kellemetlen érzést okoz a derék alatt.
A székrekedés az az állapot, amikor akár három, vagy több napig nincs székelés. Akármilyen hosszan is tart, az illető puffadást és kellemetlen érzést tapasztal.
A székrekedés kialakulásának számos oka lehet. Kiválthatja az étrend megváltozása – például kevesebb rost bevitel, a kevés napi folyadékfogyasztás, a fizikai tevékenységi szint csökkenése, az anyagcsere folyamatok csökkenése, beleértve az emésztést. Bizonyos gyógyszerek (például az altató fájdalomcsillapítók és a vaspótló szerek) is okozhatnak szorulási problémákat.
A hasmenés okai
A székrekedés mellett a hasmenés is emésztési problémákra utalhat. Kiválthatják romlott ételek, vagy akár egy veszélyes baktérium vagy vírus is.
A legfőbb probléma, hogy a hasmenés egyéb egészségi problémákhoz is vezethet- például kiszáradáshoz -, ha több napig tart.
Általában két-három napig tart míg a hasmenés, vagy a székrekedés elmúlik. Ha azonban tovább húzódik, fel kell keresni az orvost!
Véres széklet
Az egyik legjelentősebb figyelmeztető jel, ha a széklet véres. A véres széklet daganatos megbetegedés tünete lehet. Mindenféleképp fordulj orvoshoz, ha ilyen tünetet észlelsz, még ha azt „csak” aranyér, vagy a székrekedés és erőlködés következtében a végbél szövetének kicsi megrepedése is okozza.
Aki már elmúlt 50 éves, és előfordult a családjában vastagbél daganatos eset, vastagbéltükrözés válhat szükségessé. Egyéb figyelmeztető jelek lehetnek még a láz, hastáji fájdalom, vagy kiszáradás, amelyek bélproblémákhoz - vírus, vakbélgyulladás, ételmérgezés – kapcsolódnak.
Egészséges belek
A rostban gazdag ételek, a sok folyadék és a rendszeres testmozgás segítenek fenntartani a belek egészséges működését. Napi körülbelül 20-25 gramm rostbevitel ajánlott. Ha ritkán van székleted és kellemetlen érzést tapasztalsz, legkönnyebben a rostban gazdag ételek vagy rostpótló szerek fogyasztásával javíthatsz a helyzeten.
Magas rosttartalmú ételek a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, a friss zöldség és gyümölcs, és a diófélék.
A vízfogyasztás szintén jelentős tényező, ugyanis a megfelelő emésztéshez folyadék szükséges.
A rendszeres testmozgás is jótékony hatással van a székelésre, ugyanis fokozza a bélmozgást, és enyhítheti a székrekedést az anyagcsere- és emésztési folyamat javítása által.
(WEBBeteg)
ÉN A HELYEDBEN FELTÉTLENÜL KÉRNÉK BEUTALÓT GASZTROENTEROLÓGIÁRA, ha nem étel vagy ital okozta az elszíneződést.
Ez az egyik:
Fekete széklet
A fekete széklet visszavezethető jó- és rosszindulatú folyamatokra egyaránt. A fekete széklet oka lehet emésztett vér jelenléte, de táplálkozási probléma is.
Az emésztett vér oka lehet vérzés a nyelőcső, a bélrendszer és a gyomor területén. A szurokszéklet a nyelőcső eltérése, a gyomor- és nyombélfekélyek, divertikulumok, polipok és daganatok vérzései esetén fedezhető fel. A fekete széklet oka lehet táplálkozási ok is: például véres hurka, fekete csokoládé, vörösbor fogyasztása is vezethet ehhez a jelenséghez.
A vasat tartalmazó gyógyszerek szedése is okozhat fekete székletet. Ha nem gyógyszerrel vagy a táplálkozással hozható összefüggésbe a fekete széklet megjelenése, akkor mindenképp komolyan kell venni, és gasztroenterológiai kivizsgálást kell indítani.
Ez még akkor is érvényes, ha a jelenség nem folyamatosan áll fenn, hanem alkalmanként vagy átmenetileg fordul elő, hiszen az említett kórképek esetében is előfordulhat az átmeneti vérezgetés.
Mindenképpen érdemes azt tenni amit az orvos mond.
A kontroll pedig fontos.
Nem szabad ellustálkodni az ilyen dolgot,
mert különben sokkal többel köti be az ember.
Sok sikert!
További ajánlott fórumok:
- Mitől van az, hogy nincs normálisan székletem, csak kb. heti egyszer? Más is van ezzel igy?
- Milyen hashajtót szedjek terhesség alatt, ha nincs székletem napokon át?
- 7 napja nincs székletem, de nem fáj a hasam, és nem is érzem az ingert, mi segíthetne?
- Mit lehetne tenni, nincs székletem, de több betegségem is van, már sok mindent kipróbáltam...
- Tud e valaki segíteni? Már 4 napja nincs székletem! Nincs itthon gyógyszerem, mit tehetek?
- Libamájtól lehet fekete a székletem? (A vastartalom maitt.)