Zsebpénz kamasznak (beszélgetés)
Aki kicsiként jutalommal jól motiválható, az szokott később pénzzel motiválható kamasszá válni. Amúgy nem olyan rossz ám, ha egyszerűen jutalommal lehet motiválni egy gyereket. Az enyémeket sosem lehetett, szóval amit nem akarnak maguktól megcsinálni, azt nem is fogják. Ennek sok előnye van, de hátrányai is.
Említett ismerős gyerekeken nem látom egyébként, hogy olyan borzalmasan elcsúszott volna az értékrendjük. Először nagyon fura volt nekem is ez az egész pénz-dolog, de ha jobban belegondolok, tök egyszerű dolguk van a szülőknek, míg én agyalhatok, hogy hogy vegyem rá őket olyasmire, amit nem szeretnének. :) Gyakorlás, stb. :)
De tényleg, nem olyan egyszerű kérdés ám ez, mint amilyennek elsőre tűnik.
Ugyan már, ki nem szereti? :)
Nyilván nem általánosítok, de létező probléma.
Ha egy gyerek már "csak" pénzzel motiválható akkor már nagyon nagy baj van, annak már az értékrendje valahol elcsúszott...
Ez azért szerintem enyhe túlzás, hogy akkor "ellopja". Ugye ezt magad sem gondolod komolyan? Vagy aki szereti a pénzt, az rögtön lop is?
Én nem szeretem különösebben, szóval nem tudom, lehet, hogy igen. :DDD
Az a kérdés, hogy mennyire jó út ennyire pénzzel motiválni, amikor majd az idős szülő nem tud pénzt adni a gyerekének, akkor majd kikerüli őt vagy ha nem tudja megvenni neki a hiperszuper kütyűt akkor ellopja?
Én valahogy másképp nézek arra a gyerekre aki azért tanul mert érdekli az adott téma, mint arra, amelyiket valamivel rá kell venni, hogy hajlandó legyen.... Elég sok gyerek egy vetélkedő kiírásakor azt kérdezi, hogy pénz jutalom van? Mi még annak idején egy-egy könyvnek is tudtunk örülni...
Tőlem sem fogjátok sajnos megismerni a másik szemléletmódot, bár láttam számos példát rá, ez is egy létező út. Mondjuk most kifejezetten kamasz gyerekekről van szó tudtommal, nyilván az 5 évesnek ők sem pénzt adtak, ha elmosogatott. :P
Olyan ismerősöm is van, aki minden elkészített felvételi feladatsort is pénzzel honorált, ez nálunk szintén fel sem merült. Hozzáteszem, az említett gyerek majdnem max pontosat írt végül, szóval nem volt hiábavaló kiadás.
Bár nem tőlem kérdezted,de szerintem szoktatás kérdése...
Ha teszem azt már egész kicsiként az volt a megszokott,hogy: "Ha elrakod a játékokat,utána kapsz csokit!",akkor a gyerek mindenért vár valamit cserébe.
Az anyémek döntően elpakolnak maguk után,így csak néha merül fel,hogy minden megy a kukába,amit találok,és olyankor azt is hozzá szoktam tenni,hogy nem lesz másik,nem lesz mivel játszaniuk. De még sosem mondtam,hogy "jutalom" lesz a vége,ha pakolnak. A porszívót is élvezettel tologatják,hagyom is nekik,nehogy leszokjanak róla! :D
Igaz,az enyémek még messze nem kamaszok,de igyekszem most megalapozni a dolgokat,hogy később ne kelljen közelharcot vívni egy-egy takarítás miatt.
Amúgy nyáron a kocsimosásnál segítettek már,de még azért sem kaptak semmit,csak egy nagy ölelést és egy köszönömöt!
Nem kötözködésként kérdeztem, csak érdekelt, hogy hogyan oldod meg.
Nekem feláll a szőr a hátamon amikor azt hallom, hogy "jó megcsinálom, de mit kapok érte?". Mindegy, hogy minek nevezzük, de vannak olyan feladatok, amelyek alanyi jogon léteznek.
Az lenne a szép,ha a gyerekem 500-ért takarítaná ki a szobáját,a nappali porszívózásért meg 1000 kérne (nem csak ő használja alapon)!
A hólapátolásért,fűnyírásért,kocsimosásért én is adnék nekik,így gyűjthetnék a zsebpénzt. Viszont már most is van kötelező feladatuk,mert a játékokat én beza' szemeteszsákba rakom,ha nem hajlandóak össze szedni! Később majd egyéb feladatuk is lesz,de mivel egész pici koruk óta be vannak fogva,talán nem okoz majd akkora kárt a fejlődésükben,ha elmosogatnak vacsi után.
Szoktak segíteni, nem kötelező - ezt a szót meghagyom az iskolának. :) De pénzt csak az ilyen rendkívüli feladatokért adok, mint pl fűnyírás, hósöprés, amik a társasházban be vannak osztva lakásonként. Ha ráér, akkor a fiam nagyon szívesen megcsinálja helyettem - bár azt mondta, ingyen is meg csinálná, dehát "megérdemli a munkás a bérét". ;)
Viszont fent említett ismerősök pl úgy csinálják, hogy pl mosogatásért, porszívózásért is zsebpénzt fizetnek. Én ezekért nem.
Igen, kiemelten, meg a bizit is súlyozva. általánosban ez a szisztéma: sima 5-ös 100, 4-es semmi, hármas minusz 100, kettes -200, egyes -400, témazáró vagy csillagos ötös 200. Bizi háromszorozva, félévi is.
GImiben 5 200, 4 100, 3 semmi, 2 -100 1es -200, és a tört jegyek értelemszerűen, pl 3/4 az 50 ft.
A gyerekeim mindketten jó tanulók, általánosban jeles-kitűnő, gimiben már nehezebb, ezért lett enyhítve a számítás.
Nem jön össze túl sok pénz, szinte csupa ötössel a lányom 4000 ft-ot kapott szeptember óta, az ált isk szisztéma szerint. Ő 7.-es egyébként. A fiam a gimis szerint 5000 körül kapott eddig, ő 9.-es.
szerinted ez szégyen??? Hát ezen most kiakadtam elhiheted hogy nem azért csinálja mert másképp nem adok pénzt neki :-(
Mondjuk mindenki úgy neveli a gyerekét ahogy akarja. te csak mondogasd neki hogy szégyen én meg azt mondogatom az enyémnek milyen büszke vagyok rá hogy ilyen ügyes. ....az enyém sincs még16 ...
Na, ez érdekes; mire mennyit adtál?
Témazáró dolgozatokat kiemelten díjaztad? D
Hááát,nem ma volt!
De ha az enyémek majd nem visznek itthonról kaját,a kajapénzt akkor sem zsebpénzként kapnák.
Az nagyon jó,ha tudott "kuporgatni",mert ezekszerint nem elherdálta a pénzét,hanem volt célja is vele.:D
Szerintem semmi ciki nincs abban a szülőnek,ha a gyereke a szórakozására megkeresi a pénzét...
Nyilván ne menjen a suli rovására,de inkább dolgozzanak majd a fiaim,mint a gép előtt üljenek.
Persze,nem arra gondolok,hogy hétvégén reggel 6-10-ig melózzanak az építkezésen,de bajuk nem lesz egy kis fűnyírástól,kocsimosástól vagy újságkihordástól.
Talán jobban meg is tanulnák majd beosztani és értékelni is a pénzt...
Nem 10 éve lehettetek gimisek. D
Mindegy, nálunk nem volt divat. :))
De ha kapott is pénzt, és összekuporgatta, s csak ki kellett egészíteni, sose mondta, hogy az "én pénzem".:))
Nem iskolaotthonos rendszerben tanul. 7-8 órája van naponta. Hétvégén pihen. Meg tanul.
Nagyon szégyellném magam, ha hétvégén dolgoznia kellene ahhoz, hogy legyen pénze mozira.
Amúgy még nincs 16 éves.
További ajánlott fórumok:
- Köteles vagyok e zsebpénzt adni a kamasz gyerekemnek?
- 10 éves gyerekkel hogy beszéljem meg, ne felesleges játékra költse a zsebpénzt? Egyáltalán mire gyűjtse?
- A zsebpénzről
- Zsebpénz! Általános iskolás gyereknek kell -e zsebpénz?Mi a célja?Mire tanít a helytelenül adott zsebpénz?
- Nem egyszerű egy kamasznak a szüleinek lenni. Néha...
- Hol vesztek cipőt nagy lábméretű kamasznak?