Ételeink adalékanyaga a nátrium-glutamát, de mi is ez valójában?
A nátrium-glutamát (MSG) széles körben megtalálható a feldolgozott élelmiszerekben, pl. gyakori összetevője a készételeknek, leveskockáknak, ételízesítőknek is. A glutaminsav nátriummal alkotott sója, amely vízben oldódó, kristályos anyag. Mononátrium-glutamát vagy E621 néven is említhetik. Az ázsiai konyha egyik legfőbb ízesítőszere.
Voltak félrevezető információk, aggodalmak ezzel az adalékanyaggal kapcsolatban is, de az egészségügyi szakemberek egyetértenek abban, hogy ez az ízfokozó a legtöbb ember számára biztonsággal fogyasztható és csak egy kisebb csoport érzékeny rá. Sőt, az MSG akár segítheti is az egészséges táplálkozást, mert használatával csökkenthető a bevitt só mennyisége, ill. az egyéb ízesítők és aromák felhasználása is.
Aki érzékeny a nátrium-glutamátra, az fejfájást, hányást vagy hányingert tapasztalhat, ha olyan élelmiszert fogyaszt, amely tartalmazza ezt az ételek ízének javítására használt anyagot. Az ilyen típusú érzékenységet gyakran "kínai étel szindrómának" is nevezik, de a kínai ételek fogyasztása után fellépő rosszullét, inkább köszönhető a zsíros ételeknek, mint sem az ételekhez adott MSG (monosodium-glutamate) néven is ismert adaléknak.
Ugyanakkor az egészségügyi szakemberek azt sem tagadják, hogy érdemes mindenkinek figyelnie a bevitt nátrium-glutamát mennyiségére.
A tudatos étkezés, több természetes élelmiszer fogyasztása és a feldolgozott élelmiszerek arányának csökkentése segíthet az egészségünk megőrzésében.
A nátrium-glutamát természetes formában, magasabb koncentrációban megtalálható például a paradicsomban vagy a shiitake gombában is. A parmezán sajt is természetes módon, magasabb koncentrációban tartalmaz glutamátot.
Írta: Szmitike, 2024. március 7. 09:35
Fórumozz a témáról: Ételeink adalékanyaga a nátrium-glutamát, de mi is ez valójában? fórum (eddig 2 hozzászólás)