Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Térdprotézis műtét után mennyi a felépülés, miben változik az élet? fórum

Térdprotézis műtét után mennyi a felépülés, miben változik az élet? (tudásbázis kérdés)


tegnapelőtt 12:57
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a tanácsokat és infókat! 😘
17. Channa* (válaszként erre: 10. - Charlize)
tegnapelőtt 12:03

A koruk miatt ne izgulj!

A férjemmel voltak sokkal idősebbek is, sőt! mindenki idősebb volt nála. A legidősebb 85 éves volt, bár én max. 65-nek néztem;)


A lényeg, hogy a combizmot kell erősíteni a műtétig! Valamint a karizmot, hogy a járókeretet és a mankót tudják használni.

A koruk miatt (65 felett) már cementes protézist kapnak, ami azonnal lehet terhelni azaz nem kell egy lábra helyezni a teljes súlyt, csak figyelni kell majd nekik, hogy ne is csinálják.


A férjem nem túlsúlyos, max. 5-6 kg feleslege van a nagykönyv szerint, de pl. a bátyám rendesen túlsúlyos és semmi gondja nem volt emiatt a műtét közben és után sem.

A bátyám 48 éves volt, amikor először műtötték és minimum 50 kg feleslege van, bár ő erős, mert birkózott.


Veled kapcsolatban: Megkérdeztem a dokitól, hogy hogyan lehet megelőzni, hogy ne legyen szüksége valakinek protézisre. A fiatalabbak miatt gondoltam, hogy felteszem ezt a kérdés.

Azt mondta, hogy megelőzni nem lehet, max. kitolni az időt az erős izmokkal.


Ha tehetitek, akkor a szüleidnek kérjetek gyógytornát, ahol megerősítik a szükséges izomzatot a műtétre. Azért gondoltam a gyógytornászt, mert az emberek hajlamosak nem csinálni önállóan, mert mozgok én eleget, stb.


Sok sikert a műtéthez, ha kérdésed van nyugodtan tedd fel.

16. asztanaviszta (válaszként erre: 10. - Charlize)
tegnapelőtt 08:47

70-72 év nem kor.

A probléma az - ha jól emlékszem korábbi hozzászólásaidból - hogy anyukád jelentős túlsúllyal rendelkezik.

Ez pedig a "protézisesek" szempontjából nagyon-nagyon nem jó.

Nem mindegy, hogy milyen súllyal terheli.

15. asztanaviszta (válaszként erre: 14. - Asztanaviszta)
tegnapelőtt 08:45

A varratszedés után már csak egy mankóval járt. A műtét után 4 héttel már gépkocsit is vezetett. Akkor mankóra nem, csak egy botra volt szüksége, kb. még 2 hétig.

Több, mint 10 éve volt az első műtét, utána 2 évre a második. Az úszás és a gyógytorna mai napig az élete rész.

A fájdalmai teljesen megszűntek. Igaz az egyik térde nem hajlik 100%-san, de a mindennapi tevékenységében semmilyen problémát nem okoz.

14. asztanaviszta (válaszként erre: 9. - Charlize)
tegnapelőtt 08:41

Férjemnek mindkét térdében protézis van.

A műtétek sikerültek. Műtét után másnap már felkeltették, gyógytornász megtanítja a mozgásokat. 5 nap múlva hazajött, mankóval már remekül tudott járni. Kb. 2 hét múlva (a műtéttől számítva volt a varratszedés-)

A műtét után kb. 5-6 hétig vérhigító injekciót kellett magának beadnia.

Nagyon fontos a gyógytorna, illetve a normális testsúly megtartása. A túlsúly nagymértékben rontja a gyógyulás esélyeit. A megfelelő torna/mozgás élethosszig tartó folyamat.

tegnapelőtt 08:00

Ismerősöm 49 éves nő, tavaly kapott térdprotézist, 48 évesen...

Ő már a sarkon lévő iskolába is alig bírta elvinni a 8 éves kislányát...

Mostmár tud járni, mert kenytelen volt, bár tényleg csak pár métert megy napi szinten. Sztem ő nem foglalkozik úgy a gyógyulással, ahogy kéne, fajdogal is neki, a hajlitas se teljes, de elvan... Sztem tökéletes nem lesz már neki, de legalább sokak jobb, mint volt.

12. Csillagszem38 (válaszként erre: 11. - Charlize)
tegnapelőtt 07:56

:(


Gyógytorna!

11. Charlize (válaszként erre: 6. - Ágio8405)
jún. 28. 23:41
Jaj, én is ezt az egyenes lábbal járást csinálom hónapok óta. Akkor nálam is nagy lehet a baj… 😱
10. Charlize (válaszként erre: 4. - Ágio8405)
jún. 28. 23:37
70-72 évesek a szüleim. Ettől félek, hogy nagyon megviseli majd őket és ha nem akarnak küzdeni, nem állnak fel, hamar leépülnek fizikailag, lelkileg.
9. Charlize (válaszként erre: 3. - Channa*)
jún. 28. 23:34

Pont ez, amit leírtál! Köszönöm szépen!


Szüleimet fogják műteni. Anyut kb. 8 hónap múlva. Aput rá 3 hónapra. Aztán anyu jön megint a másik térdével. Plusz szerintem rám is ez vár, csak nem voltam orvosnál még. 😔

Szeptemberben iskolát kezd a kisfiam. Próbálom felmérni, mennyire lesz nehéz, ha szüleim “leesnek” a lábukról.

8. Charlize (válaszként erre: 2. - Papája)
jún. 28. 23:29
Mindig vannak új eljárások, ebben az általad küldött fórumban több évesek a releváns válaszok. Megtaláltam én is, de azért köszönöm! 😊
7. Channa* (válaszként erre: 6. - Ágio8405)
jún. 28. 15:09

Használ valami tornaeszközt?


A férjemnek vettünk egy mini szobabicajt, ami elektromos és viszi a lábat. Azt használta naponta többször. AZ szinte olyan, mint a térdhajlítógép.

Ha nem megy szépen, én rászólok a férjemre:DDDD


És sokat kell menni és próbálgatni az állást is.

A férjemnek azt kellett még gyakorolnia, hogy a széken ülve hátra tudja tenni a lábát, azaz maga alá húzni, de már az is megy neki, illetve még azzal volt gondja, hogy bizonyos oldalra nem hajolt. Erre a kettőre a gyógytornász figyelmeztette, adott gyakorlatokat és azt csinálta.


Anyósodnál járt gyógytornász?


Persze, a fájdalomküszöb is fontos. A férjem nagyon kemény. Bár egy náthába majd nem belehal, de ha ilyen komolyabb van neki, akkor azt bírja. A műtét előtt évekig hatalmas fájdalmakkal élt, de dolgozott és csinált mindent.

Mindenki csodálkozott rajta, hogy hogyan bírja ilyen fájdalmakkal...

6. Ágio8405 (válaszként erre: 5. - Channa*)
jún. 28. 15:02
Neki is nagyon előre haladott volt és most már a másikban is mert azt jobban terhelte. A műtött is fáj neki még, de azt mondja járásnál nem fáj, de állni csak pár percig tud mert utána megmerevedik és nem tudja hajlitani. Sajnos annyira megszokta az egyenes lábbal menést, hogy sokszor észre sem veszi és nem hajlítja.
5. Channa* (válaszként erre: 4. - Ágio8405)
jún. 28. 11:18

Igen, tuti, hogy ez is fejben dől el valahol;)


A férjem 67 éves, már nagyon rossz volt mind a két térde. A jobb térdében már nem volt porc és napi több fájdalomcsillapítóval, de dolgozott, tevékenykedett. Már olyan programokat nem szerveztünk, ahol sokat kell menni, állni, stb.


Neki is mondta a doki, hogy a jobb térd műtét után jobban fog fájni a bal térde, de nem így lett. Most még nem fáj neki, mind a két térde jobb, mint volt a műtét előtt.


A férjemnek nem mondtak olyat, hogy 1 év a gyógyulás.


Olvastam, hogy kerékpározni 3 hónap után lehet. Most volt a dokinál, kérdeztük a bicajt, azt mondta, hogy már régen csinálhatná, ha úgy érzi. Kérdeztük a munkát is, amire azt mondta, hogy dolgozzon és csináljon úgy mindent, mintha semmi nem történt volna.

jún. 28. 11:02
Változó. Valószínűleg az sem mindegy hány évesen van a műtét. Anyodomnak 1,5 éve volt. Szerintem pszichésen is pont egy év után lett neki jobb. (Ezt olvasta valahol hogy egy év a gyogyulást legalább) Értsd nem fáj annyira de a jótól messze van, pl nem tud hosszabban állni. a mozgása még mindig nehézkes, de azt mondja a másik térde miatt mert az jobban fáj. Azt is kéne műteni de egyéb probléma miatt el van halasztva. De ő 72 volt a műtétkor. Apukám 60 valahány éves barátjának kb 2 hónapja volt. Ő már tök jól van. Persze még nem tökéletes, de már most jobb mint előtte volt. De ő eleve még aktívan dolgozik. Anyósom 2 hónap után mèg járókerettel meg mankóval járt.
jún. 28. 10:06

Mindenkinél más!


A férjemnek március 20-án volt jobb térdprotézis műtétje.

Ő nagyon jól viselte az egészet és nagyon jól sikerült neki.

OORI-ba műtötték. Ott 12 napot kell bent maradni a műtét után, mert rehab is van utána ott helyben.


Az első éjszaka volt nagyon rossz neki, utána napról-napra jobb lett.


A műtét utáni napon már járókerettel kellett közlekednie és térdhajlítógéppel mozgatták a térdét.

Minden nap volt gyógytorna és járkálnia is kellett megadott távokat.

Azután jött a mankózás.


Amikor hazahoztuk, már csak bot kellett volna, de ő azt sem használta, simán járkált minden segédeszköz nélkül.


Napról-napra egyre kevesebb fájdalomcsillapítót szedett és műtét után kb. 3 héttel már semmi kellett neki.


A férjemnek kicsit ólába lett a műtét előtti fájdalom miatt. Kiegyenesítették neki a műtéttel.

Nagyon szépen tud menni, nincs fájdalom azóta sem.

Most voltunk 24-én hónapos kontrollon, minden rendben van. Mindent csinálhat és azt mondta az orvos, hogy már csinálhatott volna mindent.


A férjem nem igen kímélte magát. A műtét után 3 héttel már vezetett.

Mivel sok meló van a ház körül, azt csinálta/ja, amíg el nem fárad.

Kerékpározik is és mindent csinál. Megy vissza dolgozni is;)


A másik térdét is műteni kell, majd októberben kell újra visszamenni a dokihoz és akkor beszéljük meg a következő műtét időpontját. Gondolom, majd jövő tavasszal lesz.


A férjem magas, de simán leült a normál székekre, kanapéra és mindenre. A gyógytornász sem látta értelmét, hogy kijárjon hozzá. Azt mondta, hogy nem tud neki semmit segíteni, mert vele minden rendben van....


Pontosan mi érdekel?

2. papája (válaszként erre: 1. - Charlize)
jún. 27. 20:34

[link]


Ha végigolvasod, mindenre kapsz választ.

jún. 27. 19:19

Sziasztok!

Az utóbbi 1-2 évben kapott valaki közületek térdprotézist?

Hogyan zajlott a műtét utáni élet, a felépülés, mennyi idő kellett?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook