Hogyan szültek ősanyáink? (beszélgetés)
Tetszik! Imádom az eféle történelmet!
Mármint a gyereket????????????????
jaj, ne is folytassuk, mert teljesen "kiborulok". Miota nekem is van gyerekem, sokkal érzékenyebb lettem az ilyen dolgokra. Akàr sirva is tudok fakadni, ha vmi olyat làtok a tv-ben.
A mákgubó főzetről ne is beszéljünk!
Komolyan, én örülök, hogy most szültem és nem vagyok ösanya :o))) nagyon nehéz lehetett nekik.
Én tudok olyanról is, hogy nem szoptatta az anya direkt:( Vagy hidegvízbe tették, és kihült:( Ezt születésszabályozásnak hívták:(
és volt, hogy pàlinkàval àtitatott kenyeret adtak a csecsemönek, hogy tudjanak dolgozni...
Szia!!
"Férfiak agya akkor sem volt,és most sincs."Ezt nem igazán értem..... nem tisztem megvédeni a férfiakat de szerintem az inteligenciának a nemekhez nem sok köze van.De ezt Te tudod persze .Ha abból a logikából indulunk ki, hogy a férfiak a nagymellű nőket jobban kedvelik akkor a kismellű nőknek pár nélkül kellene tengetni életüket és ez nem így van szerencsére:)
50-60 éve (Magyarországon) már NEM voltak otthon a nők: a gyárban, irodában, boltban, földeken dolgoztak. Hogy könnyebben megéltek, esetleg egy fizetésből? olcsóbb volt az élet és kisebbek voltak az igények, a lehetőségek. Nem volt jellemző a háztartásbeli feleség... Ha 50-60 évnél régebbre nézünk, még a gyerekek is dolgoztak: kiscselédként, inasként, esetleg gyárban vagy bányában, és bizony ők is a család megélhetéséért.
szerintem ezeken az egyszerű elgépeléseken lovagolni, mint:
"ölbéne" HÜLYESÉG
jaj helyesiràsi hibàk miatt bocsi_!!!cik:cikk
ölbéne:ölében
Nekemnem tetszik.Màrmint nem a cik,hanem ami történt.Én nem élveztem volna egy idösebb ölbéne ülve szülni,azt se élveztem volna ha a körmével repesztett volna burkot.Meg a szàjàval szivta volna ki idegen a gyermekem szàjàbol a magzatvizet.Örülök hogy modern vilàgban élek.
Meg kellene kérdezni ősanyáinkat hogy melyik korban szeretnének élni... Lehet hogy a mi korunk tobb félelemmel töltené el őket... Nemrégiben hallottam hogy ők sokkal jobb kondícióan voltak mint mi. Abban az időben a mai kor divatja, "a soványság minden áron" a halált jelentette. Agyő Rubens-i nőideál...
vagy hordozókendőben volt a hátán :)
Nekem is tetszett a cikk!
Most is nehéz az élet...csak most másért. :) Azért persze nem élnék másik korban.
Szülésről: gondoljatok csak az otthonsülésre, micsoda idilli környezet....csak otthon pl. nincs aki megcsászározza a szülő nőt, ha szükséges. Anno több nő belehalt a szülésbe, legalább ettől nem kell ma tartani. Én nemrég szültem, és azért a kórház nem egy rideg, embertelen hely. Alternatív szülőszobában voltunk, ami elég otthonos volt (külön fürdő, kád, labda...), és a férjem is velem lehetett...a babát sem vitték el másik helyiségbe, ott mosták, mérték stb., de először rámtették...Emellett pedig biztonságban is voltunk, mert mellettünk volt a műtő.
Ja és bocs: "nemzetség" (csak szimpla t)
A terhes - szoptató nő kíméletéről: az árokparton, vetés, aratás, gyomlálás egyebek közben megszülő nő nem volt ritkaság. A kímélet kb. annyi volt, hogy az első héten a rokonság, szomszédság szállította az ennivalót az új anyának és a családnak (komatál). Szoptatás ezután újra csak a mezőn, munka közben történt: a gyerek az árnyékban feküdt, bebugyolálva, esetleg otthon, a dédimamával vagy egy nagyobb testvérrel.
Ez még a XX. század elején is így volt - az úrinők nem szoptattak. A szegény lány örökbeadta vagy falun, a családjánál hagyta saját gyerekét és beállt szoptatós dadának. "Szárazdada" volt az, aki nem szoptatott, csak a gyerekekre vigyázott.
Pirított lisztről ugyan nem hallottam, de magam is tehéntejen nőttem fel, mint ahogy nagyon sokan a generációmból.
Sőt, még a lányom is tehéntejet evett hathónapos korától, mert az akkor kapható összes tápszert (talán 3 féle volt) undorodva kiköpte.
teszik a cikk...
nem biztos, hogy 50 éve nehezebb volt az élete a nőknek...50-60- éve otthon voltak, anyák lehettek, háztartást vezettek...
(már aki ezt szerette volna, mert már dolgozni is tudtak, ha akartak)
de egy férfi, apa még el tudta tartani a családját...
voltak szoptatos dadàk is, akiknak annyi tejük volt, hogy a sajàt gyerekükön kivül màsét is szoptattàk. Asszem' a középkorban pl a nemeshölgyek nem is szoptattak, hanem kerestek szoptatos dadàt az utodnak, mert az utodnemzésen kivül màs kötelezettségeik is voltak.
Hát nekem ezek nem tűnnek ideális állapotoknak:( Az őskorban rossz volt.Most jobb.Az ősember átlagéletkora 14 év volt, a nagykorúságot sem érték meg.Akkor csak nem lehet most olyan rossz.Sokan meghaltak akkor szülés közben, találtak is olyan maradványokat amikor a kismama (aki tulképp még maga is gyerek volt) szülés közben halt meg.A gyerek feje a szülőcsatornában volt, így haltak meg.Szerintem nem ők voltak az egyetlenek...
Meg a szülés közben olyan pózt vettek fel, ahogy jobban érezték magukat szerintem.
Vagy akár más anya tejét.
Szuper a cikk!!!! Remélem olvashatok még tőled hasonlókat!
Pirított lisztet vagy tehéntejet. Én is ezen nőttem fel. :)
Tetszett a cikk jó kis olvasni való volt:-))
Sziasztok! Jó a cikk!!:)
Egyébként én valamelyik nap azon gondolkodtam, ha az anyukának nem volt teje, mit adtak a babának enni???
Nem feltétlenül az őskorra gondolok, hanem menjünk addig vissza az időben, amikor nem voltak tápszerek meg ilyen "anyatej kiváltó dolgok" .
Csak azért mert folyton folyvást azt olvasom, hogy mit ne adjunk a gyereknek enni, csakis az anyatej...
...igen, de ha nem volt!?
először is honnan vannak ezek a részletek?Én nem éltem akkor, de nekem inkább olyan meseszerű idillnek tűnik az egész.Pl. ma pontosan azért kevesebb a fejlett civilizációkban az utódok száma mert már szülés előtt kiszűrnek bizonyos problémákat, illetve szerencsére kisebb a gyermekhalandóság (nagymamámék 4en voltak testvérek, és csak ketten érték meg a 18 éves kort).A szülésről annyit, hogy szép ez az ősanya szülés eszme csak hányan haltak meg szülés közben komplikációk vagy fertőzés miatt?Azért az orvostudománynak hála ma már létezik császármetszés amivel a baba és a mama élete is megmenthető komplikáció esetén, illetve fájdalomcsillapítás (amit azért sok nő igénybe vesz).Az állapotos nőket mikor szolgálták ki vagy "kímélték" (nem mintha szerintem annyira szükséges lenne, elvégre az nem betegség hanem egy más állapot)?A házimunka 50 éve szerintem jóval nehezebb volt háztartási gépek nélkül és erősen kétlem hogy a 4 gyerekes családanya teendőit abban a 9 hónapban más végezte volna......
További ajánlott fórumok: