Milyen pénzjuttatások járnak szülés előtt és utána? (tudásbázis)
Szia Mandula!
Remélem még néha benézel ide.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy 2010. jan.10.-ére vagyok kiírva. De szeretném már elötte 28 nappal igényelni a TGYÁS-t. Ekkor a 2008.-as vagy így is a 2009-es béremből számolják? A 2008-as bérem sajnos kétsze akkora volt mint a 2009-es lesz (főleg ha táppénzre is szeretnék menni) ezért jobban örülnék ha valahogy megoldható lenne, hogy a 2008 legyen az alap. És még egy kérdés: GYED az mindenképpen a 2009.-ből lesz számolva ugye? és a táppénzt nem számolják bele. Ha jól értelmeztem eddigi olvasmányaimat. Előre is köszi a választ.
Szia Mandula! :) Még mindig a GYED-em. Remélem, nem megyek az agyadra!
A barátném előrángatta azt a jogszabályt,amit már szerintem te is kívülről fújsz, de az 5. pont elkerülte a figyelmemet, főleg, hogy az OEP nem is szól róla a honlapján.
T. 48. §
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdõnapját közvetlenül megelõzõ naptári évben elért, egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt idõtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdõnapját megelõzõ 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzjogosultság kezdõnapját közvetlenül megelõzõ naptári év elsõ napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idõ folyamatos.
(4) Ha a biztosított a (2)–(3) bekezdésben (irányadó idõszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét – az (5) bekezdésben foglaltak kivételével – a jogosultság kezdõnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerzõdés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerzõdés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)–(3) bekezdés szerint figyelembe vehetõ jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képezõ összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezõbb.
Tehát, ha azért nincs meg a 180 napom 2009-ben, mert elmegyek pl. március 1-jétől táppénzre, akkor esetemben:így a korábbi ellátás (vagyis TGYÁS) alapját képező összeg alapján fogják megállapítani a Gyedet, ami a 2008-as évi jövedelmem.
Vagyis:
minimálbér alapján: 71500*2*0,7=100.100
szerződés szerinti:
Tehát: (150.000*12)/366(naptári nap, ebből le kell vonni a táppénz és a fizetés nélküli szabadság napjait ha van)=4918 ft/naptári nap, ennek 70%-a : 3442 Ft/nap.
3442*30=103260 huf , DE max. 100.100 huf.
Tehát megkapnám a maximumot.
Mit gondolsz erről?
Igen, a GYED-en lovagolok már egy ideje... Plusz nem szeretnék sokáig itt időzni. :(
Én sem olvasom ki ezekből, hogy a 2008-as évi napok jelentenének valamit is a GYED szempontjából. Kértem, hogy fejtse ki, de azt mondja, értette az órán, de most ő is megzavarodott :)))
Természetesen elmehetsz táppénzre, akkor a bruttó fizetésed 70%-át fogod kapni. Ugyanennyi lesz a TGYÁS összege is. De szerintem a GYED így nem fogja elérni a maximumot. És én továbbra sem látom azt, hogy figyelembe vennék neked a GYED-nél a 2008-as évet. Persze lehet, hgy nem jól gondolom, mert mint mondtam, én nem ezzel foglalkozok.
Ha a barátnődék pont e te példádon keresztül tanultak, akkor kérd meg, hogy írja le neked számokkal, hogy melyik esetben mennyi GYED fog járni neked a jelenlegi szabályozás alapján. Mert nálad nem az a kérdés, hogy a táppénzed mennyi lesz, a GYED az érdekes.
Az 1997. évi LXXXIII. törvény 48 §-ra gondolsz?
42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.
48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.
És ez a törvény (hivatkozásként)szerepel az oep honlapján is...
Keresem azt a bizonyos 48-as §-t, de most hirtelen nem bukkanok rá. Barátném TB-ügyintéző tanfolyamra jár, ott engem vettek az egyik órán iskolapéldának. Eredmény: már most elmehetnék táppénzre, csak azt nem fogtam fel, hogy hogyan :D A pénzem 100.000 körül lenne.
TOtál nem értem már, hogy az OEP honlapján miért nem szerepel az, amit tanítanak nekik...
