Szerintetek mi értelme a kötelező olvasmányoknak? (beszélgetés)
Talán van értelme a kötelező olvasmányoknak, de én utáltam az irodalmi jellegű könyveket, és a mai napig is így vagyok vele , inkább a tudományos könyvek érdekelnek....
Szakközépben egyetlen egy kötelezőt sem olvastam ki...
Hogy mi? Az, hogy olvassanak a gyerekek! Nagyon sok szülő nem ad a gyerek kezébe könyvet (sőt, már az alapok is rosszak, mert nem mesét olvas neki, nem beszélget vele, hanem leülteti a tévé elé, aztán időnként megeteti, és ennyi); ehelyett megteszi ezt az iskola!
Rengeteg a funkcionálisan analfabéta gyerek, aki azért bukdácsol az összes tárgyból mert nem érti pl., hogy 1/2 alma az egy fél...
És nem hiszem, hogy pl. Mórával olyan nehéz lenne azonosulni! Pont a gyerek az, akinek fejleszthető a fantáziája, a képzelete! Valószínűleg rákérdez a számára ismeretlen szavak jelentésére, mert változott a nyelv és a társadalom, de: azért, mert vmi szokatlan és nehezen befogadható a gyerek számára, nem hiszem, hogy új kötelező olvasmány kéne, ami a depis emósokról szól, akik minden hétvégén bebaszcsiznak. Kellenek az alapok: nem véletlenül ezek a művek lettek kiválasztva kötelezőnek. Erkölcsi alapok, tanulság stb. Azért zömük olyan mű, amiről lehet beszélgetni, vitázni (ez fontos, hogy megtanuljon a gyerek érvelni). Persze, lehet behozni új műveket, és kellene is, de ezek mellé! Nem helyettük!
Még a mi időnkben országosan, minden suliban ugyanazok voltak a kötelezők. Most a tanár választhatja ki, úgy tudom. Lányom nyolcosztályos gimibe jár, nagyon erős suli, náluk van minden évben hat kötelező.
Amúgy a kötelezőkről az a véleményem, hogy aki amúgy is szeret olvasni (lányom imád olvasni), ők amúgy is elolvasnák. Aki meg nem olvas, az megnézi videón, vagy megveszi a kötelezők röviden c. könyveket. Tehát igazán sajnos nincs nevelő hatása.
Mi sulinkban anno, ha valaki nem olvasta ki, azt délután ottfogta a tanár, és ott olvasták közösen. Mondjuk sok értelme szerintem nem volt így a dolognak.
3 éves gyerkőcnek a mese világa az anya saját kút fejéből szóló mese történetek,ami leginkább vagy a saját kis életéről(gyermek) szól vagy állat mesék,akiknek az élete szintén kis történetek amibe mindig bele lehet szőni őt is:) A könyv igényüket és az olvasás szeretetét ebben a korban is el lehet kezdeni,de inkább csak olyan könyvekkel,füzetekkel,amikben képek vannak és ahhoz lehet kitalálni meséket,vagy pedig ritmikus,mondókás kis könyvek,képekkel.kb 4-5 éves korban jöhetnek a láncmesék és kisebb történetek...A tündérmesék,és picit a szülő számára "horrorisztikus" mesék 6-7 éves korban lépnek be,aminek van lélektani jelentősége.
Azért mert valami Dörmögő Dömötör még nem jelent semmit:)
"Ezt is "fel kell dolgozni" a gyerekeknek?"
Nem emlékszem,hogy írtam volna bárhol is ilyet én kérdeztem,egy hozzászólótól,hogy szerinte hogyan kell?
De ha már így megkérdeztél,viccet nem kell feldolgozni:-))Milyen gyerek újságban olvastad ezt?
És gyerek újságban a következő vicc:
- Ki az erdők királya?
- Faking.
Ezt is "fel kell dolgozni" a gyerekeknek?
A bátyámék imádnak olvasni, a 12 éves fiuk meg nem olvas. Teljesen ki vannak tőle akadva, de erőszakkal se lehet rávenni :-((((.
A kötelező olvasmányokról a véleményem:
Én IMÁDOK/imádtam olvasni, de a Nyomorultakat, az Arany embert egyszerűen nem bírtam elolvasni. Az Egri csillagokat meg két nap alatt kiolvastam :-)). A Kincskereső kisködmönt meg kiolvastam, de nem nem igazán értettem.
lehet...de a többi mese ami még benne volt igen.
csak néha meglepődöm.mert milyen sok pénzt elkérnek akár csak egy lapozgatós könyvért is-és akkor mégis igénytelen szöveg van benne-ami nem szépirodalom.és némelyik egészen piciknek való lenne.a képek alapján.kapott ilyet télapósat és a babszem jankót, kicsiknek való változatban-de olyan furcsa mondatok vannak benne, hogy nem úgy mondom ahogy oda biggyesztették azt a pár sort
Az általános kultúrához tartozik. A mai korban élő
fiatal generációnak már nehéz " lenyomni " a torkán
az ilyen műveket,mivel olyan keveset olvasnak,hogy
az már szinte egyenlő a nullával/tisztelet a
kivételnek/.
beszélgetésből-az enyém még csak 3 éves.ezért szűröm neki.de mivel szeretném hogy olvasson-sokféle gyerek könyv és újság van.
lehet egy 10 éves gyereknél ez a vers nem veri ki a biztosítékot.
de a három évesmnek még fölösleges italozó elvált apukáról verselni.
"Persze ez előfordul a világban de nem hiszem egy versből kellene a gyerekeknek megtudni, vagy a vers olvasásával feldolgozni. meg voltam döbbenve és ezt sem olvastam fel neki."
Szerinted honnan "kell" megtudni és hogyan lehet feldolgozni..akár saját élményként akár "csak" a környezetében látottakat.
az, hogy a kölök nem olvassa el nem a tanáron múlik elsősorban.
A kötelező olvasmányokban is érdemes szelektálni, de többségük nagyon fontos, és elgondolkodtató darab, amit érdemes elolvasni....és éljen Franz Kafka.
:)
hát igen.nem mindegy mit olvasnak.
pl. ma a karácsonyi ünnepségen karácsonyi mesét is olvastak fel és volt benne egy két szleng meg pongyola rész-de hát mai mese volt, vagy mostanában fordították.
és mióta gyerekem van a mesekönyvekbe is bele olvasok mielőtt megveszem-mert hihetetlen igénytelenek is vannak ami a szöveget illeti-némelyikben sértő szavak is.meg értelmetlen dolgok, csak egy példa:
van egy egérkés lapozgatós könyvünk.az egér megtalálja a fogkefét fogkrémet és ez van aláírva:Hát ez mi lehet?Fúj csíp és a könnyem is kicsordul.Ide többet nem jövök.
Na ezt sosem olvastam fel a gyereknek.most tanul fogat mosni-nem szeretném ezzel elvenni a kedvét, hogy a mesében az egérkének nem tetszik a fogkefe.
de a dörmögőben olvastam már gyerekverset ami részeges apukáról szólt akit elzavartak otthonról és elváltak a szülők.Persze ez előfordul a világban de nem hiszem egy versből kellene a gyerekeknek megtudni, vagy a vers olvasásával feldolgozni.meg voltam döbbenve és ezt sem olvastam fel neki.
Igazad van, ez az én gyerekeim sulijában nagyjából meg is valósult.
De nekik nem év elején mondták el a kötelezőket, hanem év végén, hogy mi lesz jövőre. Ott volt a nyár, volt idő mindenre, még olvasni is. :)
Náluk 2-3 kötelező volt évente, és vagy 30-ból lehetett még kiválasztani 8-10-et. A téma volt lényeges, vagy az író, ott viszont több választási lehetőség volt.
Vannak értékes könyvek(tartalmára) értem, értékes írók, sőt, alapművek. Ezeket szerintem mindenkinek el KELL olvasnia. Sajnos nem minden gyereknek adnak könyvet a családban, és sokan olvasni se látják életükben sem a szüleiket. Ezért kellenek az iskolai kötelező olvasmányok, nem azok miatt, akik egyébként is olvasnak.
Az olvasás szükséges a szókincsük bővüléséhez is, ezért nem mindegy az sem, hogy mit olvasnak.
Szerintem. :)
Az olvasás egy készség, amit gyakorlással lehet fejleszteni. Ez nem kiváltható kiselőadással.
Én elismerem, sok kötelezőt nem olvastam el, de más könyveket olvastam. Viszont nem egy osztálytársam volt, aki a kötelezőt elolvasta, mert szorgalma úgy ahogy volt, de egyébként az ég világon semmi nem érdekelte, csak az Avon katalógus meg a Barátok közt. Legalább olvasott valamit. Lehet, hogy ez a kategória kis százalék, de rajtuk kívül van, aki úgyis olvas, meg aki úgysem semmit.
Igazad kár erről beszélni! Csak amikor azt hallom "könyvégetés" kinyilik a bicska a kezemben!!!! A könyv nekem nagyon fontos, nem érdekel az iró politikai, vallási, nemi, stb....hovatartozása!!!!
Részemről itt a pont...
Jujj, csajok ne marjátok egymást!!
Már bánom ,hogy feltettem ezt a kérdést.
További ajánlott fórumok:
- Második osztályos lányomnak a Kincskereső kisködmön a kötelező olvasmány. Reális ez?
- Első osztályban kötelező olvasmány?!+olvasó napló írás
- A 9. osztályban mik a kötelező olvasmányok?
- Nálatok milyen kötelező olvasmány és megtanulandó vers van/volt? (osztály?)
- Kötelező olvasmányok-nyári szünet?
- Kötelező olvasmány(ok) 4. osztályban? Tud valaki segíteni?