Szerintetek ha valakihez mentőt hívnak egy otthonban, ott szabad hagyni, amíg a mentő megérkezik? (tudásbázis kérdés)
Kötelező-e a boncolás?
A boncolásra és a halottakkal kapcsolatos egyéb teendőkre vonatkozó jogszabályokat az 1997. évi CLIV. egészségügyről szóló törvény tartalmazza. Az általános szabály az, hogy az elhunyt személyt - függetlenül attól, hogy fekvőbeteg-gyógyintézetben vagy azon kívül hunyt el kórbonctani vizsgálat alá kell vetni, ha a következő állítások bármelyike is fennáll:
- a halál oka klinikai vizsgálatokkal nem volt megállapítható,
- perinatális (születés időszaka körüli) halál történtekor,
- az elhunyt szervátültetés donora vagy recipiense volt,
- az elhunyt foglalkozási eredetű megbetegedésben szenvedett, és annak gyanúja merült föl, hogy a halál oka ezzel - van összefüggésben,
- az elhunyt szervezetében újra felhasználható, nagy értékű műszer vagy eszköz található és az nem képezi az elhunyt tulajdonát kivéve, ha a műszer vagy eszköz jellege nem kívánja meg az elhunyt kórbonctani vizsgálatát,
-az elhunyt még életében vagy a halált követően a hozzátartozó írásban kérte a boncolást,
-az esetnek tudományos vagy oktatási jelentősége van,
-az elhunytat hamvasztani kívánják.
Az utolsó két pontnál el lehet tekinteni a boncolástól, ha a boncolás mellőzésének összes feltétele fennáll és az elhunyt még életében vagy a hozzátartozó a halált követően írásban kérte a boncolás mellőzését.
A kórbonctani vizsgálatot a halál helye szerinti illetékes kórház vagy klinika Patológiai Osztálya fogja elvégezni, lehetőleg már a halál bekövetkeztét követő első, de legkésőbb a halottvizsgálatot követő három munkanapon belül.
Mikor lehet eltekinteni a boncolástól?
A korábban felsoroltak kivételével az elhunyt személy kórbonctani vizsgálatától el lehet tekinteni az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:
-a halál természetes eredetű,
-a halál oka egyértelműen megállapítható,
-a kórbonctani vizsgálattól további lényeges megállapítás nem várható,
-a kezelőorvos és a patológus szakorvos a kórbonctani vizsgálatot nem tartja szükségesnek,
-az elhunyt még életében vagy hozzátartozója a halált követően kérte a kórbonctani vizsgálat mellőzését.
A kórbonctani vizsgálat mellőzéséről fekvőbeteg-gyógyintézetben elhunyt személynél a fekvőbeteg-gyógyintézet (egyetemi klinika) orvos igazgatója, egyéb helyzetekben az egészségügyi hatóság dönt.
Remélem tudtam vele segíteni.
Mielőtt indulatból lejáratnád magad, nézd meg a szerződést, mert ha annak megfelelően jártak el a boncolás ügyében, akkor elég lehetetlen bármit is tenni. Amúgy pedig az e-mail egy praktikus és jó dolog meg a telefon is, de ilyesminek nem ez a megfelelő intézési módja.
Számomra még mindig nem világos, hogy mi után hagyták magára, azt sem tudjuk, hogy mennyi időre és ki vagy kik. Ha egy személy volt ott, aki ment telefonálni, akkor nem sok kivetnivaló lehet ebben, főleg, ha a tünetei nem utaltak közvetlen életveszélyre.
Őszinte részvétem.
Számomra a történetből nem derül ki egyértelműen,hogy magára hagyták édesapádat,amíg a mentő kiért.De sajnos ezt már sosem fogod megtudni,hogy történt valójában.A nővérek egymást fogják védeni.Az jó ötlet lehet,amit Franie Drake írt,hogy a mentősöket kérdezd meg.
A boncolásról nem tudom mik most a szabályok,de úgy tudom 60 év felett csak ha a hozzátartozó kéri akkor boncolnak,illetve ha erőszak áldozata az elhunyt (ezt a nagyszüleim halálakor orvos ismerős mondta,igaz évekkel ezelőtt volt).Egyik rokonunk nemrég halt meg rákban (50 év alatti),hamvasztották,nem volt előtte boncolás.
Kívánom,hogy találd meg a lelki békéd,az édesapád sajnos vissza már nem hozhatod.
Valóban kötelező a boncolás, nagyon furcsa ez az egész dolog. Mármost két dolgot tehetsz: vagy beletörődsz és nem teszel fel kérdéseket, mert csak magadat gyötröd vele; vagy szépen feljelentést teszel a rendőrségen. Ők majd utánajárnak és szépen tisztázzák ezt a dolgot..
Mert ez amit leírtál, ez nagyon megdöbbentő és érthetetlen eset!:S
Korábbi előjel nélkül idős embernél tényleg előfordulhat szív probléma, vagy lehet, hogy más tüneteket más betegség tünetének azonosítottak be, ami szintén nem feltétlen gondatlanság.
Azt a mentősöknél megkérdezheted, hogy milyen tünetek miatt hivták őket, hangfelvétel készül mindenről, és szerintem még biztos megvan, de igazából felesleges most már magad túráztatni, mert boncolást már nem lehet kérni.
Elsődlegesen én az ottani dokival beszélnék.
Azt ne mondja nekem senki, hogy akkor tűnik fel valakinek, hogy egy ember túl gyenge (legyen az oka akár nemevés, akár bármi más), mikor már lábra sem bír állni és mentőt kell hívni hozzá! Könyörgöm, az a személyzet azért van ott, hogy figyeljen az ápoltakra!!!
Az meg a másik, hogy ha spec.diétán van, akkor arra is oda kell figyelniük! Ez kb. olyan, mintha egy diabéteszesnek banán-szőlő gyümölcssalátát adnának...
Ez döbbenet... Őszinte részvétem.
Szerintem ez így nem járja. Milyen okkal hívtak mentőt hozzá? És hová vitték volna? A mentő csak úgy nem megy sehova és senkiért. Nem taxi.
Ráadásul mi az, hogy nem kap a gyomrának megfelelő ételt???
Boncolni meg szerintem is kellett volna, a hamvasztástól függetlenül, hiszen nem volt dokumentálva semmilyen olyan betegsége, ami ennyire gyors és hirtelen halálhoz vezetett volna.
Apukám egy idősek otthonában lakott Mendén. Mivel én nem tudtam magamhoz venni, önként ment oda júliusban. December 8-án kaptam a telefont, hogy apukám elhunyt. Ekkor azt mondták, tüdőgyulladásban. Majd amikor a temetésre elmentünk, akkor kérdezgettem egy két nővért hogy apukám hogy halt meg? Azt mondták, nem tudott a doktornő mit írni a beutalóra, és ezért azt írták rá, tüdőgyulladás... apukám nem evett legyengült és azt nem tudom most sem mi okból mentőt hívtak hozzá. KÉt nővér is ezt mondta: "Mikor mentünk szólni, hogy megjött a mentő, addigra halott volt"
Nem értem ezt az egészet. Ha olyan súlyos volt az állapota, hogy hagyhatták ott felügyelet nélkül?
Ráadásul: nekem apukám azt mondta, hogy utóbb már nem kapott a gyomrának megfelelő ételt (gyomorpolippal műtötték kétszer) hanem ugyanazt kapja amit a többiek- gondolom ezért nem evett talán... és ami még furcsa, aki intézte a temetést azt mondta, hogy aput nem boncolták fel, pedig hamvasztáskor ez úgy tudom törvényileg kötelező. Aki elolvassa ezt, az mit szól mint kívül álló mindehhez? Köszönöm a válaszokat.
További ajánlott fórumok:
- Idősen, betegen családban vagy otthonban képzeled a jövődet?
- Egy államilag finanszírozott gyermek otthonban, miért éheznek a gyerekek?
- Mi legyen a macskával, ha megérkezik a kisfiunk?
- Miért van az, hogy a pizzafutár hamarabb megérkezik bárhova, mint a mentő ?
- Az elsőbbséggel feladott levél tényleg megérkezik 2 napon belül?
- Vajon holnap megérkezik a múlt szerdán feladott elsőbbségi csomag?