Szia!
A félreértés valószínűleg abból van, hogy a szülést megelőző 2 évben kell meglennie a 180 nap biztosított időnek. Viszont ha már most elmész táppénzre, akkor a 2009. évi jövedelmed nyilván jóval kevesebb lesz, ez befolyásolja a GYED összegét, szerintem nem lesz meg a maximum.
Szia Mandula21!
Amikor a GYED összegét számoltad nekem, azt beszéltük, hogy a 2010 márciusában igényelt GYED-nél a 2009. jan. 1-jétől számolt 180 napi jövedelmemet vizsgálják. És ezért javasoltad, hogy nem érdemes elmennem táppénzre, legyen meg a 180 napi munka a szabadsággal együtt, így kapom a mx. összeget. De most valaki azt mondta nekem, hogy nyugodtam elmehetek táppénre most is, mert ha nincs meg a 180 napi jövedelmem, akkor visszamenőleg vizsgálódnak, és a 2008-as évet is fogják nézni. Mit gondolsz?
Együtt a kettő átlagából:
Ha a kezdőnapot megelőző év január 1-jétől a tgys kezdőnapjáig van 180 napi jövedelem
A terhességi-gyermekágyi segély összegének alapjául szolgáló napi átlagkeresetet a táppénzre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani, ha a biztosítottnak– az ellátásra jogosultsága első napját megelőző naptári év első napjától a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságot megelőző napig – az ún. irányadó időszakban 180 naptári napi jövedelme van.
A kórházi tartózkodás alatt 60% a táppénz. A kórház csak a távozáskor adja ki a szükséges dokumentumokat, úgyhogy azt menet közben nem tudod intézni.
A védőnő meg hülyeséget mondott, természetesen lehetsz az egyik nap táppénzen és másnaptól szülési szabadságon, nem kell visszamenned dolgozni.
Ha lejárt a 45 nap passzív táppénz, akkor mehetsz álláskeresési járadékra (munkanélkülire).Az álláskeresési járadék időtartama attól függ, hogy az utolsó 4 évben mennyi munkaviszonyod volt, ha jól emlékszem 5 naponként jár 1 nap álláskeresési támogatás. Maximum 9 hónapig kaphatod.Az összeget a jogosultságot megelőző utolsó 4 negyedévben elért(esetedben tehát a 2008-as) jövedelem alapján számolják, azt hiszem az átlagkereset 70%-a, a jogosultsági időtartam áelső felére (tehát max. 4,5 hónapig). Utána, ha jól emlékszem a minimálbér 70%-át fizetik csak.
A szülés napjától, illetve a várható szülés időpontját megelőző 28 naptól igényelheted a TGYÁS-t, ehhez kérned kell az álláskeresési támogatás megszüntetését. A TGYÁS összegét ugyanúgy számolják, mint a táppénzt, mivel 2008-ban megvan a 180 napod, így az igénylést megelőző naptári év első napjától az igénylés napjáig veszik figyelembe a jövedelmet, és ennek alapján számolnak. Tehát sajna az, hogy munkanélküli lettél, befolyásolja a TGYÁS összegét.
GYED-et a TGYÁS lejártát (ami 168 nap) követően igényelhetsz, ha jogosult leszel rá. A munkaügyi központban kérdezz rá, hogy mit kell tenned.
Ha valamiért nem leszel jogosult a GYED-re, akkor a TGYÁS-t követően GYES-t kaphatsz, ez alanyi jogon jár mindenkinek (de nagyon kevés, nettó 25 ezer forint körül van).
a rendes táppénz 70%, a kórházi 60, mondván odabent hotelszolgáltatást kapsz :-))
a kórházi táppénzes papírt akkor kapod meg, ha kijöttél.
táppénzen maradhatsz a szü,liség, s uitána indulhat a Tgyás
Sziasztok!
Mi van abban az esetben, mint nálam. 2008.-ban végig GYED-en voltam, ami most januárban járt le. Januártól GYES mellett dolgozom elég szép bejelentett bruttó bérrel és július közepére várom a 2. gyermekem. Most akkor én ráfáztam? A Tgyást a 2008-as GYED-em alapján fogják adni, a mostani jó kis fizetésem helyett?
Nekem is segítségre lenne szükségem. Nem tiszták nekem az a szülés körüli juttatások!
Márc.1-re vagyok kiírva. Febr. 9.-én be kell feküdnöm a kórházba. Eddig a háziorvos adta a táppénzes papírt. Ha a kórházban leszek, mennyi pénz jár? Ott adják a táppénzes papírt? Megkaphatom a bent tartózkodás közben is, vagy csak a végén egyszerre?
A védőnő most mondta, hogy a kórházi időre kevesebb pénzt kapok majd. Mennyivel?
És még azt is mondta, hogy nem lehet úgy, hogy egyik nap táppénzen vagyok, másik naptól szülési szabadságon, menjek vissza dolgozni 1-2 (szabira) a kettő között. Én még ilyet még nem hallottam.
Szeretném a táppénzt a szülésig húzni és csak utána szülési szabira menni, hogy minél később kelljen GYED-et igényelni.
Szóval, megköszönném ha valaki felvilágosítana!
Sziasztok! A segitségeteket szeretném kérni, mert teljesen elvesztem a Gyes, Gyed,Tgyás infó áradatában.mert én sajnos nem értek hozzá.2008 január 29-től december 31-ig bejelentett munkaviszonyom volt.Az össz Bruttó keresetem erre az időre 1120338ft.Ha levonom belőlle azt a pár januári napi béremet, és a maradékot osztom 11el akkor átlag 100627ft. Sajnos a szerődésem Dec 31-el eljárt, nem hosszabbitották meg.időközben a cég is megszünt.Hiába vagyok veszélyeztetett terhes,csak 45 nap paszivtápénz jár, és mehetek munkanélkülire.Július 2-re vagyok kiirva.
Az hogy munkanélküli lettem nem befolyásolja a keresetemet?Mármint ezt a Gyes,Gyed,Tgyás dolgot? Szerintetek melyiket érdemes igényelnem?Vagy egggyáltalán hogyan kell intézni ezeket a dolgokat?
Sajnálom a sok kérdést, de eggyáltalán nem látom át ezeket a dolgokat!
Köszönöm a válaszokat. :)
Valami nem stimmel. A 2006-os évre neked az alapszabadságod 24 nap, plusz a 2 gyerek után jár 4 nap. 2007-re november 01-ig jár neked a szabadság (amennyiben TGYÁS-ra a szülés napjától mentél 2006-ban!), ez 21 nap (az évi 25 nap időarányos észe), plusz szintén 4 nap a 2 gyerek után. Ez összesen 53 nap.
A munkáltatód által kiszámolt 05.18-08.02-ig tartó időszak 54 munkanapot tartalmaz.
Úgyhogy az a 70 valahogy nem illik a képbe:(
De természetesen csak a szülés napjáig kell szabadságon lenned, a szülés napjától jár a TGYÁS. A megmaradt szabadságot pedig majd akkor veszed ki, amikor legközelebb (ha nem terveztek több babát és a legkisebbel is otthon maradsz 3 éves koráig, akkor 2012-ben) munkára jelentkezel.
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek,hogy el tudjak igazodni a szabadsággal,Gyed-del,egyebekkel kapcsolatban.
A kérdésem az lenne,hogy 2009.06.28-ra vagyok kiírva 3.babánkkal.Kislányunk 2009.05.17-én tölti be a 3.évét,most vele vagyok jelenleg Gyes-en.
A munkáltatóm kiszámolta,hogy ha kiadja a szabadságaimat akkor 2009.08.03-án kellene kezdenem a munkahelyemen.(70 nap szabadságot számoltak ki).
Azt szeretném megtudni,hogy ha most a Gyes után kiveszem a szabadságom egy részét a szülésig (05.18-06.27-ig),akkor utána a többi szabadságot is ki kellene vennem,és utána kezdeném a TGYÁS-t?
Ilyenkor hogyan számolják ki a juttatásokat?
Köszi a válaszokat.
