Ti meghívnátok így is a lagzira? (beszélgetés)
Tudom.
S azt se felejtettem el, hogy ennek a mi kis beszélgetésünknek valójában az volt az indítéka, hogy a FI a menyéről beszélt-e induláskor vagy a nénjéről.
Bocs, a "hitest" nem gúnyból írtam én se.
Más világ volt régen; hogy jó-e, hogy megváltozott vagy nem - hát... Szerintem ez egy jó kérdés. (Csak éppen nem igazából ez ennek a fórumnak a tárgya.)
hát mindenhol másképp van.én már 70 éves vagyok,de az összes rokont néninek,bácsinak hívtam.nem tiltakoztak.a gyerekek meg úgy hívtak,ahogy a szüleik.mint a kabaréban,a hites,vagy a másik,ez nem gúny akart lenni,az esküvőn kérdezte a vejem nevelőapja,hogy meghalt-e a férjem.mondom melyik a hites,vagy a másik.sajnos mindkettő meghalt,az elvált férjem elég fiatalon.
Az is lehet, hogy ha nemcsak az esküvőre mennek, hanem a lagziba is, akkor illik ajándékot, pénzt adni. Vagy nincs erre pénzük, vagy nem is akarnak adni, viszont személyesen nem akarnak magyarázkodni, ezért így oldották meg a helyzetet. Pedig csak az esküvőre is mehetnének, és a lagziba nem.
Nem valószínű. Én 30 évesen lettem ángyó, akkor, mikor a sógornőm kislánya beszélni kezdett.
Ugyanis az a lényeg az "ángy"-nál, hogy 'vér szerinti férfirokon hites felesége'. Ha több ilyen is van (volt) a családban, akkor a megkülönböztetés a keresztnév/becenév alapján történik, ill. történt: Éva ángyó, Polli ángyó, Kató ángyó stb.
ki ne keveredne ebbe bele.nem tudom máshol hogy volt,de a nagyapám mindig a nevén hívta a feleségét,az az apám,anyám,anyunak,apunak,
lehet,hogy az egyszerűség kedvéért hívták az öregasszonyokat ángyinak,mert ők is belekeveredtek volna,
Nincs generációs megkötése az "ángy" szónak, lehet az a fiútestvér, a nagybácsi, és - ahogy Te is írod - más férfi felmenő rokon felesége is. (A lényeg - ahogy Te is írod -: kiment mára a divatból. :-D)
már ugyan nem ők,hanem a gyerekek.negyventől hat évig.
az ángyom volt a nagyapám testvérének a felesége-a nénje az apám testvérei,én ugyan mindegyiket néninek hívtam.engem meg mindegyik erzsinek,és tegeznek.
Nekem furcsa, hogy az unokatestvéred lemondta a lagzit még mielőtt meghívtátok volna. Ennek ellenére én tartanám magam az eredeti elhatározásomhoz, vagyis átadnám neki a meghívót. (Aztán majd ő eldönti...)
Elárulnád, hogy Te hogy döntöttél?
Kezdetben furcsa volt nekem is, mert lánykoromban csak annyit tudtam az ángyokról, hogy van nekik fülük és "térgyük". (Aztán megszoktam a szót is, és az "ángyóságot" is.)
nekünk furcsa,a Dunántúlon lakunk.talán az anyám nénjézte az anyja húgát.akinek a fia fiatalabb volt,mint én.később tegeződtek,már idősebb korukban,de nehezére esett-nálunk ugyan nem,mert semmi ilyet nem kértem,van nevem,hát így hívnak,még a hétéves is tegez.
Ezek nem hibás megnevezések, nincs mit aláhúznia a gépnek.
(No jó, az ánygy, nénnye, igazad van, nem jók, ahogy pl. a "tuggya", "higyje" se, ezeken van mit aláhúzni.)
Oké, családok közt elmegy az ilyesmi, tudok olyat, hogy a nagymama Nana volt, egyik rokon Tusi, másik Ángya, de ezt kívülálló, vagy másik helyen élő nem ismeri. Mikor látja a kiíró, hogy aláhúzza a gép a szavait, gondolkozhatna.
Persze,lehet ezen nevetni, de abban a környezetben, ahol még élnek az ilyen megnevezések (megszólítások), az ilyen se nem dicséret, se nem szurkapiszka - egyszerűen csak szokás.
Szórványban tovább tartják magukat a hagyományok.
(Én mai napig "ángyó" vagyok a sógornőm gyerekeinek.)
mi talán 16-an voltunk az esküvőn,abból két gyerek,de ők sem voltak már kicsik.az ebéd után,négykor indultunk is haza,mert nagyon messze volt,estére értünk haza.másnap csináltak egy bulit,de kisgyerekek ott sem voltak.
bár könnyen összeszámolom a rokonaimat.az öcsém két gyereke,két gyerekkel.a húgom fia,egy unoka.a lányomék.talán 10.
Meg. Aztán ha jön, jön, ha nem úgy is jó.
Elmentek nagyon nem jó irányba az esküvők, családi rendezvények. Hallottam olyat ahol a gyerekeknek a szertartás után haza kellett menni. A közeli rokonok, gyerekeinek is, mert az ifjú pár nem akart rohangáló gyerekeket látni a lagzin.
az anyám volt az utolsó,aki így hívta a rokonait.azóta csupán a név.
az öcsém fia mondta egyszer viccből.mondom,az öreganyád.
Nénje, nena - erre mifelénk is.
Magában is, vagy a keresztnévvel (Piri nénje, Zsófi nena); néha a vezetéknévvel (Kovács nena/nénje).
Mondjuk könnyebben összeállt volna ékezettel: nénnye.
De hát a net, örök rejtvény 🙂
a sógornőm anyja mondta egyszer az unokájának,hogy én vagyok a nénje.én aztán nem.
jesszus,hát én ezen el nem igazodnék.a testvéreim gyerekei,unokái,a nevemen hívnak.és tegeznek,kortól függetlenül,én az apám testvéreit is néninek,de nem reklamáltak.
Nekem a menyemnél ugrott be. Mert ha a nagynénje, akkor nénémnél írta volna. Ilyet, hogy nénnyémnél még nem hallottam.
Mi nennyenek hivjuk a negynenet, mivel felvideki falusi vagyok. Igy van. 🥰 Bocsika, ha valakinek megzavartam a kerdesemmel az idegrendszeret. 😅
További ajánlott fórumok: