A fizikai munkát végzők miért maradnak örök prolik egyes emberek szemében? (beszélgetés)
Ha a munkát szolgálatnak fogod fel, akkor nincs olyan hogy proli, de manapság elég sűrűn szeretünk kategorizálni, legfőképpen a presztízs és a pénz miatt. Ha a hivatásodnak tekinted, akkor az teljesen független ezektől. Akkor is csinálni fogod, ha álmodból felkeltenek, mert szereted és ebben találod meg az életed értelmét.
mikor nem volt,a haver egy szál semmiben ült az ifában.
nálunk minden traktorban,kombájnban,IFAban volt légkondi.
Minden sarkon hipermarket van....Most épp a rizst hívják vissza, mert oly egészséges.
Minden fajtáját jelenteni kell.
Így volt. Sok embernek ez a jó kor, soknak az volt a jó kor.
Paradicsomra gondoltam egyébként. Azt nem írtam.
Piacon ugyanez van. Nagybanin. Ha nem egyforma a méret, vagy van benne ami kifogásolható ládástól dobja dobja vissza a kereskedő. Csakis a legszebbeket vették át amikor még piacoztunk vele. Ami meg nem kellett borítottuk ki olyat helybe, vagy az út mellé, mert úgyis rotty lett volna mire hazaérünk vele.
az anyám utált iskolába járni,mert az apácák verték.egy gyereket nem verünk ,akkor sem,ha nem a legjobb tanuló.és nagyon sok okos gyerek tanulhatott,érdekes,most hova küldik a gyereküket tanulni,biztos nem Szovjetunióba.helyesebben az utód államokba.
hülyét tudnék kapni attól,mikor mondják,hogy az unió szabályozza az uborkák görbületét.mikor termesztettük,az áfész nem vette át,ha nagyobb volt,vagy görbe.pedig az magyar cég volt.
szerintem is,gondolom van benne légkondi.
Meg hát nem is volt ilyen drágaság mint most. Nyaralni voltunk minden évben. Most hol teheti meg az ember?
A falusiak szerintem jobban éltek a Kádár rendszerben mint most. Munka volt dögivel. Falun is. Nem kellett elvonatozni, elbuszozni sehova. Akkor még konzervgyárak is voltak, aztan átvettek mindent amit megtermeltek. Anyam munka utan hagymat pucolt. Zsákszámra hordták hozzánk, aztan el is vitték. Jobban lehetett boldogulni mint most. Még is az volt az "átkos".
A csendőrök a Horthy-korszakban voltak, soha nem felejtem el, szegény nagypapám mennyire szomorúan mesélte még idős korában is, hogy kapott egy pofont a csendőrtől, mert valamit ráfogtak, amit nem követett el...
A Szabó családra emlékszem, nekem mamám hallgatta a Kossuth rádiót (nosztalgiából belehallgattam, de kritikán alul, propaganda adó lett az egészből). Illetve bennem még a Szomszédok ragadt meg nagyon, pedig 10 éves voltam, amikor befejezték a vetítését.
Valóban tudatlanságban tartották az embereket, azért nem szabad elfeledni, hogy először a Kádár-korszakban tudtak az emberek tömegesen iskolába menni és szakmát, adott esetben diplomát szerezni (szóval valahol megértem a nosztalgiát).
Ma azért szerintem több lehetőség van, de ezek lehetőségek valahol frusztrálóak is, nem?
Nekem is sokáig tetszett az asztalos szakma, de néhány éve kipróbáltam az erőgépeket, rakódókat, traktorokat. Mezőgazdasági és rakodógép-kezelő lennék és/vagy értékesítő. Manitouzni imádok és ma volt szerencsém egy Fendt 1050 Variohoz, hát az maga a mennyország.
Bár a Szabó család már jóval kesőbb volt. Akkor mar en is éltem. Ez a csendőrös dolog sokkal régebbi.
Egy újság járt hozzájuk. A Szabad Föld. Abból mit tudtak volna kihámozni a nagyvilág dolgaiból? A rádióban a Szabó család ment. :) Ha vágytak volna másra is, akkora tudatlanságban tartották a parasztot, hogy eselytelen lett volna. A nagyanyam élelmes volt, volt nekik egy jó nagy terület szőlőjük, azt mondta nagyapámnak csináljanak egy kis házi borfőzdét. Ivót. Ismerősöknek. Egy darabig ment is a dolog, aztan jött egy csendőr vagy zsandár, nem is tudom hogy hívtak őket, aztan azt mondta számoljanak fel mindent, különben elviszi a nagyapámat. Ugyanez a csendőr még előtte héten ott ivott náluk. Valakinek gondolom szemet szúrt hogy így akarnak egy kis mellékeshez jutni, aztan jelentette őket. A besúgó rendszer mar akkor is működött. Még falun is. Nem volt egyszerű akkor se boldogulni. Ha akart kitörni az ember ebből a helyzetből. Ha nem.
Soha nem hallottam a családban senkit áskálódni, irigykedni, másokat figyelni, kitárgyalni. Mindenki tette a dolgát, családi ügyek voltak. Tervezték a jövő évet, esténként társasjátékoztunk. Egészen kisiskolás koromban ültünk a sötétben sparhelt mellett, mert a petróleumlámpát eloltották. Vagy meg se gyújtották. Gyerekek nappal kirohangálták magukat, jól aludtak. Mondjuk ennyi tanulnivaló nem volt.
Hogy jön ide a panaszkodás? Ki panaszkodott itt?
Mert abban az időben mindenkinek megvolt az életútja és beletörődtek, nem lázongtak ellene, illetve nem volt ez a kirívóan nagy különbség sem emberek között, ami ma van. Elviekben bárkiből lehet bármi.
Így igaz. Nem volt választásuk. De nem is panaszkodtak egyebkent. Legalabbis én nem hallottam panaszkodni soha a nagyanyámat. Nagyapámat se. Ebben nőttek fel, ha szerették ha nem.
De itt most nem is a vidéki életről kéne beszélgetnünk.
Nem kell bemutatnod a vidéki életet. Mindkét nagyapám nagygazda volt 4 lóval, marhákkal és minden aprójószággal.
Azoknak az öregeknek nem volt más választásuk, mert nem egykéket neveltek, hanem 4-5 (vagy több) gyermeket. Nem volt hipermarket, a családnak enni kellett és az eladott búza, kukorica vagy disznó árából ruházni, szépen járatni őket iskolába.
Most meg már az ásott kutakat is jelenteni kell. Nehogy már ingyé locsoljon a paraszt.
Visszatérve a fórum eredeti témájához... ha újra születnék asztalos lennék. Vagy valamilyen kézzel fogható, teremtő munkát végeznék. Úgy érzem ez tenne boldoggá és nem törődnék mások véleményével.
Belerokkani nem fogsz, gondolom nincs akkora gazdaságod. :) Nagyanyam se rokkant bele, sőt 92 éves koráig élt. De az biztos hogy derekas meló. Nekünk is volt paprikaföld minden, fűszer- pritaminpaprika, aztan azt szedni kellett, negyedelni, úgy vették csak át. Frissen. Fűszerpaprikának olyan ereje volt hogy miközben raktad bele a necczsákba, taknyod-nyálad egybefolyt. Okádék egy meló volt, de akkor még megérte csinálni. Meg jöttek érte helybe, átvették, most meg a kutyának se kell. De nem is éri már meg. A paprikát folyton locsoltuk amíg be nem ért, ilyen vízárak meg energiaárak mellett hol éri már meg. A permetszer is drága. Luxus lett már falun élni is.
Csináld azt ami neked megfelel. 🙂
és őszintén,én maradok a pörkölt,rántott hús,csülök háromszögben,71 éves vagyok.
hát igen,de én nem ott lakom.
További ajánlott fórumok: