Pszichológiai kísérletek (Második rész) (beszélgetés)
Valóban irányítható a viselkedés, a viszonyulás. Felnőtteknél is. Erre jó példák a reklámok. De ugyanígy az uszítás, az indulatok szítása is, akár vérre menőkig is, egy-egy hataloméhes ideológia is ugyanígy működik.
Viszont ahogy az állatvilágban, az embereknél is a kölyök azt a viselkedést veszi át, amelyik a közegében jelen van.
Ha egy családban veréssel nevelnek, felnőve a gyerek sem ismer más módszert a saját gyerekével. A megengedő szülő gyereke a szabályozást rabságnak fogja tartani és nem tűri a munkafegyelmet, a korlátokat.
Ha a médiából ömlik az erőszak, akkor a legkisebb konfliktust is erőszakkal akarják megoldani és ez veszélyes. Nem mindenki elég érett a valóság és a fikció szétválasztásához. Ezért lehet mostanában annyi brutális gyilkosság, bántalmazás, könyörtelen terrorizálás már az általános iskolában is, mert nincs korlátozás abban, mit nézhet a gyerek, mit nem. Ráadásul a videójátékok is egyre horrorisztikusabbak. A szülői felelősség óriási, ebben is.
Ilyen kísérleteknél figyelembe kell vegyük azt is, hogy a kísérlet résztvevői nyilvánosság előtt vannak. Az alkalmazkodás a környezethez és annak résztvevőihez az élőlények sajátossága. A gyerekek a felnőttektől tanulnak inkább. Ha egy társadalomban elfogadott az erőszak, akkor az norma lesz, vagyis követik. Az elfogadotton van a hangsúly.
Ennek ellenére én amellett szavazok, hogy nézzék, ha kapnak felvilágosítást arról, hogy mi jó és mi nem. Mikor jó az erőszak (például önvédelem) és mikor nem.
Természetesen a gyerek leutánoz dolgokat.
De, ha a gyerekem arra nevelem, hogy a gyengébbet nem bántjuk, ha a genetikája, az agya is rendben van, nem fogja bántani a kiszolgáltatottat.
Hogy nemcsak az utánzás a mérvadó, bizonyítja a bántalmazott gyerek, pont nem lesz bántalmazó, mert tapasztalta az nem normális viselkedés, vagy fordítva is létezik, bántalmazottból, is bántalmazó lesz, de ott nyilván erősen befigyel a kapott genetika is, ue. az alkoholista szülők gyermekeinél is megfigyelhető.
A média is arra tud hatással lenni, akit nem tanítanak meg gondolkodni, lásd politikában is jellemző, hogy az emberek elhitték, hogy a virgácsok, télen is "nyáron" jöttek. Ua. felvételeket hitték el, újabb és újabb átkelésnek.
Az 1960-as években kezdődött a máig tartó vita arról, hogy a genetika, a környezeti tényezők és a társadalmi rendszer hogyan alakítja egy gyermek fejlődését. Albert Bandura kanadai pszichológus szerint az emberi viselkedés nagyrészt utánzáson alapul, nem pedig öröklött genetikai tényezőkön. Ezt szerette volna bebizonyítani a következő kísérletben:
Három csoportra osztottak óvodás korú gyerekeket. Az első csapat olyan videókat nézett, ahol egy felnőtt agresszív módon viselkedett egy játékbabával. A második csapat egy pozitív felnőttet látott, aki játszott a babával. A harmadik egy kontrollcsoport volt, ebben a videóban megjutalmazták a felnőttet, ha simogatta a babát, de akkor megbüntették, ha bántotta.
A gyerekek megnézték a videókat, majd a kutatók beküldték őket egy szobába ugyanazzal a babával, akit a videóban láttak. Az agresszív felnőttet néző gyerekek Bandura eredményei szerint bántották a babát, a többi csoport pedig alapvetően békésen viselkedett.
Tehát a kísérlet egyik tanulsága, hogy felhívta a figyelmet a média erőszakos tartalmainak negatív hatásaira, mivel a gyerekek hajlamosak utánzással átvenni a viselkedésformákat. Később felnőttekkel is kísérletezett, és ugyanerre az eredményre jutott, tehát felnőtt korban is hatással van a pszichére a média.
Mi a véleményetek erről a kísérletről?
További ajánlott fórumok:
- Január 4-től kezdem a fogyásom második részét ki tart velem?
- Pszichológiai kísérletek... (Első rész)
- Matek érettségi első részénél hány százalékot kell elérni, hogy esetlegesen a második részt is átnézzék?
- Kinek, hogy tetszett a Hajnalhasadás második része?
- Mi volt annak a sorozatnak a címe, amiben babákkal és kisgyerekekkel csináltak pszichológiai kísérleteket?
- Tudja valaki, hogy van e a Némo nyomában c. mesének második része?