Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Van valakinek INTEX medencéje? Kérdeznék... fórum

Van valakinek INTEX medencéje? Kérdeznék... (tudásbázis)


5. lanu
2010. jún. 20. 20:45

Köszi a felvilágosítást! :)


De még annyit,hogy az a pumpa,ami vele van,az szűri is a vizet és férgatja is?

2010. jún. 20. 16:22

1. lépés: pH beállítás szabályozó szerekkel


Az első fontos paraméter a víz pH-értéke . A pH-t egy 0-14 fokozatú skálán mérik, ahol 7 a semleges érték, ez alatt az érték alatt a víz savas, fölötte lúgos kémhatású. A medencékhez ajánlott pH érték kissé lúgos, ez szükséges a fürdőző kellemes közérzetéhez, mivel az emberi szem pH-értéke 7,5 körül van. A 7,2 alatti pH-érték csípi a fürdőzők szemét és korrozív. Bár a klórozó szerek fertőtlenítő hatása savas közegben erősebb (7,0 alatti pH), magasabb pH esetén gyengébb, mégsem szabad 7,2 alatti pH-t beállítani. A 7,8 fölötti pH érték szintén kedvezőtlen, mivel ez is marja a szemet és a klórozó szerek hatékonysága nagymértékben csökken.



A medence vizének ideális pH-értéke 7,2 - 7,6!


A tapasztalatok azt mutatják, hogy a legtöbb problémát a túl magas pH okozza. A medence tulajdonosok gyakran fordulnak hozzánk azzal a problémával, hogy a megfelelő mennyiségű klórt adagolják a vízbe, mégis zavaros és algás a víz. A pH mérése után a legtöbb esetben az derül ki, hogy a magas pH volt a probléma okozója.



2. lépés: Fertőtlenítés


Fertőtlenítőszernek nevezzük azt a vegyszert, amely megöli, vagy hatástalanítja a medence vizében jelenlevő mikroorganizmusokat: baktériumokat, algákat, gombákat, vírusokat. A mikroorganizmusok olyan kisméretű élőlények, melyek szabad szemmel nem láthatók és folyamatosan kerülnek a vízbe az eső, a szél és a fürdőző emberek által. A legtöbb mikroorganizmus ártalmatlan az emberi szervezetre, de néhány közülük betegséget vagy fertőzést okoz. Ha ezek nem kerülnek kiirtásra, akkor a víz útján jutnak át egyik emberről a másikra. A szerves anyagok az uszoda vizét opálossá, zavarossá változtatják.


Fertőtlenítésre leggyakrabban a klór vegyületeit használjuk, a fürdőmedence vizében olyan szabad aktívklór-tartalmat kell tartani, ami elpusztítja a fertőzéseket okozó mikroorganizmusokat, algákat, a fürdőzők egészségére azonban még nem ártalmas. Az ideális szabadklór-tartalom 1-1,5 mg/l.


Melegvizű családi beltéri medencékhez vagy masszázskádakhoz bróm tartalmú fertőtlenítőszert ajánlunk. Használata megegyezik a klórozószerekével, de sokkal stabilabbak, kevésbé bomlanak le magas vízhőfok esetén. A bróm tartalmú tabletta az uszodavíz tisztaságát védi a terjedő baktériumok, algák és gombák ellen.


A kombinált vízkezelőszerek a víz tisztántartásának érdekében a fertőtlenítőszereken kívül tartalmaznak algaölőt és pelyhesítő anyagot. Jelentőségük a melegvizes medencék előretörésével egyre nagyobb!


A klórmentes vízkezelő szerek aktív oxigén segítségével végzik a fertőtlenítést. Elsősorban beltéri medencéknél javasoljuk, illetve ahol a klóros fertőtlenítés nem lehetséges. Teljesen szagtalanok, nem irritálják a bőrt és a szemet, alkalmasak az erősen elalgásodott medencék gyors kitisztítására.



Néhány jó tanács arra az esetre, ha a medence vize nem tiszta



Mi az oka, ha a medence vize zavaros, bealgásodott, zöld vagy barna?

• Nem megfelelő szabad klór tartalom.

A víz szabad klór tartalmának mindig 1 - 1,5 mg/l között kell lennie. Ha ennél kevesebb szabad klórt tartalmaz a víz, könnyen 0-ra csökkenhet, így megszűnik a fertőtlenítés.

• Nem megfelelő pH.

A pH-értéknek mindig 7,2-7,6 között kell lennie. Ha a pH érték túl magas a klórozó szerek nem fejtik ki hatásukat, a víz zavarossá válik és elalgásodik.

• Nem megfelelő szűrés.

