Templomi esküvő, és előtte keresztelés 4 hónap alatt.. (beszélgetés)
Szia,
mindenképp katolikus esküvőt akarsz? Mert református templomban szerintem keresztelés nélkül is összeadnak. Sőt, nálunk a katolikus templomban sem kérdezte senki, hogy meg vagyunk-e keresztelve, csak közölték, hogy járjunk el 8 hétig felkészítőre.
Egy szimpatikus, segítőkész, rugalmas lelkipásztor és semmi gond!
Azért kíváncsi vagyok a fejleményekre!
Általában nyáron kezdik el hirdetni, hogy kérik, jelentkezzenek azok a jegyesek, akik a következő év folyamán szeretnének házasságot kötni. A hagyomány szerint ezek a beszélgetések februárban szoktak lenni, de ez változó..., a helyi szokások a mérvadók).
És ez négy beszélgetés szokott lenni, az ötödik már az esküvő elpróbálása. (Akkor van inkább gond, amikor még azt is meg kell mutatni, hogy illik térdet hajtani és keresztet vetni...)
Dettbi: félreértettél ezek szerint..
nem azt mondtam,hogy nem járnék el hetente 1-2 alkalommal felkészítésre,csak azt,hogy ezt most csak 4 hónapig tudom megtenni,vagy addig sem,ha a baba (és a Jóisten!!) úgy dönt...
épp ezért nincs időm arra,hogy olyanoknak könyörögjek,akik alapjáraton is min. 1 évet kérnek,mert ez is elveszi az időt még a 4 hónapból is...
Jóisten tudja,mi zajlik a lelkemben,és azt,hogy ez most miért fontos "hirtelen",és úgy hiszem, egyedül neki tartozom elszámolással.
Férjemet becsülöm nagyon,mert Ő leginkább miattam csinálja végig,akár a keresztelés előtti felkészítésre is eljön minden alkalommal.
Szentségtanban, házasságjogban tanítják, hogy egyedül a házasság szentségét nem a pap szolgáltatja ki, hanem a házasulandó felek.
Amikor azt mondják, hogy én ... szeretlek, szeretetből megyek hozzád - veszlek feleségül... holtomiglan-holtodiglan... ez a "szentség kiszolgáltatása". Az eskető pap az egyház részéről mintegy "veszi", megerősíti a nyilatkozatot.
Ettől kezdve ásó-kapa-nagyharang... :)
Jómagam is feltettem már a kérdést, hogy egyesek miért ragaszkodnak a templomi esküvőhöz, amikor nincs semmilyen vallási ismeretük - (ezzel az erővel akár én is kérhetném, hogy a Dohány-utcai Zsinagógában legyen az esküvőm -), mintegy kikövetelik (püspöknél-érseknél panaszt tesznek, stb.), néhány év múlva meg mennek köteléki pert indítani, pedig szinte mindenki tudja, hogy házasság "felbontása" két megkeresztelt között nincs; (érvénytelenítés igen, speciális helyzetben, ez viszont ritkán fordul elő viszonylag).
"De az olyan szép és megható", már akinek csak a külsőség számít.
De most nem erről van szó...
Higgyetek, bízzatok és szeressetek!
én már nem tudom kipróbálni
sajnos a mai világban sok olyan dolog van amit az ember szeretne mésincs rá idő és pl ott ahol már gyerekek vannak az a bölcsesség is megdől, hogy arra van idő amire akarjuk, hogy legyen.
szerintem nem attól jó katolikus valaki hogy pl mennyit jár templomba
azt kellene mérlegelni mi a jobb: pl 10-ből 1 elmélyülten hívő pár aki mindenek felé helyezi a hitet vagy pl 10-ből 5 katolikus hit szerint élő pár (aki más dolgokat is fontosnak tart). Az első példánál van mondjuk 4 aki inkább azért "áll fére" mert időbeosztással nem tud megfelelni.
Rossz meglátás?
Nem vagyok hitetlen,ahogy párom sem...
Az se érdekelne,ha a szabad ég alatt adna össze a pap,mint írtam,nem lesznek jelen mások...
Ráadásul nem hagyomány a templomi esküvő családjainkban,az én szüleimnek sem volt...
