Kutyáink védelmében
Mi a kötelező:
A veszettség elleni oltás kötelező, az elsőt a kutya 3 hónapos korában kapja, a következőt 9 hónaposan, majd évenként ismételni kell.
A vírus a központi idegrendszert támadja. Fejfájást, nyáladzást, bénulást, hallucinációkat és végül halált okoz. A veszettség az emlősök megbetegedése, leginkább veszett állat harapásával terjed és nemcsak az állatokra, hanem az emberre is veszélyes! Kutyaharapás esetén ezért nagyon fontos az oltási könyv megléte!
Az ajánlott oltások mi ellen védenek?
A hasmenést, étvágytalanságot, hányást, lázat okozó parvovírus rendkívül fertőző. A betegséget elkapó kutya nagyon rövid idő alatt kiszárad, a fiatalabbak pedig pár nap alatt el is pusztulhatnak. Gyógymód nincs és csak a tüneteket lehet kezelni. Vemhes állat esetén a magzatok fejlődésére is kihat.
A felső légutak gyulladásával járó kennel köhögés szintén fertőző, okozhatja baktérium vagy vírus is. Ritkább esetben okoz halált, de heves, száraz köhögéssel, hányással, étvágytalansággal járhat.
A Borrelia Burgdorferi baktérium által okozott Lyme-kór szintén súlyos betegség. Egyensúlyproblémákat, látás- és hallászavart, étvágytalanságot, de akár szívproblémát és bénulást is okozhat. Az egész szervezetet érintő betegség antibiotikummal gyógyítható.
Szintén lehet halálos kimenetelű a szopornyica is. Leginkább az 1 évnél fiatalabb kutyákat betegíti meg. Több szervet érinthet, lázzal, kötőhártya-gyulladással, köhögéssel, hányással, étvágytalansággal jár, de idegrendszeri tüneteket is okozhat. Mindemellett gyakran kísérheti a betegséget bakteriális fertőzés, mely még több szenvedést okoz az állatnak.
A baktériumok okozta leptospirózis, akár tünetmentesen is átmehet a kutyán, de súlyos esetben máj- és veseelégtelenséget is okozhat. A hasi fájdalom, láz, hányás, hasmenés, izomfájdalom, sárgaság is mind-mind lehet velejárója a betegségnek. Antibiotikumokkal jól kezelhető, de jobb megóvni kedvencünket a szenvedéstől.
A hepatitis (fertőző májgyulladás) a tüdőt, lépet, szemet és a veséket is támadja a máj mellett, szintén sok szenvedést okozva a beteg kutyának. A sárgaság, a hányás, gyomormegnagyobbodás, máj körüli fájdalom, ill. a láz a betegség velejárója. Enyhébb lefolyás esetén túlélheti a kutya, de súlyos esetben, akár halállal is végződhet a betegség. Gyógymód erre sincs csak a tünetei kezelhetőek.
Oltatni kizárólag egészséges állatot lehet!
Számítani kell a vakcinázás után oltási reakciókra, melyek a beadást követően 1-3 órával jelentkezhetnek.
Előfordulhat hányás, hasmenés, szemduzzanat, kiütések testszerte, étvágytalanság, nyelési nehézség. Nem minden kutyát érint és 2-3 napon belül a tünetek meg is szűnnek.
De! Komolyabb vagy elhúzódó probléma esetén, irány az orvos!
Írta: Nala24, 2024. november 27. 09:35
Fórumozz a témáról: Kutyáink védelmében fórum (eddig 1 hozzászólás)