Szilveszteri babonák (beszélgetés)
Én nem ettem lencsét. Állítólag akkor szegény leszek. De ettem helyette babot. Az is olyan, mint a lencse, csak nagyobb.
Ja, és ez nem ide tartozik, de van egy olyan szegedi babona, hogyha leteszed a táskád a földre, akkor szintén szegény leszel. Sokáig hittem benne, de meguntam, hogy állandóan a kezembe kell fogni a nehéz táskát, meg a szatyraimat.
Bízni kell,és bejön!!!Idén a férjem fél évig m.nélküli volt,mégis minden rendben ment...
Amúgy nem igazán szeretjük a lencsét,de 1-2x ki lehet bírni a cél érdekében...
JAAJ!Nem IGAZIRA!!! Van egy kis szoborfélém,és áll az orra! Arra tűztem rá a kivánságaimat!
Rosszat is kívántam, bevallom, egy bizonyos személynek,aki tavaly megkeserítette az életemet...:(
Szerencsére megszabadultunk tőle...és a többi kívánság is bejött.
Feltétlen meg fogom csinálni most is!/viccen kívül/
Én pont most főzöm a lencsét, mert holnap 12 órázom nappal.Szóval ma, fasírt volt krumplival.Holnap lencsefőzelék lesz fasírttal:)Újévkor meg lencsegulyás:))
Remélem bejön,és lesz elég pénzünk.Nem so,csak elegendő mindenre:))
ha valaki oylan bátor,hogy megközelít egy álló elefántot,és oylan magas,hogy feléri az álló ormányát,és még oylan vakmerő is,hogy rátűzi a piros!! cérnával összekötött sodrott kívánságot(mikor köztudott,hogy az elefánt öklel a piros színtől..) hát az meg is érdemli,h teljesüljön a kívánsága :D
amúgy ki fogom próbálni:)
..elmeséled,hogy mit kívántál? idén is fogsz?
Tavaly találtam egy jó kis oldalt a neten.ott írták,hogy amit szeretnénk a jövő évben,írjuk fel egy papírra. Sodorjuk össze, kössük piros cérnával össze.Tűzzük egy álló ormányú elefánt orrára.meg fog valósulni!
Nekem bejött4 Jó,nem irreális kéréseim voltak..
A szilveszteri szokások közös célja eredendően az, hogy a következő évre egészséget, bőséget, szerencsét, boldogságot varázsoljanak
*
Egy középkori babona szerint, ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni.
*
Disznóhúst azért érdemes ennünk, mert a disznó előretúrja a szerencsét.
*
TILOS baromfihúst enni, mert a baromfi hátrakaparja a szerencsénket.
*
A hallal is jobb óvatosnak lenni, mivel folyó menti vidékeken - ezek szerint Budapesten is - szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), máshol viszont baljós állat, hiszen vele elúszik a háziak szerencséje.
*
A gazdagságot többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani.
*
Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.
*
Újév napján semmit ne vigyünk ki a házból, mert a hagyomány szerint "elszáll a tehén haszna".
*
Sok háznál mandulaszemet vagy más apróságot főztek a lencsefőzelékbe, és az a leányzó, aki ezt megtalálta, a babona szerint férjhez ment a következő esztendőben.
*
Aki lencsét eszik, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája.
*
Az óév és újév közötti éjszakán arra is fény derülhet, ki lesz életünk párja. A népszokás szerint nem kellett hozzá más, mint néhány házilag gyúrt gombóc, amibe gondosan belerejtették a papírra írt legkülönfélébb férfineveket. Amelyik gombóc főzéskor elsőnek feljött a víz felszínére, az tartalmazza a jövendőbeli nevét.
*
Újév első napján igyekeztek tartózkodni a veszekedéstől, házi viszálykodástól.
*
Szokás volt kora reggel friss vízben mosakodni, hogy egészségesek maradjanak. Aki reggel a kútról elsőnek mert vizet, "elvitte az aranyvizet", és egész évben szerencsés volt.
Ezen a napon nem szabad orvost hívni, orvoshoz menni, mert akkor betegséggel töltjük majd a következő évet.
Babonák
# Egy középkori babona szerint ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni.
# Ne feledjük, hogy tilos baromfihúst ennünk, mert a baromfi hátrakaparja a szerencsénket.
# A gazdagságot többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani.
# Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.
