Melyik ételekből jut a szervezetünk vashoz, cinkhez, kalciumhoz, magnéziumhoz, és egyéb vitaminokhoz.... (beszélgetés)
Na most néztem utána a cinknek. Cinkben gazdag termékek: hús: marha, borjú, ürühús, halhús, tenger gyümölcsi, tojás, tej, hüvelyesek, és a teljes kiörlésű lisztből készült kenyér.
Kalciumban gazdag termékek: tej, sajt, vaj és margarin, zöldfőzelékek, hüvelyesek, dió, szójabab, és a kemény víz.
Magnézium: Tej, halhús, teljes kiörlésű lisztből készült kenyér, zöldségek, dió, és kemény víz.
Vas: hús(marha-, borjú-, ürühús), szárnyashús, máj, halhús, teljes kiörlésú lisztből készült kenyér.
Forrás: Dr. Ingeborg Cernaj: Szervezetünk önvédelme.
Nekem hiányosnak tűnik, megnézem majd a tápanyagtáblazat c. könyvben is. :D
a sertés a legjobb, de bármelyik jó egyébként...
én szoktam bombát főzni magamnak: megcsináloma spenótfőzeléket, főzök ki pörkölt tésztát, darabolok fel csirkemájat, és megpirítom...aztán az egészet összekeverem
eszméletlen finom, és magas a vastartalma...vagy legalábbis jóval magasabb mint a többinek...
Köszönöm a hozzászolásokat, pont ilyenekre vagyok kiváncsi.
Kelene vasat szednem, cinket, meghát minden fontossat, de nem tabletta formában!
Mostanában rengeteg zöldséget eszek, föleg brokkolit karfiolt spenótot, szinte minden nap megeszek egy avokádót, és állandóan ilyeneket ennék, húst csak csírkét, vagy halat. Úgylátszik ezt kivánja a szervezetem???? Milyen husokat egyek még?
A vörösbórt nem szeretem!! :-(((
Az ún. mikrotápanyagoknak, azaz a vitaminoknak, ásványi anyagoknak és nyomelemeknek megfelelő mennyiségben, és egymáshoz képest jól meghatározott, megfelelő arányban kell bejutniuk. Rendkívül fontos a megfelelő arány. Ezek az anyagok az anyag¬csere különböző pontjain játszanak kulcsfontosságú szerepet. Az anyagcsere egy nagyon összetett, bonyolult, finoman összehangolt rendszer. Rendszer, azaz az egyes részei nem függetlenek egymás¬tól.
A vitaminok és a többi mikrotápanyag csak rendszerben fejti ki a hatását. Egyedül nem tudják elvégezni a feladatukat, hiszen sok működésnek kell egymást követően, vagy éppen egy¬szerre zajlania.
Tapasztalat, hogy pl. a B6-vitamin csak B2-vel együtt tudja elvé¬gezni a feladatát.
Szintén tapasztalat, hogy ha egy személy sok B-vitamint és kal¬ciumot szed, C-vitamin hiány alakul ki, a kezdődő skorbut tünetei¬vel, amely enyhe esetben csak annyit jelent, hogy fájni kezdenek a fogai, érzékennyé válik a fogíny. Ennek az oka a következő:
Bármelyik vitamin túladagolása azt okozhatja, hogy fellép vala¬melyik másik vitamin hiányának a tünete. Amit az orvostudomány vitamin-túladagolásnak nevez, az való¬jában valamelyik másik vitaminnak a hiánya. Az egyik mikrotáp¬anyag kivált bizonyos hatásokat a testben, változások történnek, ám ahhoz, hogy a folyamat teljesen végbemenjen, szükség van más vitaminra, vagy egyéb anyagra is. Az egész csak egyben, egy egy¬másra épülő rendszerként tud működni. Ezért kell az egyes mikrotápanyagoknak egymással ará-nyosnak lenniük.
Amennyiben ezek megfelelő arányban vannak jelen, lehetetlen túladagolni. A felesleg egyszerűen kiürül.
Találjunk néhány stabil kapaszkodót, viszonyítási pontot. A mo¬dern tudomány felfedezéseinek ismeretében határozottan javasol¬ható, hogy a napi bevitel pl. E-vitaminból ne legyen kevesebb 400 NE-nél, C-vitaminból az alsó határt, úgy tűnik, az 500 mg-nál ér¬demes meghúzni. Nézzük, mit mond a hivatalos tudo-mány:
"1993 májusában a nagy tekintélyű New England Journal of Medicine két nagy csoporton, 130 ezer egészségügyi dolgozó bevonásával végzett vizsgálat eredményeit publikálta. Kiderült, hogy a nagy E-vitamin dózis fér¬fiaknál is, nőknél is jelentősen csökkenti a szívroham és a szélütés kockáza¬tát. A kutatók rámutattak, hogy szinte lehetetlen volt elegendő E-vitamint ki¬nyerni élelmiszereinkből. "
Ha van két mennyiségi kapaszkodónk: az E és a C-vitamin, már mellé tudjuk rendelni a többi mikrotápanyagot is. Most arról beszé¬lek, milyenek az arányok egészséges emberek számára.
Dr. Rath fantasztikus precizitással kidolgozta a rendszert betegek szükségleteihez. Különféle készítményei vannak pl. szívbetegek, cukorbetegek, daganatos betegek, stb. segítésére.
Én most az egészségeseknek javasolható rendszert mutatom be. Tudjuk azt, hogy fontos a B-vitaminoknak nevezett 11 anyag egymáshoz viszonyított aránya, és van egy jó összeállítás az ásványi anya-gokra is.
A B-vitaminokat együtt "B-komplex"-nek hívjuk. Ezen belül a különféle B-vitaminok szükségesnek tűnő mennyi¬ségei a következők: (Összehasonlítva az RDA-val is)
B-komplex Szükséges volna RDA
B-1 (Thiamin) 50 mg 1,1-1,5 mg
B-2 (Riboflavin) 50 mg 1,3-1,8 mg
B-3 (Niacínamid) 50 mg 15-20 mg
B-5 (Pantoténsav) 50 mg 10 mg
B-6 (Piridoxin) 50 mg 1,5-2 mg
Kolin 50 mg nincs adat
Inozitol 50 mg nincs adat
PABA 50 mg nincs adat ű
B-12 (Cianokobalamin) 50 ug 2 ug
Biotin 50 ug 300 ug
Folsav 100 ug 200 ug (mikrogramm)
A 11 alkotórészből 8-nál 50 mg a java¬solható alapadag. A sor végén lévő 3 B-vitaminból kisebb, mikro-grammnyi mennyiség szükséges. Fontos tudni, hogy a B1-vitaminból nem elég annyi, amennyit a B-komplex tartalmaz. Az az alap, de ki kell egészíteni további napi 250-500 mg-al. Ezeket a mennyiségeket és arányokat érdemes,figyelni egy "mul¬tivitamin" készítmény címkéjén.
Nézzük a további vitaminokat: A-D-E- C
Szükséges volna RDA
A vitamin 5000-10000 NE , 5000 NE
D vitamin 400 NE 400 NE
E vitamin 400 NE 10 NE
C vitamin 500-1000 mg 60 mg
Az RDA megfelelő az A- és D-vitaminnál, az E- és C-vitaminnál nevetségesen alacsony.
Ásványi anyagok
Szükséges volna RDA
Kalcium 500 mg+700 mg 1300 mg
Magnézium 250 mg+350 mg 360-410 mg
Vas 18 mg 12-15 mg
Cink 15 mg 12-15 mg
Mangán 4 mg 2 mg
Réz 2 mg 2 mg
Jód 225 ug 150 ug
A kalcium és a magnézium RDA-ja félrevezető, mert nem "elemi" kalciumra és magnéziumra vonatkozik. Pl. a kalci¬um-glükonátnak csak 9 %-a elemi kalcium, a magnézium-karbo¬nátnak pedig 29%-a elemi magné-zium.
Ma a csontritkulás egyre fiatalabb korban jelentkezik; már sok gyermeknél is észlelhetőek a tünetei. Dr. Colgan is kiemelkedően fontosnak tartja a megfelelő kalci¬um bevitelt: „ A kazein, a laktalbumin (tejfehérjék) és a tojásfehérje, ame¬lyek a tápitalokban általánosan használnak, nagymértékben csökkenthetik kalciumkészletünket, ha ezek képezik étrendünk fő fehérjeforrását. Helyes tehát, ha tudatában vannak: kalciumból is kiugróan nagy mennyiségre van szükségünk."
A megfelelő mennyiségű kalcium és magnézium nem vihető be tabletták formájában. Szükség van kiegészítésre. A kalciumnak el kell érnie a napi 1200 mg-ot, de a kalcium mellé mindig adni kell magnéziumot is. Ezt azonban csak egy speciális, jól felszívódó készítmény tudja biztosítani, amit Kal¬-Mag italnak neveznek. Ez valójában egy forró vízben nagyon jól oldódó por, amelyben biztosították a jó felszívódáshoz szüksége¬s enyhén savas közeget is.
A megfelelő kalciumpótlás elengedhetetlen. A kalcium pótlása azonban önmagában nem hozza létre a kívánt eredményt. Colgan doktor nagyon jól mutat rá, hogyan befolyásolja a kalci¬um beépülését a többi mikrotápanyag: "A C-vitamin például akár 100%-kal is javíthatja a kalciumfel¬szívódást. Gyanítható, hogy a kalcium kölcsönhatásban áll az em¬beri szervezetet alkotó 58 más fontos tápanyag többségével. Újabb tanulmányok azt mutatják, hogy multivitamin-kiegészítők és többfé¬le ásványt tartalmazó anyagok a csont sűrűségének sokkal nagyobb növekedését eredményezik, mint a kalcium akár egymagában, akár a D-vitaminnal együtt."