Hát nem könnyű kiigazodni, ha az ember nem főállásban foglalkozik ilyesmivel:)
Ahogy látom, mindenféleképpen el akarsz jönni hamarabb (amit maximálisan meg is értek). Szerintem anyagilag pár ezer forint különbség lesz csak, ha áprilistól kiveszed a szabit, majd betegszabadságra, illetve táppénzre mész.
De mondom, mivel én nem ezzel foglalkozok, tényleg érdemes lenne a környezetedben keresni valami ismerőst(könyvelőt, munkaügyest), aki ki tudja neked számolni, hogy mely esetben mennyi lesz az a juttatás, amit kapni fogsz.
húúúú..
kezdek elveszni :)
csak azon próbálok manipulálni, hogy hogyan mehetnék el hamarabb a munkahelyemről, pl. áprilistól. Elég sok időmet és energiámat elvesz, 7-re járok dolgozni stb. Mindemellett építkezni fogunk, és a "rohangálás" és "szemmel tartás" rám hárul, mivel a férjem tolószékes és nem tud a tett helyszínén okoskodni. Szóval én leszek a SZEM, ő pedig otthon az AGY. :) A kis RAVASZ meg a pocimban van...
És azon tűnődöm, mennyi lenne az anyagi veszteség, ha előbb elmennék a munkahelyemről... De nem tudom.
A TGYÁS és a táppénz összege nagyjából ugyanannyi. Viszont ha már a szülés várható napja előtt 28 nappal igényled a TGYÁSt, akkor értelemszerűen hamarabb leszel jogosult a GYED-re. Viszont a GYED maximalizálva van, így szerintem azokban az esetekben, ahol folyamatos munkaviszony van és a bruttó kereset meghaladja a mindenkori minimálbér kétszeresét, nem érdemes előbb elmenni szülési szabadságra.
Ugyanis ha te már augusztus 25-től igényled a TGYÁS-t, akkor a GYED-et is 28 nappal korábban kell majd elkezdened. Bruttó 150.000 Ft-os bejelentett munkabérrel a TGYÁS és a táppénz is ennek 70 %-a, azaz 105.000 Ft. (Ez csak kb. adat, mert pontosat nem tudok neked mondani, ahhoz sokkal több mindent kellene tudni.) A GYED maximum összege jelenleg bruttó 100.100,-Ft. Ez így csak kb. bruttó 5000 Ft különbség, ha 2010-ben változik a minimálbér, akkor nyilván még kevesebb lesz. Szóval a különbség nem nagy, de szerintem felesleges vacakolni a papírmunkával, ha amúgy is először táppénzre mész. Ha a szülés napjától igényled a TGYÁS-t, akkor csak egyszer kell intézned az ügyeket, míg ha előtte mész el, gondolom az anyakönyvi kivonatot amúgy is be kell mutatni majd utólag, az anyasági segély és a családi pótlék intézése miatt meg úgyis intézkedned kell.Szóval kétszer mehetnél intézkedni. De ez csak az én véleményem:)
nekem is segíts lécives
én augusztus 1re vagyok kiírva
2008ban dolgoztam egész évben de viszont csak májustól jelentett be a főnők 125.000 ft-ra előtte minimálbérrel voltam
nekem akkor mennyi lesz a pénz?
mi lenne a jó?
előre is köszönöm
nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!!
Örök hála!
Köszi :))
A TGYÁS alapja nálad a 2008-as jövedelem lesz, ez neked is tiszta ügy. A GYED, amennyiben 2009. szeptember 21-én szülsz, és ettől a naptól igényles a TGYÁS-t, 2010. március 8-tól fog járni, tehát a 2009-es jövedelmed lesz az irányadó időszak. Emiatt szerintem akkor járnál jobban, ha június 29-ig (ez így akkor az idén 180 nap) dolgoznál és csak utána mennél táppénzre. Illetve természetesen nem kell június 29-ig dolgozni, ha 24 nap szabadságod van, akkor május 25. lenne az utolsó munkában töltött nap, május 26-tól június 29-ig lennél szabadságon, majd június 30-tól betegszabadság, utána táppénz (és csak a szülés napjától igényelnéd a TGYÁS-t).Ebben az esteben ugyanis a betegszabadság,majd a táppénz miatti kevesebb jövedelem már nem befolyásolná a GYED összegét. Legalábbis az én ismereteim szerint ha hamarabb mennél táppénzre, akkor amiatt kevesebb lenne a GYED, ami az előbb általam felvázolt esetben viszont eléri a maximumot.