# Újév napján semmit ne vigyünk ki a házból, mert a hagyomány szerint "elszáll a tehén haszna".
# Akinek van almafája, íme egy külföldi hagyomány: a tiroliak esküsznek rá, hogy ha a férfiak szilveszter éjszakáján meztelenül megrázzák az almafát, egész évben nem lesz gondjuk...
A malac
Disznóhúst azért érdemes ennünk, mert a disznó előretúrja a szerencsét. A ropogósra sütött malac boldog, minden szempontból ígéretes esztendőt jelent. Ezért még a megrögzött hitetlenek is boldogan ragadnak kést és villát a malacpecsenye láttán. A megszokott, sertéshúsból készült ételek, mint például a rántott hús, szóba sem jöhetnek, szerencsét csak a fül, a farok, a köröm és a csülök hozhat. Az egyébként értéktelennek tartott, olcsó húsféléknek a szakácsok ilyenkor nagy figyelmet szentelnek.
Franciaországban a puhára párolt sertésfület kis felgönygyölítve, hagymás csicseriborsóval tálalják. Németországban bőrös sertéssültet kínálnak balzsamecetes lencsével. Olaszországban tradicionális szilveszteri étel a Zampone con lenticchia, a csülök lencsével.
A lencse
A szerencsehozó szimbolika másik jellegzetes étele ugyanis a lencse. A már több mint ötezer éve fogyasztott hüvelyest január elsején, első étkezésként kell enni. Aki így tesz, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája. Egyéb szemes termények is hasonlóan hoznak szerencsét: a köles vagy a rizs.
Ugyancsak bibliai történet az éhes Ézsaiásé, aki egy tál lencséért adta el elsőszülöttségi jogát.
Szomszédainknál, Ausztriában hagyományos szilveszteri fogásnak számít a disznóorr lencsesalátával. A rémisztőnek hangzó fogás természetesen csak az orr hátsó részét, a puha húst jelenti, amelyet zöldséges lében főznek meg. Hozzá friss reszelt tormát és tökmagolajos, fokhagymás, ecetes lencsesalátát kínálnak. Szilveszterkor pezsgővel, más alkalmakkor sörrel öblítik le. A főtt - gyakran füstölt - fejhúst mustárral és hagymás-ecetes burgonyasalátával körítve szintén közkedvelt, hagyományos újévi fogás.
egy kis szilveszteri babona -
Akinek van almafája, íme egy külföldi hagyomány: a tiroliak esküsznek rá, hogy ha a férfiak szilveszter éjszakáján meztelenül megrázzák az almafát, egész évben nem lesz gondjuk...
Ha jönnek vendégek, a férfinek kell átlépni először küszöböt. És éjfél után a férfinek kell először felhívni telefonon és boldog újévet kívánni.Mi nagyon hiszünk ezekben főleg az előzőben! És mindíg úgy alakult azaz év miszerint ki lépett be először a kapun.Férfi vagy nő!
Most hírtelen több babinát nem tudok pedig van egy csomó! :)
Emlékszem egy babonára, illetve kettőre is. Népi hagyomány, amit a mai napig alkalmaznak tanyákon, falukon.
Tehát, január elsején nem adunk ki semmit a házból, mert, ha aznap adsz, egész évben adnod kell. Aznap még egy gyufát sem adtak kölcsön, pláne nem örökbe.
A másik: Az év első napján a nők nem mentek vendégségbe, csak a férfiak mentek/mennek köszönteni az ismerősöket, szomszédokat.
Ha nő az első vendég, akkor az rossz termést ígér, szerencsétlenséget hoz a házra, ha pedig férfi, akkor bő termés, egész évben szerencse lesz a házon.
Na,még egy eszembe jutott, bár ezt szerintem sokan ismerik.
Az év első napján nem szabad kifelé seperni a szemetet a házból, mert nagy szegénységet jelent. Csak összeseperni szabad, és befelé.
porszívásnál nem szabad kiönteni a zsákból a szemetet. A lényeg, nem szabad a házból semmit kivinni.
Kicsit hosszú lett, bocsi. :))
További ajánlott fórumok:
- Van itt valaki aki itt lesz karácsonykor és szilveszterkor és a két ünnep között, akivel a magányosok beszélgethetnek?
- Hol töltöd a szilvesztert?
- Karácsonyi, télapós és szilveszteri sms-ek, versek, üdvözletek, idézetek
- Ti se szeretitek a szilvesztert?
- Cél szilveszterre minél többet fogyni!!! Velem tartasz, hogy csinik legyünk?
- Esztek lencsét szilveszterkor?