Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tudtok olyan sajtos fondü receptet, amibe nem kell alkohol? fórum

Tudtok olyan sajtos fondü receptet, amibe nem kell alkohol? (tudásbázis kérdés)


2013. máj. 28. 17:44

Én egy konyhaművészeti könyvben ((Brillat-Savarin: Az ízlés fiziológiája) találtam ezt, amit a szerző fondünek hív:


"Mérd meg a tojásokat, amelyekből a vendégek számához képest fondue-t akarsz készíteni.

Azután végy egy darab jó gróji sajtot, amelynek súlya harmadrésznyi, és egy darabka vajat, amely hatodrésznyi súlyú, mint a tojás.

A tojást törd fel, és egy rézserpenyőben verd fel jól, aztán tedd hozzá a vajat és a megreszelt, vagy szeletekre vágott sajtot.

Tedd a serpenyőt jó erős tűzre, s forgasd, ami benne van, egy kis lapáttal mindaddig, amg a keverék kellőképpen megsűrűsödik s megpuhul; a szerint, hogy a sajt többé vag kevésbbé régi, nagyon kevés, vagy egyáltalában semmi sót ne tégy bele; tegyél bele jó sok borsot, mert ez az egyik jellemző sajátossága ennek az ősi ételnek; tedd kissé megmelegített tálra, add hozzá a legjobb bort, amiből bőségesen kell rá inni - és csodákat fogsz látni."


Hasonlót éveken át csináltam a gyerekeimnek, bár nem ekkora felhajtással. És sajtos rántotta volt a neve simán, kenyérre kenve szerették enni. (Persze bors és bor nélkül.)

2013. ápr. 7. 23:01
Nem klasszikus fondü, de 20 dkg gorgonzolát 2 dl habtejszínbe turmixolok, és felforralom. Jó kis mártogatós lesz belőle.
10. Guruljka (válaszként erre: 8. - Gourmilla)
2013. ápr. 7. 16:07

Rosszul fogalmaztam. Többféle sajt van benne, és én is olvastam borosat, pálinkásat, stb., arra gondoltam, hogy hús vagy egyéb szilárdabb dolog nem szokott lenni benne.


Most előszedtem a sajtos könyvemet (Barta Miklós Sajtételek, 1986), ebben csak az alapfondü van, plusz egy svájci élményről pontos beszámoló, és kétféle húsos.

A fokhagymával bedörzsölt sárgaréz üstben mindenképpen forralnak fehérbort. Ez alatt a vendégek felkockázzák a háromféle sajtot, és a kenyeret, ügyelve arra, hogy mindegyik kenyérkockán maradjon kéreg is.

Ha jól forr a bor, akkor kevés citromlét öntenek bele, majd ezután kerülnek bele a sajtok, majd az olvasztás végén egy kupica pálinkaféle.


A fondü szó annyit jelent, hogy olvasztott, és állítólag a svájci pásztoremberek találmánya, amikor megpróbálták a keményre száradt sajtot és a kenyér szintén kiszáradt maradékát felhasználni.


Én azt hiszem, hgy a szesz eléggé elpárolog belőle.

Ha végképp kerülni akarnám az alkoholt, megpróbálnám csak citromlével savasabbá tenni az olvasztott sajtot.


Én mindig szerettem volna fondüt enni, de sohasem tellett nagyobb mennyiségű és töbféle sajtra.


Tényleg finom lehet még úgy is, ha tejjel készül, sőt a hegyi pársztoroknál azt hiszem, így készítették. Könnyebb lehetett megfejni a kecskét vagy a tehenet, mint elszaladni a kocsmába borért.

2013. ápr. 7. 13:53
Köszönöm a válaszokat! :-) Egyik este itthon a családdal kipróbálom, nem akarom elsőnek akkor használni, amikor a vendégek lesznek itt! :-)
8. Gourmilla (válaszként erre: 5. - Guruljka)
2013. ápr. 6. 22:23

Amiről én tudok, mint első fennmaradt fondue recept a XVII. század végéből, az borral főzött sajt.

Nem szerencsés ilyen kategórikusan kijelenteni, hogy egy konkrét az igazi, mert tájanként, házanként elég nagy az eltérés. Igazi fundue a boros is meg az olasz tejes is. Gasztrotörténeti szempontból, és elterjedtséget szemlélve a sima olvasztott sajt, mint fondü épp a legritkább.

7. zebracsikó (válaszként erre: 2. - V.kler)
2013. ápr. 6. 22:02

kihagyod a cseresznyepálinkát!


Eredetileg kidörzsölik fokhagymával az edényt, majd bele egy-két löttyintés (általában) cseresznyepálinka (vagy más aromás tömény) és utána a sajtok.

Egyszerűen kihagyod belőle az alkoholt

2013. ápr. 6. 21:57
Én is úgy szoktam, hogy bedörzsölöm fokhagymával, többféle sajtot reszelek bele, és attól függően, hogy mit szeretnénk mártogatni, húslevessel hígitom. Ha csak almát, körtét, piritós kenyérkockát, akkor nem higítom, ha húst, akkor igen. Mondjuk mi csak csirkemellből szoktuk előkészíteni, mert hamar megpuhul.
2013. ápr. 6. 21:07

Az igazi fondü eleve csak a sajtokból áll.

Először az edényt jól bedörzsölik fokhagymával. Ennyit tudok fejből, holnap ideírom a sajtos könyvemből a többit. Nem kötelező bele az alkohol.

4. Gourmilla (válaszként erre: 2. - V.kler)
2013. ápr. 6. 20:40
Az alkohol elpárolog főzés közben, de a fehér bort kicserélheted húslevesre a receptben, viszont akkor kevésbé sós sajtokat használj!
2013. ápr. 6. 20:02

Nekem is volt fondüm, de mióta egyedül maradttam elajándékoztam.


Csikre, vagy disznócombot, apró kockára vágom sózom borsozom, majd a fonfübe 2 dl olajat teszek, és a fondü villával egyenkint süti meg a társaság összes tagjai.


Az asztalra kis tálakba mustárt, ketchopot,fokhagymástejföllel, majonézt, különböző saláta félékel diszitem és tálalom.


Sajtos fondü


A sajtot több félét össze vásárolok, kockára vágom, és az üres fondübe rakom, lassan meg olvasztom, majd kockára vátott kenyereket fel szurom a villára, és mártogatom a sajba,ezt is lehet a fentiekel tálalni.



Csóki fondü.



Itt több féle csokit felovasztok villára szurok kockára vágott piskotát, vagy valami sült omlós tésztát, esetleg kekszet és bele mártogatja a vendég, itt apróra vágott diót,mazsolát vagy bár milyen magokat, vagy szines apró cukrokat, csokidarát, de lehet kokuszreszekéket tenni kis tálakba és mártogatni.


Jó szorakozást!

2013. ápr. 6. 17:43
Még tavaly kaptam egy fondü készletet, és még nem próbáltuk ki, jövőhéten vendégeink lesznek, gondoltam jó alkalom lene most elővenni. Gyerekek is vannak, úgyhogy mindenképpen alkoholmentes verzió érdekelne.
2013. ápr. 6. 17:41
Olyan sajtos fondü receptet keresek, amibe nem kell alkohol. Aki tud ilyent az kérem ossza meg velünk!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook