Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Mosódió - a természetes mosószer

Mosódió - a természetes mosószer


Belegondoltál már, hogy egy olyan, a mindennapi művelet, mint a mosás, milyen mértékben mérgezi földjeinket és vizeinket? Tudtad, hogy létezik egy mosószer, amely nem tartalmaz vegyi anyagokat, bőrbarát, a természetbe kerülve maradéktalanul lebomlik, a legérzékenyebb textíliáknál is használható, ráadásul feleannyiba kerül, mint szintetikus társai? Nem, nem a tudomány új vívmányáról van szó – a mosódió teljesen természetes anyag, amelyet Indiában és Nepálban már évszázadok óta eredményesen használnak.
Mosódió - a természetes mosószer

Ma már nincs olyan valamirevaló szálloda, amelynek fürdőszobáiban ne lenne kifüggesztve az udvarias kérés, hogy csupán akkor küldjük mosodába használt törülközőinket, amikor az valóban indokolt. Ennek célja nem csupán a takarékosság, hanem a környezet védelme is, ugyanis a folyókat és a talajvizet a háztartási tevékenységek közül leginkább a mosás szennyezi. Magyarország szennyvizeinek nagy részét ráadásul nem tisztítják megfelelőképp, így mosószereink és a bennük levő vegyi anyagok közvetlenül az élővizekbe jutnak. A  körültekintően végzett mosás viszont nemcsak a környezetet, de pénztárcánkat és ruháinkat is kíméli.

A  legújabb uniós tendencia az úgynevezett kompakt mosóporok használata, melyekből kevesebbet kell adagolni ugyanolyan hatás elérése érdekében, így például ha eddig 15 dkg mosóport használtunk egy adag ruha kimosásához, ezentúl 10 dkg is elég lesz. Az új típusú mosópor elődjénél jóval kisebb terhelést jelent a környezetre, hiszen használatával kevesebb vegyi anyag kerül a vizekbe, emellett csökken a gyártás és a szállítás során felhasznált energia is. A  kompakt mosóporoknál azonban nagyságrendekkel természetesebb és kíméletesebb mosó-, tisztító- és testápoló szer az indiai mosódió.

Az indiai mosódió a Sapindus mucorossi termése, mely a szappanfafélék családjába tartozik. Ezek a trópusi és szubtrópusi növények a bennük található különleges anyagnak, a saponinnak köszönhetik nevüket. A  saponin vízzel érintkezve habzani kezd, és úgy hat, mint a szappan. A  fa természetes élőhelye Dél-India, ahol már évszázadok óta termesztik és használják termését. A  saponin zsíroldó hatásának köszönhetően eltávolítja a szennyeződést a textíliából anélkül, hogy a színek veszítenének élénkségükből vagy kárt tenne az anyag szerkezetében. A  mosódió nem tartalmaz olyan agresszív foszfátokat és tensideket, melyek szennyezik a környezetet, és az érzékeny bőrűeknél, allergiásoknál és különféle bőrbetegségekben szenvedőknél bőrirritációt okozhatnak.


HOGYAN HASZNÁLJUK?

3-5 feltört dió héját helyezzük egy textilzsákocskába, és kössük össze. Ezt a tasakot tegyük a szennyessel együtt a mosógépbe. Mosás után a mosódióhéjakat a kis zacskóban szárítsuk meg, így a következő mosáshoz újra felhasználhatjuk őket. A  mosódióhéj gazdaságos, alacsony mosási hőmérsékleten kétszer-háromszor felhasználható, így 1 kg – heti 2-3 mosás esetén – körülbelül egy évre elegendő.

Mindenfajta textíliához és minden mosási hőfokon használható (Nepálban a legfinomabb selymet is mosódióhéjjal mossák!), előmosás, további mosószer vagy öblítőszer hozzáadása nem szükséges. Mosódióhéjjal hosszabb ideig élénkek a színek, mint a hagyományos mosószerekkel. Mivel vegyi fehérítőt nem tartalmaz, fehér mosásnál érdemes egy csomag sütőport vagy mosószódát a mosópor-adagolóba tenni. Ha azt szeretnénk, hogy frissen mosott ruháink illatosak legyenek, a mosódiót tartalmazó textilzsákocskára cseppentsük egy kevés aromaolajat. Az elhasznált mosódiót pedig egyszerűen adjuk hozzá a kerti komposzthoz – növényeink meg fogják hálálni. Hasznos védelmet nyújt a levéltetvek ellen, úgy, hogy közben nem árt a növényeknek.


MIRE JÓ MÉG?

3-6 dióhéjat főzzünk 5-10 percig egy liter vízben, majd a kapott lét szűrjük át. Az így készült főzet kiváló bőr- és hajápoló szer, mely gátolja a korpaképződést, és csodálatosan ápolja a vékony, finomszálú hajat. Kutyád vagy egyéb házikedvenced szőrét is tisztíthatod a mosódióból készült „samponnal” anélkül, hogy az állat érzékeny bőrét vegyi alapú mosószerek szárító vagy irritáló hatásának tennéd ki. Ugyanez a főzet használható koncentráltan vagy hígítva általános lemosószerként, felmosáshoz, ablaktisztításhoz, autómosáshoz és kézmosószappanként is. Az indiai ayurvedikus és a tibeti gyógyászatban különböző betegségek (migrén, epilepszia) kezelésére is alkalmazták.




Írta: Sofiona, 2007. november 12. 13:03
Fórumozz a témáról: Mosódió - a természetes mosószer fórum (eddig 70 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook