Karácsonyi készülődés
Elöljáróban essék néhány szó magáról az ünnepről. A XVIII. században a karácsony ünnepének még nem volt akkora jelentősége, mint a húsvétnak. A karácsony a millenniumi időkben kezdet szokássá válni. Ma a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, Jézus a Megváltó születésének napja: a szeretet, az öröm, a békesség, a család, az otthon ünnepe.
A karácsonyi ünnepek kezdete november végére, december elejére esik az eljövetelt és az Úrra való várakozást jelentő adventtel, ami egyben az egyházi év kezdetét is jelenti. Eredete az 5-6. századra nyúlik vissza, amikor heti háromnapos böjttel is megtisztelték. A szentestét megelőző négy ünnepi vasárnap és szentek névnapjai (András, Borbála, Miklós, Tamás, István, János) tartoznak bele.
S ezzel el is értünk az első olyan díszítéshez, mellyel szebbé tehetjük otthonunkat, mellyel kézzelfoghatóbbá válik a várakozás gyermek és felnőtt számára egyaránt. Adventi koszorú ma már nagyon sok helyen beszerezhető, de nem ördöngös dolog az otthoni elkészítése sem.
Bár a hivatalos adventi gyertyák lila és rózsaszín színűek, én általában pirosakat szoktam venni. Ezen kívül szükség lesz még egy szalma koszorúalapra, ami hobbiboltokban, barkács áruházakban beszerezhető.
A díszítésnek pedig csak a fantáziád szab határt. Tehetsz rá négy piros kicsi szalagot, aszalt gyümölcsöt, csillagot, gyöngyfűzért. Mindezeket ragasztóval rögzítheted. Kivéve a gyertyákat, aminek fixálásához drót szükséges. Ha a drót hegyét kicsit megmelegítjük, könnyebben bele tudjuk nyomni a gyertyába.
Nálunk a családi élet elsősorban az étkezőben zajlik, így az itteni asztal díszítése fontos feladat. Már az adventi koszorúval egy időben elkészítem az asztali díszt is, ami szinte még kézügyességet sem kíván. Veszek két szép narancsot és két szép citromot a zöldségesnél, majd itthon éles késsel vékony szeletekre vágom őket. Papírszalvétára rendezve pár napra, a fűtőtestre kerülnek, ahol alaposan kiszáradnak (közben persze fantasztikus illóolajukkal kényeztetnek minket). Van néhány duci dió, amit az idén is lefújok aranyszínűre. Egy nádkosárka felső peremére körbetekerek egy darab ezüst boát, amit a fenyődíszek közül vettem kölcsön. A kosárba elrendezem a szárított citrusszeleteket és az arany diókat, és pár csepp fahéjas illóolajat cseppentek rájuk. Egyszerű és mégis mutatós asztaldísz lesz belőle.
S az asztallal máris elértünk az étkezésig, az ünnepi fogások, sütemények megtervezéséig. Tudom, hogy mindenki konyhapolcán ott lapul egy tuti recept, ami talán még a nagymamától maradt rá. De érdemes kipróbálni új ízeket is.
Arra azonban figyeljünk, hogy ne a szenteste legyen az étel főpróbája, hiszen az az alkalom már bemutatót, premiert kíván. Így érdemes hamarabb kipróbálni az újításokat, hogy senkit ne érjen kellemetlen meglepetés az ünnepen.
Finom fogás lehet a szárnyasok kedvelőinek a sajtos pulykatorta.
Sajtos pulykatorta:
H: 80 dkg pulykamellfilé
5 db tojás, 30 dkg rszelt sajt,tej, liszt, fokhagyma, 2-3 dl tejszín, só
A pulykamellet szeletekre vágom, és besózva beáztatom kb. két órára fokhagymás tejbe. Felverem a tojásokat, és a tejtől lecsöpögtetett húst bepanírozom. Először tojásba, majd a reszeltsajttal felével elkevert lisztbe mártom, és egy kivajazott jénaiba sorban bepakolom. Egyik réteget a másik után, közé nem kell semmi. Ha elfogy a hús, a maradék tojásba beleszórom a félretett sajtot, és a rakottasra öntöm. Utána már nincs más hátra, mint meglocsolni a tejszínnel, és betolni a forró sütőbe. Kb. 20-30 percig letakarva sütöm, majd leveszem róla a fóliát. Krumplipürével és barackbefőttel szoktuk enni.
A Karácsony számomra elképzelhetetlen mézeskalács nélkül. Amióta a kisfiam feléri az asztalt, ügyes segítség számomra. Így nem csak egy finomság készül a kezünk alatt, de formázása közben remekül szórakozunk is.
A mézeskalács hozzávalói:
60 dkg finomliszt, 20 dkg porcukor, 2 kk. szódabikarbóna, 1 kk. fűszerkeverék, 2 db tojás, 2 ek. puha margarin, 20 dkg méz
A porszerű hozzávalókat átszitáljuk és alaposan összekeverjük. A tojást, a margarint és a mézet kikavarjuk, és a lisztes keverékhez adjuk. Jól kidolgozzuk, alufóliába csomagoljuk, és legalább 1 napig állni hagyjuk a hűvös helyen.
Utána a tésztát kis adagokban kinyújtjuk, kb. 2mm vastagra. Formákat szúrunk belőle, majd tepsibe téve forró sütőben pár perc alatt megsütjük.
Vigyázzunk, hogy kellő távolságra pakoljuk a darbokat, mert sütés közben megnőnek!
Remélem sikerült kedvet csinálnom, a karácsonyi ötletfórum folytatásához. Írjatok minél több receptet, kreatív ötletet!
Írta: ea9bff1b44, 2008. november 11. 11:03
Fórumozz a témáról: Karácsonyi készülődés fórum (eddig 1595 hozzászólás)