Fiatal háztáji gazdálkodók (beszélgetés)
Akkor szépen halad minden!
A klubot meg tartsd életben, tavasszal már inkább ott találkozhatunk. Akkor majd úgyis sok-sok kérdésed lesz! És amiben tudunk segíteni egymásnak, miért ne tennénk?
Jó reggelt!
Ma elkészül a villanyáram vételezési hely a tanyán, ennek nagyon örülök! Sőt, már megvan a fuvar, amivel kivisszük a bútorokat és a kályhát, amit aztán beszerelnek. De tengernyi teendő van addig. Annyira élvezem! :D
Örülök, hogy más is erre adja a fejét! :)
Majd írj hogyan alakulnak a dolgok felétek!
Sziasztok!
Látom megy a fórum, ez nagy örömmel tölt el! :)
Sajnos a szerelő húzza az időt, nem tudom mikor tudunk kimenni lakni, csak rajta múlik. Már várom! A függöny a varrónál van, veszegetem a dolgokat és már egész nagy kupac komposzt gyűlt össze. Tavaszig elönt :D
Vakond ott kint is sok van, nekünk a földbe ásott üveg jött be. Azt utálja! :D
De vannak arra macskák is, bár nem a miénk. Most láttuk, hogy fát kell vágnunk, mert hatalmasak lettek az akácfák és emelgeti a kerítést meg a járdát is...jó móka lesz, alpinisták kellenek, de legalább 1 év múlva lesz tüzelő!
Ez tetszik, tök jó! Mi is próbálkozunk pár éve.:) engem a tanya rész is érdekelne, hol mekkorát mennyiért, stb. Mi is nézegettünk mostanság.:)
Ha már válaszoltál ezekre, akkor bocs, most fogok visszaolvasni.:)
Macska. A mérgeknek nem vagyok híve, a füstbomba hatástalan, a különböző üvegtrükkök bosszantóak. Képzeld el, csak egy üveg maradjon a földben, mikor a traktor szánt!
A vakond mindennek a tetejébe védett állat, a gyilkolása büntetendő. De ki büntet egy macskát, mert a ragadozó ösztönök működnek benne???
Ennek a vakondkérdésnek van egy másik oldala is. Érdemes átgondolni. a vakond főképp gilisztát eszik, de nem veti meg a különböző rovarok, bogarak lárváit, amik a földben élnek. Például a cserebogár lárvája, a pajor. De megeszik minden föld alatt élő férget, kukacot. A növényekben csak akkor tesz kárt, ha véletlenül elszakítja a gyökerét , mikor ássa a járatát. De a férgek azt eszik, mármint a növényeket. A lótetű vagy lóbogár ki hogy hívja, nagyon szeret megjelenni aszályos időben ott, ahol locsolnak. Ha ott van pl. paprika, akkor annak lőttek...! Viszont ha van vakond, kevesebb a gondod. Én meg szoktam nézni, hogy azokat a palántákat, vagy egyéb mást, amit a vakond kitúrt meg tudom-e menteni. Ha ép a gyökere, nincs baj. Szóval szerintem nem akkora a baj, ha van egy-két vakond, ha van egy jó macska, amelyik nem engedi elszaporodni őket. Nagyobb gáz, ha nincs vakond, de sok féle-fajta kártevő van a földben, mert akkor nincs más segítség, csak a talajfertőtlenítő vegyszerek, amik nemcsak drágák, de gyerek mellett nem biztos, hogy díjnyertes ötlet a használatuk.
Nekem nemcsak macska a segítségem, hanem lakik itt valaki padlásán egy bagoly, és mivel a vakond jobbára szürkülettől pirkadatig szeret a felszínre jönni...
ezt még nem hallottam, de kipróbálom, mert van benne sok igazság. Én azt olvastam, hogy már február végén érdemes elvetni a petrezselyem és a sárgarépa magokat, mert akkor még nagyobb a föld nedvességtartalma. Az idén már így vetettem, szépen ki is kelt.
Vakond ellen tud valaki valamit ajánlani? Mert nálunk visszatérő vendég..
Akkor a jegyzeteidhez:
Az aprómagot, mint a répa, petrezselyem, mák miután elvetetted és ráhúztad, vagy szórtad a földet, ne sajnáld, taposd meg! menj végig a soron, akár kétszer-háromszor is. Nem vicc! Nekem mindig azt mondták, hogy "hadd tömörödjön a mag!" Sokáig nem értettem, de anyukám elmondta, hogy akkor nehezebben szárad ki a mag, mivel nagyon apró, ezzel a tömörítéssel jobban körbeöleli a föld, több nedvességhez jut, a csírázás könnyebben indul meg. Igaz, hogy a lábunk nyomán a föld keményebb, nehezebb kapálni először, de a növénykék gyenge hajtásai át tudnak törni rajta. Nekem két csomag répamagból több mint ötven kiló termés lett, csak azért nem több, mert az egyik sort meglátogatta a vakond.
