Végrendelet esetén is jár a köteles rész a rokokonak? (beszélgetés)
Bizony, hogy nem fogadják fel, hozzá berendelik a kedves ügyfeleket.
Tudok apróságokat a köteles-részrôl, de az gyakran igen egyéni.
A körülményektôl is függ, hiába "köteles-rész".
Ezt hogy érted hogy a közjegyzőt nem fogadják fel? Minden papir nála van és eddigi intezkedéseit fizette a mamám.Ami ezután lesz esedékes azt szintén fizeti.Annyit mondott hogy majd értesiti a mamat a hagyatéki időpontjàrol.
Ez a közjegyző csinálta a végrendeletet is anno.Akkor miért ne lett volna felfogadva ha mindennel ő lett megbizva?
Köteles rész jàrásárol nem tudsz esetleg valamit?
A közjegyzôt nem fogadják fel...
A hagyatéki tárgyaláson nála kell nyilatkozni a mindenféle hagyatékról Ingó, ingatlan, készpénz, betét, stb.)
Vinni kell a temetéssel kapcsolatos számlákat;
no meg a közjegyzô (nem vekony) eljárási díját.
Sziasztok!
Mamám örökölt az unokanövérétől(nagypapáik testvérek voltak) egy házat.Férj, gyerek nem volt.Egy utcában laktak és pár éve mikor a néni mar kezdett lebetegedni akkor mama elkezdett segiteni neki.Elöször a ház körüli teendökben, kertet kezdett gondozni.Majd elkezdett rà főzni.Bevásárlást,gyogyszereket intézte neki.Végül már etette es pelenkázta.A neni egyszer csak ugy határozott hogy mamára hagyja a házát.Közjegyzöt intézett mama es fizette is minden intezkedését.A néninek voltak màs tâvolabbi rokonai.Elhunyt unokatestvérek(nagyszülök voltak testvérek)gyermekei.Ök már rég kijelentették hogy nem tudják ápolni a nénit. Januárban meghalt a néni.Mama mindent intezett.Aztan várta hogy a közjegyzö kihirdesse a hagyatéki tàrgyalást.Egy nap üzentek hogy menjen a falu hivatalába.Ott közölték hogy fejenkent 300 ezret kell fizessen az unokatestverek gyerekeinek. Szegény mama 70 éves mult es nem értett meg màst.A közjegyzö asszony nyugalomra intette.Most vár hogy mi lesz.És elvan keseredve.De mi alapjàn számolták ki az 5 rokon reszére a 300ezret?És jàr a köteles rész valoban?De ha igy van akkor a felfogadott közjegyzo erről miert nem mondott szegénynek eddig semmit??:(
Köszönöm a vàlaszokat!
Megérné pereskedni, ugyanis az örökhagyó súlyos bûncselekményt követett el, emiatt váltak el És a gyereke nagyon szégyellte az apját emiatt.
A jogszabályban írt feltételeknek nem felel meg a kizárt, becsületes, fedhetetlen a már felnôtt utód.
És azt is mérlegelni kell, hogy megéri-e pereskedni.
Szerintem azért születik egy végrendelet, mert az örökhagyó másképp akarja mint amit a törvényes jog nyújt.
Pontosan,...Tőlem nem követelhetnek, hanem Férjemmel 30 év házasság alatt szerzett közös vagyonból a köteles részt.
Ezt zárom ki az ajándékozási szerződéssel.
Egy kicsit magas nekem mint laikusnak amit írtál.
De!! Ma voltam ügyvédnél, egyedüli tulajdonosa vagyok az ingatlannak, lányomnak ajándékozom, mindkettőnk haszonélvezeti joggal fog rendelkezni.
Tulajdoni lap másolatot vittem a Földhivataltól, adatok leadva és kedden meglesz a szerződés. Onnantól senki nem követelhet semmit. /Férjem első házasságából lévő két gyermekre gondolok.
A hagyateki eljarasban van illetve lehet ilyen, ha a torvenyes orokosok között felmerül az a vita, hogy az egyik orokos at orokhagyo eleteben nagy erteku ajandekot kapott a masik meg loszart se.
Ez a te esetedben akkor merülhet fel ha a ferjed es a kozos gyereketek (mint.tves orokosok)kozott vita lenne.
Na akkor itt van a felreertes.
Semmi sincs a.ferjed neven igy semmi se lesz a hagyatekaban, fuggetlenul attol hogy milyen hozzaepitesek tortentek.
Ahhoz hogy legyen a hazbol tulajdonresze (ami mondjuk kifejezi a hozzaepitesek erteket) elobb fel kellene tuntetni azt a tulajdoni lapon.
A.felujitas nem keletkeztet tulajdonjogot, csak a raepites, hozzaepites. Szoval elobb ezt kell tisztázni.
(Olvastam ezt, csak tudod ugyvedkent a lenyeget latom meg - itt ppedig az.a lenyeg hogy nincs a ferjed neven semmi ;) )
Ha visszaolvasol pontosan megfogalmaztam több alkalommal, hogy 30 éve házasságban élek. A házat szüleimtől kaptam házasság előtt, de ez idő alatt történtek felújítások, hozzáépítés, ami közösbe megy,.. ebből van a Férjemnek része. Ebből ami a Férjemre esik itt szeretnék kizárni mindent, egyedül a közös gyermekünket nem.
Ha én ajándékozok, akkor már a kötelesrész kizárt, mert lányom lesz a tulajdonos mi a haszonélvező. De gondomat már több hozzászólásban leírtam.
Egyik hsz-edben sem ezt irtad eddig de nem szamit ;)
Ajándékozás megoldas lehet, ott.viszont van osztalyra bocsatas egyreszt, masreszt kotelesresz alapjahoz hozzaszamitando (asszem 15 evig de ez most nemtuti).
De..akkor mi a pontos kerdes? Mert at eddigiek alapjan a ferjednek nincs tulajdonresze. Szoval mi lenne a hagyatek targya? Valahogy kusza amit eddig irtal.
Úgy értettem, hogy én utánam az ő gyerekei nem örökölnek. A téma, amit felvetettem inkább Férjemre irányul.
Ajándékozom közös gyermekünknek a nevemen lévő ingatlant, azt hiszem ez lesz a megoldás, természetesen haszonélvezeti joggal.
Szia! Ha az örökös, szavaiddal élve "meghibban" aki a saját gyermekem, ...remélem nem fog be következni, de!!! Haszonélvezeti jogunk lenne, lányomé lenne a tulajdonjog, ha ajándékoznám.Tehát ha el is adná, akkor is kell biztosítani lakhatást, utcára nem tehet.
A Férjemnek csak a 30 év házasság alatti bővítésre és felújításban van része, a ház a nevemen van, amit szüleim építettek nekem még házasság előtt. Hogyne tudnám bizonyítani, hisz papírok vannak róla. Csak a házasság alatti felújítás stb utáni köteles részt szeretném elkerülni a házasságunkon kívüli két gyermek után. Mivel ha Férjem végrendeletet írna, akkor is jár kötelesrész.
Nem mindegy, mert még azt a 33%-ot, amit kiszámoltál, sem szeretném három fele osztani, mert lehet nem kis összegről lenne szó, azt pedig abban a helyzetben, akkor nem tudnám kifizetni, meg amúgy sem akarom.
További ajánlott fórumok:
- Eltartási szerződés kötés esetén, van-e az egyetlen örökösnek valami joga /köteles része/ a szülők ingatlanában?
- Közcélú munka esetén bármilyen beosztást köteles vagyok elfogadni?
- Lehet gyógyszertárak közötti árkülönbség vényköteles gyógyszerek esetén?
- A munkáltatónak kötelessége minimálbér esetén figyelembe venni az iskolai végzettséget?
- Költözés esetén köteles-e átvenni az új lakcím szerinti város most kezdő közgazdasági szakközépbe felvételt nyert tanulót?
- TB elmaradás esetén az alapellátást kötelesek az orvosok biztosítani?