Ja, és a munkáltatód, ha akarná sem fizethetné ki a szabadságot, ezt törvény tiltja. Amennyiben a terhesség miatt nem tudod kivenni az idei évi szabadságodat, akkor az nem vész el, majd amikor a GYED, GYES lejártát követően visszamész dolgozni, ki kell adni. (Kifizetni csak abban az esetben lehet, ha megszűnik a munkaviszonyod!)
Köszi a hasznos infót! Ezt azt hiszem le tudtam követni.
Jómagam 2009. szeptember 21-én fogok szülni, és 2008-ban dolgoztam egész évben. Akkor nekem a 2008-at nézik. Bruttó 150 ezer Ft-ot keresek havonta és a múlt évben is. Ha jól veszem ki, nálam nincs sok varia, de szeretnék otthon lenni a 12. héttől, vagyis március közepétől-április elejétől. Kivegyem a szabadságokat először? kb. 24 napom van. Az többet ér pénzben, mint a táppénz, és a munkahely nem fogja kifizetni, azt tudom.
Mit gondolsz?
A szülési szabadságra járó összeg megegyezik a táppénzzel, ami ha van legalább 2 éves munkaviszonyod, akkor 70%. A szülési szabadságot, amennyiben dolgozol, a munkáltatónak lehetőleg úgy KELL kiadni, hogy abból 4 hét a szülés várható időpontja előtt legyen. A szülési szabadság idejére, ami 168 nap, terhességi gyermegyágyi segélyt (TGYÁS) fizetnek. Ennek lejártát követően igényelheted a GYED-et, ami a gyermek 2 éves koráig jár. A GYES ezután jön, kivéve, ha mondjuk hamarabb szeretnél dolgozni, mert akkor le kell mondanod a GYED-et és GYES-t kell igényelni (legkorábban a gyermek 1 éves korától mehetsz vissza GYES mellett dolgozni).
A GYED szintén 70%, de itt már van egy maximum összeg, ami jelenleg, 209. január 01-től bruttó 100100,-Ft.
A TGYÁS és a GYED kiszámításának az alapja az igénylést megelőző évben elért jövedelmed. Ahhoz, hogy kiderüljön, hogy neked anyagilag mi a jobb, konkrétabb adatokat kellene tudni:)
A szülési szabadságot, illetve a TGYÁS igénylését természetesen a szülés után is el lehet intézni.
És akkor a saját példámat leírom, hátha valaki ebből tud magának hasznos infót gyűjteni:
2007. áprilisában derült ki, hogy babát várok. Augusztusban mentem táppénzre, egészen a szülés napjáig. 2008. január 03-án született meg a kisfiam, így 2008. január 03-2008. június 18 között kaptam a TGYÁSt, majd 2008. június 19-től a GYED-et.
Szülésre 2007. december végére voltam kiírva, így ha végig dolgoztam volna, akkor szülési szabadságra kellett volna jönnöm 2007. november végén. Ebben az esetben a TGYÁS alapja a 2006-ban elért jövedelem lett volna. (Ugyanez történt volna,ha táppénzen vagyok ugyan, de a kisfiam a kiírt időpontban 2007. karácsonyán születik.)
Mivel a baba "csak" 2008-ban született meg, és a szülés napjától igényeltem a TGYÁS-t, így az irányadó időszak a 2007-es jövedelem lett.
További ajánlott fórumok:
- Akik a pécsi szülészeti klinikára járnak
- Nem vetettem el a gyerekemet az apa és anyám kívánságára, most meg a szülés előtt egyedül maradtam vele
- Szülés előtt
- Hogyan érezted magad szülés előtt, alatt és után?
- Kérhetek olyat hogy a kiírt időpont előtt indítsák meg a szülést?
- Ti hogy bírtátok az utolsó napokat szülés előtt lelkileg?