Ingatlanrész ajándékozása (beszélgetés)
Az utolsó hozzászólótól kérdezném, 35. martin3 hogy köteles rész azért van?
Leírnám az én esetemet:
Az a helyzet, hogy nagymamám meghalt. Gyomorfekéllyel került korházba megműtötték, de az altatásból már úgy ébredt hogy gyakran nem volt magánál nem ismert meg embereket. 88 éves volt.
Nagymamámék lakásáról lenne szó. Az a helyzet, nagyapám ¼ részét amit anyukám nagyapám halálakor megörökölt, anyukám amikor meghalt én örököltem. Ez sima ügy volt.
Na most nagymamám után is járt volna anyukámnak így nekem ¼ rész, de unokatestvéreim nagy valószínűséggel nagymamám betegsége alatt kötöttek vele egy ajándékozási szerződést, így anyukámat vagyis engem kisemmizve abból az ¼ részből.
Az én hátam mögött nem tudtam róla. Ma tudtam meg.
Az érdekelne, hogy anyukámnak vagyis nekem ez esetben is jár a köteles rész?
Érdemes-e megtámadni az ajándékozási szerződést, hogy nagymamám már nem volt beszámítható vagy egyéb indokkal?
Én egyébként a saját ¼-részen kívül csak a köteles részre a másik ¼ rész felére tartanék igényt.
Mivel anyukám betegsége idején eléggé megromlott mamával a viszony mivel semmiben nem segített. És én ennyit tartanék jogosnak. A viszony már korábban se volt jó mert nagymamám nem fogadta el Barbiet a feleségemet. Az eljegyzésünkre, esküvőnkre sem jött el. Ettől függetlenül nem hiszem, hogy még a betegsége előtt kötötték volna meg az ajándékozást, a telefon beszélgetés is ezt erősítette meg mert nem mondták meg mikor kötötték ezt meg, pedig megkérdeztem.
Lesz-e hagyatéki tárgyalás vagy nem? Unokatstvéreim szerint nem mivel nem volt vagyona.
Unokatesóm ügyvédi irodán titkárnő így az ajándékozási szerződés biztos formailag és tartalmilag rendben van.
Mit tudok tenni hogy anyukámat, emlékét ne vegyék semmibe ebbe én nem nyugodhatok bele.
Ha ügyvédhez fordulok, az milyen költséget jelenthet. Csak nagyságrendileg mennyit szoktak kérni?
bírom, mikor olyanok szólnao hozzá a témához, akiknek fogalmuk sincs a jogról...
az ajándékozás egyenes ági leszármazott esetén illetékmentes!
ha örökösödési szerződést akartok kötni, ott az a helyzet, hogy a nagymamának meg kell indokolnia miért zárja ki az örökségből a lányát, vagyis a kérdező anyukáját, és ezt csak akkor lehet, ha alapos indokai vannak, pl nem gondoskodik róla, stb stb.
Az ajándékozási szerződésnek is van persze költsége, de minden szerződésnek, ha ügyvédnél csinálja az ember(közjegyző mindig sokkal drágább).
A nagymamám épp pár hónapja ajándékozta nekem a lakását, mert nem akarta anyukámra hagyni, kizárni az örökségből indoklással nem akarta, ezért döntöttünk ennél a formánál. Az ügyvéd ismerős volt, és 25ezret kért mindössze.
Az ajándékozást nem lehet megtámadni! Mindenki arra hagyja a vagyonát, akire akarja, az örökös nem tehet semmit, akár az egész vagyonodat ráhagyhatod egy idegen hajléktalanra is, az örökös nem tehet ellene semmit. Viszont az ajándékozás tárgya visszavonható bármikor, de csak az ajándékozó vonhatja vissza..(mondjuk ez ritka esetben fordul elő, de volt már rá példa)
ajándékozás esetén történő öröklés illetékmentes (hogy minden esetben-e azt nem tudom), de biztosan van ilyen. az öröklési szerződéssel szerzett ingatlanra van a visszterhes vagyonátruházási illeték
(hogy rohadna meg)
A legegyszerűbb, ha két tanú jelenlétében írja meg a végakaratot. Az a lényeg, hogy elválasztott szó ne legyen benne, és ugyanazon tollal legyen megírva és a tanúk által aláírva.
Úgy legyen alakilag formázva, hogy sem elé, sem utána ne lehessen szót beírni. Ha marad néhány cm hely, azt vonallal kihúzni.
Géppel írottnál elválasztott vonallal kellett kiegyenlíteni a sorvégeket.
nem olyan régen lett ismét illetékmentes az ajándékozás.
minden hivatalos iratot közjegyző hitelesít, vagy ügyvéd ellenjegyez. Ha holnap mentek az ügyvédhez, ő majd úgyis elmond minden fontos infot.
Akkor hogy is van ez? Anyukám nekem akar egy lakást ajándékozni mert én gondozom el. Az öcsém ezt tudja és nem is tart igényt az örökség ezen részére (már megkapta ami neki járt pár évvel ezelőtt).
Ebben az esetben légyszíves ha most vagy benne, írd meg h. melyik a legrövidebb járható út.
Az aándékozás esetén történő öröklés illetékköteles. DUPLÁN. Van ugyanis egy ajándékozási illeték, ami a szerződés megkötésekor keletkezi, és van egy a haláleset után, ami visszterhes vagyonszerzési (vagy valami hasonló) néven fut. Az apukám is, és egy másik ismerősöm is így járt mostanság.
Örökösödés után valóban nincs illeték a JELENLEGI törvények szerint.
Pedig ehhez házastársnak semmi köze;
ha jól tudom, ez (elméletileg) különvagyonnak számít.
Szerinted a közjegyzői díj kevesebb ?
A lemondásért meg nem tudom mit kell még ilyenkor nem kell fizetni?
Az illeték mértéke ajándékozás esetén 2010 júliusától:
Akik megúszták az illetékbefizetést
A törvény az illetékmentességet csak az egyenes ági rokonoknak tartja fent. Eszerint nem kell fizetni illetéket a saját vagy örökbefogadott gyermeknek, unokának, déd-és szépunokának, szülőnek, nagyszülőnek, déd-és szépszülőnek.
További ajánlott fórumok:
- Kertet ajándékozok/cserélek INGYEN - Kertbirodalom, Farmerama, Én kicsi tanyám
- Te mivel ajándékozod meg a párodat Valentin napján?
- Mit ajándékozol Karácsonyra?
- Egy kis pitbullt ajándékoztam a tizenegy éves kislányomnak, kinek mi a véleménye ezzel kapcsolatosan?
- Családi ajándékozás
- Mit ajándékoznál a szerett férfinek?