Szerbiába mennék, de még román állampolgár vagyok, kell oda útlevél? (tudásbázis)
Szóval a lényeg a lényeg h kimehetek személyivel.
Meg más EU s állampolgár is bemehet Szerbiába.
Nincs útlevelem,mert minden papirom megvan amivel tartózkodhatok itt.
"
2010. június 12-étől kezdődően érvényes személyi azonosító igazolvánnyal is beléphetnek Szerbiába.
Május végén döntött úgy a szerb kormány, hogy az uniós tagállamok, valamint Svájc, Norvégia és Izland állampolgárai útlevél nélkül, érvényes személyi igazolvánnyal is Szerbia területére léphetnek. Ivica Dacic szerb belügyminiszter akkor azt mondta, a gesztus erősíti majd a kölcsönös bizalmat, és kedvező visszhangja lesz az Európai Unió országaiban.
December közepe óta a szerb állampolgárok vízummentesen utazhatnak az EU országaiba. ,,
,, NyitólapUtazási tanácsok országonkéntEurópa
NYITÓLAP
UTAZÁSRA NEM JAVASOLT TÉRSÉGEK
UTAZÁSI TANÁCSOK ORSZÁGONKÉNT
VÍZUMMENTES KÜLFÖLDRE UTAZÁS
Gyors tippek mielőtt útra kelne
Regisztráció konzuli védelemhez
Külképviseletek
Tiszteletbeli konzulok Magyarországon
Konzuli szolgálat külföldön
Konzuli költségek | Ügyféltájékoztató
Utazás Magyarországra
Tájékoztató a Schengeni Információs Rendszerről (SIS)
Az uniós szintű Vízuminformációs Rendszer kiterjesztése (VIS)
Kapcsolat
Felülhitelesítés
Európa
Európa:
Szerbia
Utoljára módosítva: 2013. 03. 06.
Tartalmi változás nem történt, csak a dátum frissült!
Elérhető külképviselet/ek: Belgrádban nagykövetség és konzuli hivatal | Szabadkán főkonzulátus
Biztonság
Beutazási, tartózkodási és munkavállalási feltételek
Tudnivalók az országról
Közegészség, egészségügyi helyzet
Biztonság:
Tájékoztatjuk a magyar állampolgárokat, hogy az ország koszovói határvidékén (főleg Észak-Koszovó) biztonsági kockázattal kell számolniuk.
Az ország ezen részei az utazás és ott tartózkodás szempontjából "II. Fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok és térségek" kategóriába tartoznak. A térségbe utazó magyar állampolgárok különös körültekintéssel készüljenek fel utazásukra, tanúsítsanak fokozott elővigyázatosságot az utazás idején, illetve lehetőség szerint, a körülmények javulásáig egyes helyekre való utazásukat halasszák későbbre.
Amennyiben a külföldi nem Szerbia felől lépett be Koszovóba, a szerb-koszovói határon a szerb hatóságok nem engedik be az országba.
A Vajdaság területén- és főként a magyarok lakta Észak-Bácskában és a Tisza-mentén- a magyar turista szívesen látott vendég.
Ajánlott mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítás megkötése.
Terrorizmus:
Bár e térségre nem jellemzőek a terrorista, szélsőséges csoportok akciói, Szerbia Európa más részeihez hasonlóan, nem mentes a terrorizmus fenyegetésétől.
Tüntetések, sportesemények
Tüntetésekre – főként a fővárosban - időnként sor kerül, javasoljuk ezek helyszíneinek az elkerülését. Az utóbbi időszakban ugyanakkor a tüntetések nem fajultak külföldi intézmények és érdekeltségek elleni támadássá, mint az korábban többször is előfordult.
Szerbia sportszerető ország, több sportágban világklasszis versenyzőkkel és csapatokkal büszkélkedhet – ez utóbbiakat sokszor magyar riválisaikkal sorsolják össze. Felhívjuk az ideérkező magyar szurkolók figyelmét, hogy a nagyobb egyesületek szurkolótáborainak a „kemény magja” néha – a stadionokon belül és kívül is - provokatív magatartást tanúsít, összetűzést kezdeményez a vendégszurkolókkal, legyenek azok hazaiak vagy külföldiek. Célszerű nem „felülni” az esetleges provokációnak, illetve a magyar szurkolók se kezdeményezzenek ilyet.
Bűnözés, közbiztonság:
A szerbiai közbiztonsági helyzet, összességében és általánosságban európai szintű, de a tömegrendezvények közelében, illetve az utazó számára ismeretlen helyeken indokolt a biztonsági szabályok fokozott betartása. Figyeljünk értékeinkre a zsúfolt közterületeken, a repülőtereken és a tömegközlekedési eszközökön.
Az erőszakos bűncselekmények leggyakrabban a szervezett bűnözéssel függnek össze. Az utóbbi években volt példa fegyveres erőszak elszigetelt eseteire néhány nagyobb városban, de ezek nem külföldiek ellen irányultak, hanem maffiajellegű leszámolások voltak.
Minden elszenvedett bűncselekményt (útlevél ellopását is) és az úti okmány elvesztését is mielőbb jelenteni kell a rendőrségen (rendőrségi sürgősségi szám: 192), és jelezni célszerű az illetékes magyar külképviseleten (a Belgrádi Nagykövetség Konzuli Osztályán, illetve a Vajdaság területéről a Szabadkai Főkonzulátuson).
Szerbia egyes részein időnként etnikai feszültségek tapasztalhatók, ami külön kockázati tényező. A tüntetésektől való távolmaradás ezen esetekben is ajánlatos!
Az utazóknak figyelemmel kell lenniük arra, hogy a biztonsági helyzet Szerbia déli részén gyorsan változhat. A Dél-Szerbián átutazóknak ajánlatos a helyzetről a belgrádi nagykövetségünkön érdeklődni az utazás megkezdése előtt. Többnapos tartózkodást Szerbia déli részén nem javasolunk.
Vajdaság:
A Vajdaság a magyar állampolgárok számára biztonságos térségnek számít. Az elmúlt három évben nem érte atrocitás az ide utazó magyar állampolgárokat, csak tömegrendezvényen keveredtek néhányan kisebb incidensbe. A közbiztonság a tartományban jó. A szabadkai „ócska piacon” gyakori a zsebtolvajlás. Évente két – három magyar állampolgár sérelmére is elkövetnek ilyen bűncselekményt. Az utakon és a közterületeken erős a rendőri jelenlét. Koszovó elismerését követően sem alakult ki magyarellenes hangulat a tartományban, az ide utazó magyar látogatókat nem érte atrocitás. Azt tanácsoljuk az ide utazó magyar állampolgároknak, fokozottan tartsák tiszteletben a fogadó ország szabályait, tartózkodjanak a provokatív magatartástól!
Utazás, közlekedés biztonsága:
Gyakori a közlekedési szabálysértések elkövetőivel szembeni rendőri fellépés. A helyszíni pénzbírság összege a jogszabály szerint nem haladhatja meg a 3 000 dinárt (1 euró kb. 100 dinár körül mozog), de a minősített esetekben eljáró ügyeletes bíró akár 25 000 dináros pénzbírságot is kiszabhat, és 60 napig terjedő szabadságvesztéssel büntetheti a szabálysértés elkövetőjét.
Természeti és egyéb katasztrófák:
Az ország középső és déli részén az utóbbi években előfordultak földrengések. Az idei télen pedig – ugyancsak délen – a nagy hó okozott komoly gondokat.
Az állami, illetve önkormányzati hatóságok és intézmények viszonyulása a velük kapcsolatba kerülő magyar állampolgárokkal:
A hatóságok részéről megkülönböztető magatartás nem tapasztalható, de a rendőrség fellépését, eljárását (elsősorban közlekedési szabálysértési eljárásoknál) a magyar beutazók sok esetben túlságosan szigorúnak értékelik. A gyorshajtást jelentős pénzbüntetés sújthatja, illetve súlyos esetekben a körzetileg illetékes szabálysértési bíró elé is rendelhetik az ügyet. Az utakon gyakran mérik a sebességet.
A biztonság, közbiztonság szempontjából leginkább kockázatos területek, országrészek:
Szerbia déli részén, a presevói és bujenováci térségben fel nem robbant akna és lőszer fordulhat elő. Ha gyanús tárgyat észlel, ne érjen hozzá, hanem jelentse a rendőrségen!
Beutazási, tartózkodási és munkavállalási feltételek:
Az EU tagországainak és a schengeni zóna államainak polgárai – 2010. június 12-étől kezdődően – 90 napot nem meghaladó időtartamú látogatás esetén érvényes személyi azonosító igazolvánnyal is beléphetnek Szerbiába. Ideiglenes személyi igazolvánnyal nem lehet átlépni a határt. "
Áááá nagy öröm mehetek mégis oda személyivel. :D
Vidd el az útlevelet.
Szerbia nem EU tag, kelleni fog az útlevél.
További ajánlott fórumok:
- Ha Németországban születik a gyermekem megkapja a német állampolgárságot?
- Milyen állampolgár a baba, ha külföldön születik?
- Szerbiába szeretnék menni. A kérdésem az lenne, hogy kell-e oda útlevél, ha egyik nap kimennék, másik nap meg jönnék is haza?
- Szerbiába utazáshoz kell útlevél?
- Kell-e német állampolgárnak Szerbiába vízum?
- Horvátországba utazáskor román állampolgároknak is elég a személyi igazolvány, vagy nekik útlevél kell?