6 éves kisfiam súllyos ételallergiában szenved.Milyen ellátásokra vagyunk jogosultak?Emelt családi pótlék, méltányossági gyes? (tudásbázis)
4-5 éves kor után az ételallergia nagyon ritka.
Az ön által felsorolt ételek zömére pedig kifejezetten nem jellemzö, hogy valaki allergiás lenne. A panaszait valószinüleg más ,vagy zömében más okozza. A diagnózist nagyon gyakran tévesen állitják fel az allergia teszt téves értelmezése alapján. Bármily meglepö, de semilyen allergia teszttel nem lehet az allergiát bebizonyitani. Az allergia teszt csak segédeszköz. Az étel allergiát jelenleg a legbiztosabban eliminációs diéta után kettös vak provokációval lehet bizonyitani. Ez azt jelenti, hogy legalább 2-4 hétig a gyanúba fogott ételeket nem kaphatja. Ha ettöl elmúlnak a panaszai, akkor az egyik gyanus ételt emelkedö mennyiségben 30 percenként kell kapnia, amig nem jelentkeznek egyértelmü allergiás tünetei vagy nem kapta meg a maximálsi dózist. Egy hét újabb diéta után a vizsgálatot meg kell ismételni. A vizsgálatkor sem a vizsgált személy sem a vizsgáló orvos nem tudja, hogy valóban a gyanús ételt kapta-e a beteg vagy csak színben szagban ízben hasonlót, de a kérdéses ételt nem.
Egy héttel a vizsgálat után nézik csak meg, hogy meyik alkalommal kapott gyanus ételt és mikor csak egy utánzatot.
Ezzel a módszerrel vizsgálva a pl. tej- allergiásnak hitt gyermekeknek 50-80% áról kiderül, hogy nem allergiásak a tejre.
sajnos nagyon nehezen kivitelezhetöek ezek a vizsgálatok és Magyarországon jelenleg nem igazán hozzáférhetöek. Talán októbertöl Mosonmagyaróváron elkezdjük csinálni.
A másik újdonság, hogy a nehéz és gyakran költséges diéta helyett a hozzászoktatás az új kezelési módszer. Nagyon bíztatóak a kisérleti eredmények.
Sziasztok,érdeklődnék én is egy ismerős kislány ügyében.
A gyerek még óvodás,ha jól értelmezem ha a felsorolt szakorvos egyike ad ki igazolást az ételallergiáról akkor kaphat emelt családi pótlékot az anyuka,illetve közgyógyot....már van egy nagyobb gyereke aki sajna halmozottan fogyatékos őutánna kapja a meghosszabitott gyest ,de a kisebbik gyerek szakorvosa nem tudott felvilágositással szolgálni holott nagyon sok mindenre allergiás a kislány igy felajánlottam hogy utánnanézek neki.
Az óvodában mivel rászorultak szerintem ingyen kapják amúgy is az étkezést,de szabályos az ha a kislány étkezéséhez tőlük kérnek dolgokat pl Hullala növényi alapu tejszint stb amit minden hónapban be kell vinniük?
Étkezéshez,élelmiszerek beszerzéséhez jár e bármilyen más támogatás esetleg?Pontos diagnózist nem láttam,nemrég kapták meg Peströl az eredményt és borzasztó sokmindenre allergiás a kislány.
A MÁK-nál van egy telefonos ügyfélszolgálat, ahol minden ellátással kapcsolatban adnak felvilágosítást. hétfőtől csütörtökig 8-16. 30 és pénteken 8-14 óráig lehet hívni.
06-1/452-29-10 vagy
Az egész ország területén, hálózaton belüli díjjal hívható
06-30-344-0045, 06-70-460-9005 és a 06-20-881-9535
telefonszámokon.
én úgy tudom (lisztérzékeny gyerek anyukája mondta), hogy táplálékallergiás gyerekkel 6 éves koráig otthon lehet GYESen maradni!
+emelt családi pótlék jár!
Menj utána a dolognak!
A magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegséget vagy fogyatékosságot megállapító igazolás kiadására jogosult szakorvos
A) 1. Anyagcsere- és endokrinbetegségek Endokrinológus szakorvos
Gyermek gasztroenterológus szakorvos
A) 2. Anyagcsere- és gasztroenterológiai betegségek Gyermek gasztroenterológus szakorvos, gyermekpulmonológus szakorvos
A 6-os pont rátok is vonatkozik!!!
IGENIS JÁR EMELT CSALÁDI PÓTLÉK, ÚGYHOGY ORDÍTSD LE JÓL A KEZELŐORVOSOD FEJÉT.
Sőt, elvileg az oviban az emelt családi pótlék mellé 50 % étkezési támogatás kapható a betegnek.
Írtam egy cikket és van egy olyan topic, hogy emelt családi pótlék mellé járó kedvezmények, nézd meg mindkettőt.
1. számú melléklet az 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelethez
A magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségek és fogyatékosságok
A) 1. Anyagcsere- és endokrinbetegségek
1. Phenylketonuria és egyéb enzimbetegségek (laboratóriumilag igazolt, különleges diétát igénylő esetek, pl. laktózérzékenység).
2. Cukorbetegség (diabetes mellitus).
3. Egyéb súlyos endokrin- és anyagcserebetegségek.
A) 2. Anyagcsere és gasztroenterológiai betegségek
1. Coeliákia
2. Dermatitis herpetiformis Duhring, lineáris IgA dermatózis
3. Mucoviscidosis
4. Krónikus gyulladásos bélbetegségek (M. Crohn, colitis ulcerosa)
5. Gastroesophagealis reflux betegség, amely intraoesophagealis pH-méréssel és endoscopos vizsgálattal egyaránt igazolt, valamint 6 hónapnál hosszabb gyógyszeres kezelést igényel
6. Egyéb súlyos gasztroenterológiai betegségek (pl. terheléssel igazolt táplálékfehérje-allergia, mely 2 éves kor felett is fennáll)
További ajánlott fórumok:
- A 10+10 milliós CSOK-ra jogosultak: mi a terv? Építés/vásárlás?
- Mit ehet az, akinek ki kell zárnia a növényi eredetű olajokat, az azokat tartalmazó ételeket? Mindenben van:S - ételallergia miatt-
- GYES-ben szülni milyen ellátásokra számíthatok?
- Mit tudtok arról hogy aki nem rendelkezik állandó lakcimmel, az nem jogosult, az egészségügyi ellátásokra?
- Kik jogosultak a dupla öszegű családira és mikor esedékes?
- Elmű-nél új szerződéskötés esetén, van lehetőség méltányosságot kérni a magas költség csökkentésére?