Nem írnék részletesebben az életünkről,mert magánügy,de a babánk is egy csoda,sok mindent köszöntünk meg a Jóistennek a templomban,páromnak ezek az idők kellettek ahhoz,hogy ne csupán megkeresztelve legyen,hanem megértse a dolgok mélyebb értelmét...
A lelkiismeretem tiszta,és Isten is tudja,milyen szándék vezérel,ezért nem gondolom,hogy egy fórumon kellene ezt kifejtenem,ez csak Rá és rám tartozik...
"nagy kérdés, hogy két megkeresztelt ember, aki nem gyakorolja a vallását, vajon köthet-e hitetlenül szentségi házasságot a templomban? Ha Isten nem jelent nekik semmit, ill. nem akarják hozzá kapcsolni az életüket (vagyis csak egy dolgot: a konkrét esküvőt akarják templomban kötni - hitetlenül), szabad-e ebben keresztény embernek asszisztálni?
Ezért az esküvőt mindig beszélgetés előzi meg, ahol próbáljuk a jegyespárt a hitre vezetni, ami nem egyszerű dolog: ehhez nyitottság, őszinteség, szeretet kell. Ezeket Isten adja általunk nekik; de ők is kell, hogy megérezzék, ez többet jelent, mint gondolták... Több kell, minthogy azt mondják "szép ez a templom", vagy ez "hagyomány a családban". Persze nyilván nem reális az sem, ahogy nem is történik meg, hogy rögtön úgy lesznek vallásosak, mint mi vagyunk. Súlyos hiba lenne nem odafigyelni rájuk, de az is, ha értetlennek néznénk őket és a legfontosabbat, a szentséget nem megfelelőképpen szolgáltatnánk ki. Ha nem a legjobb-ban szeretnénk őket is részesíteni, hanem hagynánk, hogy csak a felszínt érintsék. Ezért is van szükség, beszélgetésre és jegyesoktatásra.
fr. Horváth Achilles "
Ezzel egyetértek,ezt próbáltam lejjebb megfogalmazni...
nem kibújni akarok alóla,de páromnak és nekem is olyan munkahelyünk volt,hogy este 8-9-ig dolgoztunk,és nem a lakóhelyünkön...
Ott 1-1 szabadnap volt,de persze nem egyszerre,és még hétvégén is dolgoztunk,szombat-vasárnap.
Ő most már csak szombaton,én meg babát várok,veszélyeztetett terhesen,úgyhogy "ráérnék" végre...
anno szintén elkezdtük intézni,de ahova mentünk,elhajtottak majdnem...
kicsit kiakadtunk akkor,és így is volt elég dolog munka mellett szervezkedni.
Nekem fontos lenne a keresztelés,és a templomi esküvő... Aki nem érti,ne is írjon,mert felesleges erről vitázni,ez nem AZ a fórum :)
Ha református a család,akkor érdeklődj ennek is utána.Nem lenne 4 hónap csak max. 1-2 alkalmas beszélgetés.
Egy az Isten bárhol,legyen az katolikus vagy protestáns vallás:-)
Nem zárkózom el előle,mert a családom református, és ugyanabban az Istenben hiszünk mind... :)
Dédnagymamámmal is református istentiszteletre jártunk régen,a sulival meg róm. katolikusra,de volt,hogy görög katolikusra is mentünk :)
Csak katolikus esküvő jöhet szóba?
Protestáns vallásban nem gondolkodsz esetleg?
Én evangélikus vagyok a férjem katolikus,egészen jól összetudjuk egyeztetni,a gyermekünk evangélikus,de ugyanúgy járunk katolikus misére,mint evangélikus istentiszteletre.
A gyermekünk keresztapja katolikus,a keretanya evangélikus,teljesen rugalmasan kezelte az evangélikus egyház a valláskülönbséget.
További ajánlott fórumok:
- Kis esküvő szervezés, gyorsan, olcsón, Templomi szertartás pro és kontra..
- Templomi esküvő
- Templomi esküvőt szeretnénk, mi a teendő, ha én katolikus vagyok, a vőlegény pedig református?
- Templomi esküvőn van csók?
- Polgári házasság után templomi esküvő
- Lehetséges egyszerre tartani a (templomi) esküvőt és a keresztelőt?