Jogi kérdések, hitelre vett lakás, autó. (tudásbázis)
Nálunk gyakorlatilag ugyanez van, én lakom a lakásban egy tanuló nagykorú és egy 4 éves gyerekkel.
Én fizetem a hitelt oly módon, h ebből levonok havi 20 ezret gytartásként, ezt be is írom a megjegyzésbe amikor utalok.
Nálunk is úgy van, h ő a főadós én adóstárs. 50-50% tulajdoni hányadunk van.
2006-ban felvettünk 9,9 milliót, majd 2011-ben betörlesztettünk a tőkébe 750 ezret, fizetünk rendesen 8 éve és januárban volt 12,3 mió a tartozás. Tehát mínusz.
A férjem azt szeretnék, ha neki fizetnék 3,5 milliót meg mèg vegyem át a 12 milliós hitelt. Ez sztem inkorrekt. Egy mínusznak hogyan lesz pizitiv értékű tulajdonjoga??
Majd 17 millióból kacsalábon forgó palotát veszek, nem egy szaros 56 nègyzetmèteres lakást!
Értem, nagyon köszönöm, hogy fogalakozott az ügyemmel.
Kivárom az elszámolást, és meglátjuk akkor mit tehetek.
Szép napot kedves neferia!
Te adóstárs vagy, és mivel házasok vagytok, a tartozás közös vagyon, ami olyan arányban oszlik meg köztetek, mint az ingatlan tulajdonjoga. De ez csak a ti belső viszonyotok, az adós-adóstárs egyetemlegesen felel, ami azt jelenti, hogy mindkettő tartozik a bank felé az egésszel, és aki fizet, az behajthatja a másikon a helyette kifizetett összeget. De ez a bankra nem tartozik, ő mehet akár csak egyikőtök felé is, akár mindkettőtök felé, és ha befolyt a teljes követelés, akkor az adósok egymással számolnak el.
Tehát ha pl te kifizeted a teljes tartozást, akkor a férjed neked fog tartozni a felével. Így pl ha megveszed az ő ingatlanrészét, akkor beszámíthatod a követelésedbe a vételárat (tehát a tartozás fejébe tiéd az ingatlan).
Az a baj, hogy most jelenleg élő ember nem tudja neked megmondani, hogy mennyivel tartoztok, és mi lesz az elszámolás a bankkal, ezt ki kell várni.
A tartozás teljes kifizetése nélkül nem tudjátok egymást kivásárolni, abba nem megy bele a bank. (neki jobb ha két adós van, mintha egy)
Jaj istenem te sem vagy könnyű helyzetben!
Az én esetemet is olyan kilátástalannak látom. Hosszú procedúrák sora amit nagyon nem szívesen vállalok.
Nálunk is hasonló a helyzet, igaz tavaly februárba elköltözött, de azóta a hitelt egyedül fizetem plusz a hozzátartozó kötelező biztosítást és a csatornázás miatt a lakáskaszát, még 5 év van hátra. A vagyonmegosztási per még hátra van, eléggé be vagyok tojva. Két gyerekkel vagyok a lakásba, mind a kettő tanul még. Jogi segítségem nincs. A kijelölt ügyvédem a válás alatt se csinált semmit, egy tárgyalásra se jött el.
Ráadásul a ház része a munkahelyem is. Így, ha mennünk kell, nem csak a lakásunk van oda, hanem munkám se lesz.
Pár hónapja azzal fenyegetett minket, hogy albérlőket költöztet be a lakásba.Nincs külön bejárat vagy ilyesmi. Most meg azzal jön, hogy fizessek neki albérletet és boltbérleti díjat. Nem tudom mit fog majd egyszer a bíróság ítélni.
Az eredeti szerződést egy modosítás alkalmával bevette a bank, és másikat kaptunk.
Ekkor kérték el az én bankszámlaszámomat is mint adóstárstól. Bár én minden esetben ha kell személyesen viszem be a pénzt a bankba, és ott fizetek.
Na ettől szeretnék azért mentesülni mindenképp, hogy engem vonjanak felelősségre, miközben még a lakást is "elhagytam" Azt azért nem szeretném, hogy nincs lakásom, de én fizessem, közben a férjem lakjon benne.
Nagyon szépen köszönöm a korrekt választ!
Igen így van, nagyon úgy néz ki, hogy jobb ha megyek, mert a férjem viselkedése nem fér bele az én életembe.
Azt hiszem elég ha annyit írok én antialkoholista vagyok!
A férjem nevén van a hitel, és én adóstárs vagyok. Bizonyíthatóan milliós nagyságrendű összeget fizettem már be. Ilyen esetben hogy vannak a kivásárlások? Mondjuk ha ő (férj) fizetne ki.
Attól függ amúgy, hogy hogy van megírva az adás vételi szerződés?
Mert azt írtad, hogy adós társ vagy. Ez a szerződésben is le van írva? Mert pl ha az adós nem fizeti a törlesztő részletet, akkor automatikusan az adós társat vonják felelősségre.
Ez megint egy másik jogi kategória. Ha jól értem, de javíts ki ha tévedek, a férjeddel/pároddal közös a lakás, és közös a hitel, de most vagytok szétmenőfélben.
A lakást mindketten ugyanúgy jogosan használhatjátok, egyikőtöket sem lehet kitenni. A válóperben nem kötelező dönteni a közös ingatlanról, de persze össze lehet kötni a vagyonjogi keresettel. Viszont.
Mivel nagykorú a gyerek, ezért nincs "elsőbbségi jogod" a lakásban maradni. A bíróság nem kötelez senkit "távozásra". A lakás feletti közös tulajdont többféleképp meg lehet szüntetni:
1. kivásárolod a másik tulajt
2. a másik tulaj kivásárol téged
3. közösen eladjátok
(és mindegyikben plussz elem, hogy hitellel terhelt, tehát tul.képp a bank kapja a lóvét, és a bank nélkül nem lehet egyiket sem megvalósítani)
4. kéritek hogy végrehajtó árverezze el (de ennek sok értelme nincsen, a gyakorlatban az előző 3. szokott megvalósulni)
Remélem segítettem. Ha van kérdésed, írj priviben nyugodtan, amire tudok, válaszolok amikor időm engedi! (ügyvéd vagyok)
sok sikert.
Nem, nincs. A hitelből csak úgy tudsz szabadulni, ha visszafizeted :( És sajnos az egyéb vagyonodat sem érezheted biztonságban, mert ha a hitelre vett lakásból végrehajtásban (vagy máshogy) befolyt összeg nem fedezi a tartozást, akkor vgh. alá vonják a többi vagyonod (fizetés, autó, másik ingatlan stb stb).
Az más kérdés, hogy ki kell várni most a törvényi szabályozás eredményét, illetve az elszámolást.
Nézd, én ugyanebben a cipőben járok, csak másképp.
Amikor a felek között megromlik a viszony, el lehet érni azt, h a "gyengébbik" elköltözzön, de jogilag ki nem lehet tenni. Sajna ez van.
Ha a tulajdoni viszonyokat rendezni akarod, azt a bíróságon tudod csak.
Erre csak annyit írnék, hogy a hitelt nem lakásra szólóan adják, hanem névre szólóan... Ha elköltözöl, ha nem, a hitel a te neveden lesz.
De érdekes az elgondolásod amúgy, hogy megunod pár év múltán a hitel fizetését, és akkor ennyivel le van tudva, hogy elköltözöl és kész vége??? :O
persze, hogy fizetned kell továbbra is
egy kiköltözéssel -godolod- magad mögött hagyod a hitelt?
mentesülhetsz, ha végtörlesztel vagy a másik adós átvállalja a Te részed
Szeretnék tájékozódni mielőtt elhagyom a lakást melyet svájci alapú hitelre vásároltunk, és amelyet még évekig kell fizetni, melyben adóstárs vagyok milyen jogok illetve milyen kötelezettségek várhatóak részemre?
A lakás mindkettőnk nevén van, de ha elhagyom a lakást akkor is fizetnem kell mint adóstárs?
Mentesülhetek ezalól? Van joga bárkinek is kitenni a lakásból?
További ajánlott fórumok:
- Vettem egy lakást...kérdések özöne
- Van köztetek olyan, aki munkaügyi jogász, vagy munkajogi kérdésekben esetleg segíteni tudna?
- Jogi kérdések!
- Új lakástámogatási rendszer ill. lehetőségek szabadfelhasználású hitelre, GYES-el és minimálbérrel.Tud valaki segíteni?
- Mit tegyek, hogy vége legyen a szenvedésnek? Vettem egy lakást hitelre, most meg jönnek a váratlan egyéb kiadások.
- Szocpolt v.mást igényelhetek ha már 3 éve vettem hitelre fele rész önerővel lakást és most fog gyerekem születni?