Szocpol 2013 (beszélgetés)
Sajnos jól látod, mert a vásárolható ingatlanok értékének felső határár nem változtatta meg a rendelet, ezért vidéken is a nem megyei jogú városokban csak 8 millió a max adható. Nagyon kijátszani sem lehet, mert kell hozzá Adó-és Értékbizonyítványt kérni a helyi Önkormányzattól (vagy a bank értékbecslője megy ki) és csak 10 % eltérés lehet az adásvételi érték és a becsült érték között... ez rohadt kevés!Jóval többre fogják értékelni a házakat, mint amennyi a tényleges piaci értéke jelen helyzetben. Igy nem sokan tudják kihasználni már megint, 8 millióért venni így ahogy mondod, csak olyat lehet, ami nem igazán alkalmas egy többgyerekes családnak, csak ha felújítják. Ráadásul az összegeket is meghagyták a régi törv.szerint , pedig már jó pár év eltelt.
Amúgy garzont sem igen lehet venni, mert meg van határozva, hogy hány szobának kell lennie hány beköltözőre. Szóval már megint adtak, de csak szóban. Néhány parasztház elkel majd, de a jobb állapotúakra már nem lehet igényelni. Először a médiában max 20 milliós értékhatár jelent meg, ezért nem akartam elhinni, mert az túl szép lett volna. sajnos a rend. mást mond.
§ (1) A 12/2001. Korm. rend. 5. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) Fiatalok otthonteremtési támogatására jogosultak a gyermeke(ke)t nevelő, 35 év alatti házastársak, legalább
egy éve közös háztartásban élő élettársak vagy egyedülálló személyek a használt, legalább komfortos lakás
vásárlásához szükséges önerő növelése érdekében, amennyiben az ingatlan vételára nem haladja meg Budapesten
és megyei jogú városokban a 12 millió forintot, vidéken a 8 millió forintot. A lakás vételára legfeljebb 10%-kal
térhet el a hitelintézet által megállapított forgalmi értéktől, de nem lehet több, mint a település besorolása
89492 M A G YA R K Ö Z L Ö N Y • 2013. évi 223. szám
szerinti, e bekezdésben meghatározott vételár korlát. Azt, hogy a használt lakás a lakhatás feltételeinek
a vonatkozó jogszabályi követelmények szerint megfelel, a hitelintézet a helyszínen is köteles ellenőrizni. A fiatalok
otthonteremtési támogatásának összege megegyezik az (5) bekezdés szerinti kedvezménnyel, de nem haladhatja
meg az adásvételi szerződés szerinti vételár 70%-át.”
Javítsatok ki: én ebben azt olvasom, hogy akkor, ha a vételár nem haladja meg a 12, ill 8 millió forintot. No mármost ennyiért max sufnit lehet kapni, 50-es években épült vizes valamiket. Mi vidéken akartunk 12 milla körül venni, de egy olyat se találtunk, amit megvennék. Szinte mind vizes volt, vagy süllyedt. Márpedig tetőhibával, koszosan, stb.. veszek házat, de az alap, szigetelés nem javítható, és közvetlen egészségügyi problémákat okoz.. Egyébként nem vagyok nagy igényű.
Távolabbi vidékeken persze ez az összeg nagy segítség, de azért Pesten, illetve környékén nem.
Persze nyilván arra is gondolva, hogy eleve több gyerekes családokról van szó, és nem garzonra van szükségük egy külvárosi lakótelepen.
Magyarán én sajna ezzel se megyek semmire.
Ha jól látom.
De javítsatok ki!
A 249 oldal aljától kezdődően olvasható a törvénymódosítás.
Van használt lakásra szolcpol, illetve lesz március 1-től!
Márciustól igényelhető:
"A használt lakást vásárló fiatal - 35 év alatti - házasok, illetve élettársak is jogosultak szocpolra. Ennek összege megegyezik az általánossal, tehát az első gyermek után 450 ezer forint, a második gyermek után 750 ezer forint, a harmadik gyermek után 700 ezer forint, a negyedik gyermek után 400 ezer forint, minden további gyermek esetében 100 ezer forint, viszont nem haladhatja meg az adásvételi szerződés szerinti vételár 70 százalékát. "
Beleolvastam a fórumba, de nem teljesen tisztázódott számomra, hogy mi újság a használt lakásra felvehető fél szocpol-lal?
Tudnátok nekem segíteni pár információval ez ügyben?
Köszönöm előre is! :)
Azt kell mérlegelni, hogy a hitelek a fél életünket kitölti. Addig hatszor összeomlik az EU, Amerika, Ázsia, a bankok, a kormányok, stb.. De az valószíntlen, hogy a hitelt ne kellene visszafizetni.. Szóval, hogy épp mostanság mi mennyi, hát az olyan, hogy...
Igazából a többszöröse megtakarítási képességgel kell(ene) rendelkezni, mint amennyi a visszafizetendő összeg..
Most a hitel felvételénél azért kell "észen lenni", mert rendkívül alacsony a hitelek kamata, mivel a jegybanki is alacsony. Nyilván egy lakáshitel hosszú lejáratú és feltételezni kell, hogy a jegybanki nem lesz ennyire alacsony a következő 15-20 évben, ezért a forinthitelek kamata (ezáltal a törlesztőrészlete) is jelentősen megnő.
Nehogy egy újabb devizahitelhez hasonló törlesztőrészlet emelkedés legyen! Ezért érdemes megkérdezni a bankokban, hogy mennyi lenne a törlesztésem, ha... mondjuk 18 (volt már annyi! ) lenne a jegybanki alapkamat és felmérni, hogy akkor is tudjuk-e fizetni.
Gratulálok, hogy a 4. gyermeket várjátok és ahhoz is, hogy bölcsen gondolkodsz.
Igen, a legfontosabb, hogy az ember próbálja ki magát, hogy mennyi az, amennyit tud félrerakni, megtakarítani havonta. Néhány évet éljen úgy, hogy minden hónapban elkülönít x összeget, attól függően, hogy mennyi a jövedelme.
Ez esetben pár év eltelte után lesz egy bizonyos megtakarítása és azt is látni fogja, mennyi hiteltörlesztést tud vállalni- ugyanannyit, amennyit idáig félre tudott tenni. Igy lesz önereje is egy lakás vásárlásához és nem teszi padlóra a családot a hiteltörlesztés sem.
Ti mindenképpen várjatok még a lakás vásárlásával , négy gyermeknél már a félszocpol miatt feltétlenül érdemes lenne. Hátha választások előtt bedobják, jó kampányfogás lenne.
Igen, én is ilyesmi összegekkel számoltam, ezért nem értek meg sok embert! Olvastam olyan álláspontot, hogy "mi legalább megpróbáltuk"! Csak volt aki ész nélkül!
Szerintem mindenki addig nyújtózkodjon, ameddig a takarója ér! Sajnos sokunknak elég rövid ez a takaró! :)
Csak tudod a baj az, hogy az ország minimum 60%-a a - jó esetben kétszer, de sokszor csak egyszer - 100-120 ezres fizuból számottevő összeget nem tud férretenni. (Sokaknak még ennyi jövedelmük sincs.) Szóval 120 éves lenne, amire az a pár millió önerő meglenne. Ezért döntenek úgy, hogy akkor már "úgyis mindegy", majdcsak lesz valahogy hónapról hónapra.. Arra persze nem gondol, ha eddig sem sikrült, akkor mi lesz ezután..
De hát mostmár mindenki láthatná, hogy ez nem így van hosszútávon.
Én nem mondom, hogy senkinek ne legyen lakása, de még valahol mindig úgy érzem, hogy itt Mo.-on inkább státusszimbólum, hogy "van-e saját lakásom". Holott az én nézőpontomból - persze nem jogilag - egy túlnyomórészt hitelből vett lakás nem az enyém, hanem a banké. Én meg mindemellett rabszolga vagyok.
Engem mindig is lenéztek, még úgy 2008-9-ig, mert anyáméknál éltünk a kisszobában. No azóta már azért sokan rájöttek sokmindenre, bár ez nekem nem öröm...
A lakástakarék egyébként nem rossz, mert alacsonyabb kamatra kaphattok majd hitelt, ha úgy alakul... Bár a mostani konstrukciókat kizárólag lakáscélra lehet felhasználni, a régi szerződések szerintit 8 év után bármire fel lehetett használni.
Szóval pl. ez is megoldás lett volna... ha...
De azért gondolkodjunk egy kicsit előre!!!
Számolás: mennyi az az összeg, amennyiből egy házat bárhol meg lehet venni? Legyen mondjuk 6 millió Ft, valahol egy olyan helyen, ahol meg nincs munka. Pesten egy kicsi lakás kb. ennyi. Annak mennyi kb. a törlesztése? Minimum 50-60.000,- Ft havonta, vagy még több (mondjuk...) Biztos van itt, aki ki tudná számolni. De tényleg, ha önerőre nem volt pénz, akkor erre hogy lesz? Azért ez az összeg majdnem egy havi fizetés manapság, de legalább fél havi.
Most komolyan! Annyi példa van előttünk, ahogy emberek kerülnek az utcára... és mégis???
Mi már 10 éve házasok vagyunk, most várjuk a 4. gyereket, de eddig bizony nagyszülőknél, rokon lakásában, stb.. "csöveztünk". Valahogy annyira fázok a hiteltől, elvben is, meg gyakorlatban is. Ugyan mi végig dolgoztunk, és remélem, fogunk is, még gyűlt és gyűlik némi önerő is, lakástakarék is, stb.. Szóval akár hitelt is kaptunk volna.
De még így is nem tudok szabadulni a gondolattól, hogy ha bármelyikünk kiesik, beteg lesz, lelép, kirúgják akkor mi lesz. Én valahogy jobban érzem magam látszólag egyszerűbben, de szabadabban. Már abba se vagyok biztos, hogy valaha akarok-e egyáltalán sajátot..
Bár előbb-utóbb nem lehet megúszni a hitelt, de azért nem mindegy, hogy 15 milla a hitel, vagy 3.
Meg ugye az sem, hogy valaki hol van az országban. Keleten monjuk most zsebből 3szintes palotám lehetne, itt a fővárosban meg ez jelentéktelen összeg..
De hát ez ilyen..
Viszont a fél szocpol használt lakásra nekünk tényleg sokat jelentene, hogy végre mozduljunk..
Senkit nem megbántva: de valóban, ha eddig nem sikerült legalább egy kicsi önerőt összegyűjteni, akkor miből gondoljátok, hogy később sikerül. Hónapról-hónapra hitellel.. És az ebben a ronda, hogy ha gáz van, elveszik minden eddigi befizetés is. A hitelkamatra, meg egyéb költségekre kifizetett plusz összegből meg lassan megvan egy albérleti díj is.. Sok komoly pénzügyi szakember döntött ma már úgy, hogy nem éri meg hitelt felvenni, inkább spórolás mellett fizet egy albérletet, mert hosszú távon jobban jön ki.
Ez így pontos, ahogy írod, én a lényeget írtam le, célozva rá, hogy vannak kivételek, illetve kiegészítő pontok, stb... A férjemnek is van lakástulajdona, de 50% tul. hányad alatti, öröklés útján került birtokába, stb.. Persze, ha valakinek nyűgje van, el kell olvasni a törvényt, mindig az a döntő...
Azt mondd meg, mikor lesz fél szocpol.. Hm?
További ajánlott fórumok:
- Hol kell szocpolt igényelni? (Mivel hitelt nem szeretnék rá felvenni - melyik állami szervezetet kell megkeresni?)
- Kaphatok szocpolt házbővítésre, ha csak a bővítendő ház 25%-a a tulajdonom?
- Tényleg megszüntetik a szocpolt? És, ha igen mikortól? Tudja valaki véletlenül?
- Hol lehet igényelni a szocpolt és mikor lehet igénybe venni?
- Jó tudni - Szocpol és félszocpol
- Új szocpol 2013