Nyomelemek
Szilícium, Lantán, Kadmium, Aluminium, Ruténium, Klór, Kén, Ittrium, Fluor, Titanium, Indium, Litium, Gallium, Ólom, Higany, Molibdén, Niobium, Palladium, Germánium, Szkandium, Foszfor, Bróm, Kobalt, Platina, Volfrám, Itterbium, Rodium, Hafnium, Stroncium, Rubidium, Tantalum, Bárium, Ezüst, Cirkónium, Arany, Tellurium, Arzén, Europium, Tulium, Antimon, Neodymium, Ón, Szelén, Cerium, Vanadium, Szamarium, Torium, Diszprozium, Holmium, Uranium, Praseodimium, Terbium, Nikkel, Tallium, Iridium, Berillium, Rénium, Lutécium, Bizmut, Erbium, Króm, Bór.
Ezekből rendkívül kis mennyiség kell. Amire figyelni érdemes, hogy egy igazán jó készítmény legalább 60 félével látja el a szervezetet. Egy valóban kiegyensúlyozott alapkészítmény a következőképp nézne ki:
JAVASOLT ALAPKÉSZÍTMÉNY
A-vitamin 5000-10000 NE
D-vitamin 400 NE .
E-vitamin 400-800 NE
C vitamin 500-1000 mg
B l –vitamin 300-500 mg
B2-vitamin 50 mg
B3-vitamin 50 mg
B5-vitamin 50 mg
B6-vitamin 50 mg
Kolin 50 mg
Inozitol 50 mg
PABA 50 mg
B12-vitamin . 50 ug
Biotin 50 ug
Folsav 100 ug
Kalcium 500 mg+ Kal-Mag ital
Magnézium 250 mg+ Kal-Mag ital
Vas 18 mg
Cink 15 mg
Mangán 4 mg
Réz 2 mg
Jód 225 ug
+ 60-70 féle nyomelem
További kiegészítések is szükségesek lehetnek: ha valaki dohányzik: további C- és E-vitamin, ha valaki fogyaszt alkoholt: további Bl-vitamin. Figyelem: a B1-et és a C-t együtt érdemes növelni. Figyelni kell arra, hogy ha bármelyik vitamin adagját meg¬növeljük, vele együtt a többi vitamin mennyiségét is arányosan nö¬velni kell. Kivételnek tekinthető a C- és az E-vitamin. Ezek mennyisége viszonylag szabadon növelhető anélkül, hogy felborítanák az egyensúlyt.
Ezt a neten találtam!
Nem tudsz ugy étkezni hogy minden szükséges vitamint,ásványi anyagot bevigyél a szervezetedbe.
Sok jó multivitamin készítmény kapható.Én a Béres Activalt szedem és mellé Magne B6-ot.
sok összetevője van..nekem pl most el kell komplexet kezdenem szedni, vashiányos vagyok, magnézium, és cink is kell..
fáradékony, nyűgös vagyok, romlik a fogam, és recés kezd lenni a körmöm is(
Én nem tudom mi befolyásolja ezt! Pár éve olyan rossz volt a vérképem, hogy a házi orvosom már komolyan aggódott. Szednem kellett mindenféle gyógyszert, vitamint. Nem lett jobb.
Most az életem elég stresszes, nem is volt időm a vérképemmel foglalkozni... Anyám unszolására nemrég csináltattam egyet. Azt mondta az orvos, hogy kitűnő, minden érték normális. Pedig nem szedek semmit, ugyanúgy étkezem mint régebben.
na, ezek az általános viszonylagos tévhitek...mind azt szajkózzátok..de pl tudod-e, hoyg a napi szükséglethez a folsavhoz vashoz a spenótból 16 tányérnyi kellene? te megeszel ennyit? mert ha igen, minden tiszteletem a tied!
vagy azzal tisztában vagy-e, hogy a zöldségek gyümölcsök kényszerérleltek nagyrészben amit a hipermarketek, bolttok árulnak, és sok kereskedőé a piacon is? vegyszerekkel érlelik meg...ennek mennyi a vitamintartalma? na? ilyeneket nem tudni? lehet, hogy nem is mi élünk a marson?!
További ajánlott fórumok:
- Mik a tapasztalataitok a dr. Lenkei-féle vitaminokkal kapcsolatban?
- Hol kell szocpolt igényelni? (Mivel hitelt nem szeretnék rá felvenni - melyik állami szervezetet kell megkeresni?)
- Egy "elsavasodott" szervezetet, mennyi idő után lehet helyreállítani?
- Milyen vitaminokat szedjünk az Atkins kúra alatt?
- Többet nem veszek be egy szem gyógyszert se csak vitaminokat. Élhetek így életem végéig?
- Teherbeesés előtt mi a teendő? Táplálkozás.Szervezet erősítése, vitaminok bevitele, káros szenvedélyek elhagyása...