A szűrő eltömődött, patronos szűrő esetén tisztítsa ki, vagy cserélje ki a betétet. Homokszűrő esetén ellenőrizze a nyomásmérőt, és ha túl magas értéket mutat, végezzen visszamosást. (lsd. a vízforgató használati utasítását).

• Nem megfelelő szűrési idő.

A vízforgató berendezésnek naponta legalább 2 x 4 órát kell üzemelnie. A vízhőfok emelkedésével növelni kell a szűrési időt is. Nagy melegben emelje a szűrési időt 2 x 7 órára.

• Rosszul beállított befúvók.

A teljes medencevíznek mozgásban kell lennie, amikor a szivattyú üzemel. Így biztosítjuk a vegyszer egyenletes elkeverését. Ha ez nem így van, a pangó vizű részeknél, ahol nincs vegyszer utánpótlás bealgásodik a medence.

• Sok a szerves anyag a medencében.

A használaton kívüli medencét mindig takarjuk le, hogy megóvjuk a belehulló falevelektől, rovaroktól, portól és egyéb szennyeződésektől. A víz felszínét és a medence alját rendszeresen kell tisztítani leszedőháló és medenceporszívó segítségével.

• Nem végzett sokkoló klórozást.

Hetente, vagy kéthetente érdemes elvégezni a sokkoló klórozást (a klórtartalmat 3-5 mg/l-re felemeljük), ezzel csökken az algák megtelepedésének lehetősége.


Az algás víz tisztítása


Ellenőrizze a vízforgatót, végezzen sokkoló klórozást. Állítsa be a víz pH-értékét 7,2-7,6 közé, emelje a szabad klór tartalmat 3-5 mg/l-re, adagoljon algaölő és pelyhesítő szert. A falakon megtelepedett algát kefével lazítsa fel! 12-24 órán keresztül járassa a vízforgatót, utána állítsa le, és várjon 24 órát. A leülepedett algát porszívózza ki a medencéből. Az elpusztított alga nagyon nehezen szűrhető ki, ezért a kiszívott vizet ne vezesse vissza a medencébe! Szükség szerint sűrűn mossa vissza a homokszűrőt. Ha az első kezelés nem hozta meg a kívánt eredményt, ismételje meg!



Megelőzés


Kéthetente egyszer, nagy meleg, sok eső, vagy gyakori medencehasználat esetén gyakrabban végezzen sokkoló klórozást. Ezzel megelőzheti az algásodást. Ezt az esti órákban végezze, ha aznap már nem használják a medencét. Ez az algaölő szerek használata mellett is szükséges.


A medencetakarók használata megkönnyíti a medence tisztántartását, csökkenti a vegyszerfelhasználást. Ha hosszabb időre magára hagyja a medencét, emelje a szabadklór szintet 3 mg/l-re, és használjon védőtakarót.



Mindenki ilyen tiszta vízre vágyik!


Egy medence rendszeres karbantartást és vegyszerezést igényel legalább heti egy alkalommal. A vízminőség romlását könnyebb megelőzni, mint egy elalgásodott medencét kitisztítani. Amennyiben betartja a fent leírtakat, a medence vizét soha nem kell lecserélni, az mindig tiszta és szagtalan marad, és gondtalanul élvezheti használatát.

2010. jún. 20. 16:18
Szia!Elméletileg tisztítja a vizet,gyakorlatilag nálunk nem sokat ért...Vízzel felendedés után(fúrott kútról,és vasas a víz)néhány napig hagytuk ülepedni,aztán férjem átalakította a szivattyúnkat: egy porszívóval ötvözte.Ezzel kiszedtük az elszineződést...Ezután jó sok taktikázás után rájöttünk,mennyi klór illetve algaölő kell bele.Jó,ha folyamatosan adagolódik(oldódik)a vegyszer.Nálunk néha csak a hypo segített.Sokat ment ez a tisztitószűrő is de ez inkább a nagyobb szennyeződést(bogarak,levelek)szűri.Kb 3-4 hetente így is le kellett engedni és újra tölteni...:((Viszont nagy örömet okozott,volt amikor a fél utca gyerekei nálunk strandoltak...3 évig tudtuk használni,5m átmérőjű volt.
2. lanu
2010. jún. 20. 15:56

Arra lennék kíváncsi,hogy a medencéhez a motor,ami forgatja a vizet,az csak a koszt szűri le,vagy meggátolja,hohy a víz bepössedjen? Mármint,ha van motor a medencéhez,milyen sűrűn kell a vizet cserélni?

Köszi! :)

1. lanu
2010. jún. 20. 15:54
Van valakinek INTEX medencéje? Kérdeznék...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook