Főoldal » Írások » Szépség & Egészség témák » Dióhéjban a zöldségről, gyümölcsről

Dióhéjban a zöldségről, gyümölcsről


Itt van a nyár, a jó idő. Egyre több a kertekben és a piacokon a friss zöldség és a gyümölcs. Együnk naponta legalább háromszor zöldség-főzelékfélét és gyümölcsöt! Régóta halljuk ezt, de miért is?
Dióhéjban a zöldségről, gyümölcsről

Zöldségek:


A zöldségfélék sok értékes vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Sok bennük a növényi rost, kicsi az energiatartalmuk, zsír gyakorlatilag nincs bennük, fehérje általában kevés (1-5%), nagy a víztartalmuk (75-95%). A különféle zöldségekből kisajtolt zöldséglevek alkalmasak a szomjúság csillapítására, a folyadék pótlására. A zöldségeket nyersen, vagy saláta formájában fogyasszuk vagy csak minimális hőkezeléssel ahhoz, hogy megmaradjanak az előnyös tulajdonságaik! Több nyers vagy párolt zöldségfélét, főzeléket kellene ennünk körítésként a nehéz, és hizlaló tészták helyett.


Gyümölcsök:


A nyers gyümölcsök energiatartalma alacsony, a víztartalmuk magas (80% feletti) viszont sok bennük az értékes vitamin és ásványi anyag. Gazdag kálium- és magnéziumforrások. A magas rosttartalmuk miatt többek között a bélbetegségek, így a székrekedés következményeként kialakuló aranyér megelőzésében fontos szerepet játszanak.

Az almában, a körtében, a birsben, az egresben, a málnában, a ribizliben és a citrusfélében nagy mennyiségben előforduló pektin kedvezően befolyásolja a koleszterinszintet és a cukoranyagcserét, mivel könnyen magába szívja a vizet, megkocsonyásodik, ezért jó hatása van a hasmenéses megbetegedéseknél is. Az ásványi anyag és vitamin tartalma mellett flavonoidokat is tartalmaz. A flavonoidok olyan jótékony hatású vegyületek, amelyek megkötik a szabad gyököket és antioxidáns hatásúak (tehát gátolják a sejtkárosodást). A flavonoidok főként a gyümölcsök héjában koncentrálódnak, ezért is érdemes azzal együtt fogyasztanunk azokat.


Ivólevek:


A sok zöldség tartalmú ivólevek tele vannak klorofillal. A klorofill rengeteg oxigénnel látja el a testünket, amelynek segítségével az könnyebben szabadul meg a méreganyagoktól. Segítenek csökkenteni a vérnyomást, ragyogóvá teszik a bőrt, javítják az emésztést, erősítik az immunrendszert, javítják a vérkeringést és segítenek a fogyásban.

A boltokban kapható zöldség és gyümölcsleveket nagyrészt ma már kíméletes hőkezeléssel tartósítják és a jobbak hozzáadott cukrot is csak minimális mértékben vagy csak édesítőt tartalmaznak.

Ha nincs időnk, hogy magunk készítsük el friss zöldségekből, gyümölcsökből, a saját ivólevünket, akkor a rostos gyümölcsleveket, zöldségleveket válasszuk inkább a szűrtek helyett. A rostos levek rosttartalmuk miatt segítik az emésztést.


Néhány hasznos tanács:


- Mindig friss, az idénynek megfelelő, lehetőleg helyben, a közelünkben termelt és nem messziről odaszállított, ép gyümölcsöt és zöldséget válasszunk! Kerüljük a sérült, vagy túl puha termékeket!


- A fáról vagy a tőről leszedett gyümölcs a legértékesebb, mert tárolás közben nagymértékben csökken a vitamintartalma. A gyümölcsöt csak akkor érdemes leszedni a fáról, amikor már érett, mert ilyenkor a legnagyobb az ásványianyag- és vitamintartalma.


- Tároljunk minél több előzőleg alaposan megmosott és megszárított gyümölcsöt télire a mélyhűtőben!


- A mélyhűtött gyümölcsök csaknem azonos értékűek a frissen szedettel, a befőtt viszont alig tartalmaz vitamint, de annál több cukrot.


- Sajnos nem lehet elégszer elmondani, leírni, hogy a gyümölcsöt evés előtt folyó vízben alaposan meg kell mosni, ugyanis a növényvédő szerek a szedés, a tárolás és a szállítás közben a rátapadó különféle kórokozók sokszor súlyos hasmenéses megbetegedést okozhatnak.




Írta: Alessandro, 2021. június 28. 09:35

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook