Ebben a helyzetben, hogyan tudok GYED mellett dolgozni? (tudásbázis)
Amennyiben egy munkahely társadalombiztosítási kifizetőhely akkor a táppénz, a tgyás, a gyed mind mind a munkáltató saját zsebből fizeti, amit természetesen később az OEP-től visszaigényelhet, de lényegében meghitelezi az OEP-nek a kifizetést.
Épp ezért ha a mostani munkahelye kifizetőhely akkor át kell adnia a GYED fizetést az új munkahelynek (amennyiben az szintén kifizetőhely) vagy az OEP felé továbbítani.
Nem kell felmondanod, ha egyéb összeférhetetlenséged és jogi akadályod nincs. Vagy akkor úgy kell az újat elvállalni, hogy az ne érintse a régit.
Elvileg az eddigi gyed folyósítást ez nem érinti.
Ha mégis valami miatt a régi munkahelyeden felmondanál, akkor meg rá kell kérdezni, hogy van-e valami teendőd a gyed-del kapcsolatban..
Mondjuk az egy érdekes helyzet, hogyha most elvállalod ezt a munkát, akkor a régi helyed miként "válik aktívvá", tehát akkor ott most mi lennél? Meg akkor ott az adózás hogyan alakulna utánad?
Azért ez lehet, hogy egy profi tanácsadót megérne, mert ma már tényleg az egyszerű dolgok is bonyolultak tudnak lenni.
Az ellátást, a gyed-et nem a munkahelyedtől kapod, hanem az Eg.bizt pénztártól. Jól is nézne ki, ha a munkáltatónak kellene fizetni a babázásodat. A nőket még a munkahelyek környékére sem engednék asszem. Az más kérdés, hogy esetleg a munkahelyed kifizetőhely, és ott adod le a dolgokat, és ők intézik neked.
A jelenlegi jogszabályok szerint a gyermek egy éves korától lehet menni dolgozni, és nem kell a gyed-et lemondani.
Az tehát, hogy te közben visszamész dolgozni, ott felmondasz, és átmész egy másik munkahelyre az a magánügyed, a gyed-edhez elvileg nincs köze, azt a szülésig befizetett adód alapján állapították meg... (Már úgy nagyjából, az elvét mondom most, nem a részleteket.)
Egyébként nem kell felmondanod az előző munkahelyeden, mert egy embernek lehet több állása is teljesen hivatalosan. Akár úgy, hogy az egyik vállalkozás, a másik meg alkalmazott. De lehet két alkalmazotti viszony is. Vagy két vállalkozás. Persze vannak olyan jogi esetek, amiknél van kizáró ok, vagy összeférhetetlenség, de az más tészta. (Pl. két korlátlan felelősséged nem lehet, tehát nem lehetsz egyéni vállalkozó is, meg mondjuk egy kkt-ben társ.)
Viszont amire figyelni kell, az az adózás, mert ugyebár azt azért kell...
Egyébként meg, ha problémásnak ítéled a helyzeted, ne sajnálj egy-két tízezrest egy jó tanácsadóra..