Sajnos úgy áll a helyzetünk, hogy ebben a hónapban már nem tudunk kiköltözni a tanyára, mert a villanyszerelőt baleset érte, szóval kissé elkenődtem, de sebaj. Ez legyen a legnagyobb bajom az életben!!!!
De a felhő közül kisütött a Nap : megérezett a várva-várt függöny anyagom, nagyon szépek! Már csak egy jó varrónő kellene, aki beszegi nekem.
JAh és megvan a karnis! :D Tudom, tudom---ezek nem nagy hírek, de azért mégis örülök!
a burgonya nem igényel sok törődést, kétszer kell betölteni, és ennyi, ne hagyd ki.
szelídgesztenye erre mifelénk nincs.
Hű cicakaktusz, ez igen! :)
Nagyon szépen köszönöm neked is, ez velős iromány volt, mondhatom! :D Jegyzeteltem és nagyon klassz, nagyon hálás vagyok érte!
Persze, tudom, hogy majd az idő lesz a mesterem, de semmi tapasztalattal mégiscsak nehéz elindulni. Már áldom az eszem, hogy indítottam ezt a fórumot, máris sokkal okosabb lettem!
Már alig várom a tavaszt! :)
Néhány apróság még, kiegészítve az előttem szólót.
Ha helytakarékosság, akkor a kukorica közé mehet, szárazbab.
Az itteni tapasztalatom, hogy néhány mag, ami nem érzékeny a hidegre, nem föltétlenül kel ki hamarabb, mert ha hideg a föld, akkor csak pang a mag, de nem csírázik. Ez nem igaz mindenre, és mindenhova, ha a földrajzi adottságokat nézzük. A krumplival nem kell nagyon sietni, mert ha április elején veted, április végére kikel szépen, viszont akkor még lehet számítani talajmenti fagyra. Attól lefagy a krumpli, de nincs nagy baj belőle, mert újrahajt, ha békén hagyod.
A sárgarépa és a petrezselyem sorába érdemes hagymát duggatni, mert az hamarabb kikel, könnyebb a sorok között kapálni, ráadásul nagy segítségei egymásnak, A répalégy utálja a hagymaszagot, a hagymának is van valami kártevő kukaca, az meg rühelli a répát.
A krumpli mellé érdemes büdöskét vetni, akkor nem sok bajod lesz a krumplibogárral, ha van rózsád, amellé meg szerezz be levendulát, távol tartja a levéltetűt. A katicabogár is szereti a levéltetűt enni.
Uborkát és tököt, vagy uborkát és dinnyét, dinnyét és tököt messze vess egymástól.
Anyósomék nem hallgattak rám, és a sárgadinnyéjüknek tök íze lett, a szomszédomtól meg kaptam uborkát, amit beraktam savanyúságnak, és utána mondta a szomszéd, hogy a dinnye mellé vetette az ubit, és most dinnye ízű a savanyú uborka. Nem rossz, de mégis...
A krumplibogár miatt a paradicsomnak nem szabad, hogy a krumpli legyen a szomszédja.
Tudom, hogy sok infót kaptál tőlünk hirtelen, de szívesen segít, aki tud. És az igazi tudás majd a tapasztalat lesz, amit megszerzel magadnak!
A tyúkokról meg annyit, hogy egész életemben falun éltem, jószágtartásra tanított a nagyanyám, az anyám, tanult szakmám az állattenyésztés, de mindezeknek csak az alapját hasznosítom. Kicsi túlzással, de parlagi tartás a módszerem, tehát az állatok bioritmusát nem változtatom meg a táplálékkal, mesterségesen szabályozott fényviszonnyal. Amit adok nekik enni, az szemes takarmány, ősztől tavaszig kukorica, attól több hájat nevelnek magukra, jobban bírják a telet, tavasztól őszig búza, és dudva, meg dudva, meg dudva. Tavasztól őszig van annyi tojás, hogy van eladó is, ilyenkor meg a boltban veszem, de csirkehúsra nem kell költenem, mert csak két tyúkom nem kotlott el az idén(ők már hét és kilenc évesek, nem vicc!), de a többi kotlott csirkét nevelt, még eladásra is keltettem így, olyan sok volt.
És egy tanács a végére: nem kell költened súlyos pénzeket különböző vitaminokra, táplálék kiegészítőkre a tyúkoknak, vegyél a boltban almaecetet. Tapasztalat, hogy sokkal többet ér, mint bármi más. Én hetente 1-2-szer adok a vizükbe, és nincs beteg csirke, vagy tyúk.
Sok sikert!!!!
Jahj b-zs, nagyon-nagyon köszönöm! :) Fogalmad sincs mennyit segítettél ezzel, irtó rendes vagy, köszi! :)
A szőlő már rendben van, van sok szerszámom is, bár majd még biztosan kell bővítenem a készletet. Sorolóm pl. nincs. Jah és még valami, nem lenne jobb magvetés helyett palántázni, amit csak lehet? Azt olvastam, azok erősebbek?! Szerintetek?
Gondoltam a málna ültetésre most, de szerintem várok vele tavaszig. Szerintem nekem csak konyhakertre lesz időm...tehát kukorica, krumpli már nem hiszem, hogy menni fog. De van még másik földterületem is, lehet, hogy azt bevetem ezekkel. Mert kellene nagyon, csak a ház körül szeretnék hagyni zöld területet is és a telkem csak 1440m2.
Szóval minden nem fog menni egy helyen. Gondolom?! Most arra gondoltam, hogy szeretnék szelíd gesztenyét, mert imádjuk és nagyon drága, de nem tudom megéri-e, mert egy csemete elég húzós áron van és egyszer már ültettem 3-at, amiből egy maradt meg. Valakinek ezzel kapcsolatban van infoja, tapasztalata?
vetési terv, ahogy én szoktam:
vöröshagymából dughagymát veszek,
tavaszi fokhagy, girizdekre szedem
sárgarépa 2 fajta, egy korai és egy másik, amit vermelni lehet
petrezselyemből két fajta, egyik félhosszú, másiknak meg csak zöldje van
zöldborsó 2 fajta, egy szuperkorai és egy bőtermő
cékla
esetleg retek, piros, ezt a szomszéd a petrezselyem sorába veti
burgonya, vetőburgonya zsákos, vagy bió, ez dobozos, 50 szem van benne
bab, uborka, tök, kukorica
paradicsom és paprika palánta
Érdemes még most ősszel kigondolni, miből, mennyit akarsz vetni, és elfér-e a kertben. Lehet helyet spórolni, pl. az uborkát hálóra futtatni, a palántát a hagyma sorába ültetni, vagy a zöldborsó addigra leérik, és a helyére ültetni
Két dátumot érdemes megjegyezni, erre mifelén március 15-én( de már február végén is lehet, ha az idő engedi) vetik az első magokat: hagyma, sárgarépa, petrezselyem, borsó, retek, cékla,
illetve április 04., akkor a burgonyát szokták vetni, május elején pedig a bab, uborka, tök, kukorica, ezek igénylik a meleget, illetve június környékén a paradicsom és paprika palántázás, piacon érdemes beszerezni
A petrezselymet és a sárgarépát én egymás mellé vetem, a vöröshagymát és a fokhagymát is, majd a borsó. A burgonyának nagyobb területet érdemes hagyni. A kukoricát a kert végébe szokás vetni, és a tököt is.
Tavaszig kerti szerszámokat mindenképp érdemes beszerezni, a vetésher sorolót is, ezzel jelölitek ki a sort, amibe a magokat teszitek.
Érdemes megfigyelni a nap állását, vannak fényigényes növények, illetve olyanok is, amelyek árnyékos helyen is teremnek.
Tavaly egy dolog tudatosult bennem, mikor a 3 gyerek kismotorral járta a kertet, miután elveteményeztünk: az a mag, amit elvetsz a kertbe, tutira kikel:DD
Ja, mivel említetted, hogy van szőlőtök, én úgy tudom, ősszel a tövét be kell kapálni, földel feltölteni, nehogy elfagyjon, tavasszal pedig kikapálni, metszeni.
Érdemes trágyát venni, beteríteni vele a kiskertnek a helyét, majd felszántatni, kistraktorral akár, én tutira nem ásnám fel. A trágyázás nagyon fontos, sokkal bővebb és szebb termésed lesz.
Én ősszel semmit sem szoktam elvetni, fokhagymából is van tavaszi, én mindig azt rakok, nekem így vált be.
Most ősszel az első lépés a trágyázás és a szántás, a többit ráérsz tavaszig kigondolni. Esetleg gyümölcsfát lehet ültetni, bár tavasszal is lehet, epret, málnát.