Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Pszichológiai kísérletek (Második rész) fórum

Pszichológiai kísérletek (Második rész) (beszélgetős fórum)

10. Bichi (válaszként erre: 1. - Holurt Waxhton)
szept. 15. 23:44
Ebből arra lehetne következtetni, hogy ha több gyerek van a családban, akkor azok kb ugyanolyanok, hiszen ugyanazt a viselkedési mintát látják, ugyanabban a közösségben vannak. Hát ez nagyon nincs így...
szept. 15. 22:45

Valóban irányítható a viselkedés, a viszonyulás. Felnőtteknél is. Erre jó példák a reklámok. De ugyanígy az uszítás, az indulatok szítása is, akár vérre menőkig is, egy-egy hataloméhes ideológia is ugyanígy működik.

Viszont ahogy az állatvilágban, az embereknél is a kölyök azt a viselkedést veszi át, amelyik a közegében jelen van.

Ha egy családban veréssel nevelnek, felnőve a gyerek sem ismer más módszert a saját gyerekével. A megengedő szülő gyereke a szabályozást rabságnak fogja tartani és nem tűri a munkafegyelmet, a korlátokat.

Ha a médiából ömlik az erőszak, akkor a legkisebb konfliktust is erőszakkal akarják megoldani és ez veszélyes. Nem mindenki elég érett a valóság és a fikció szétválasztásához. Ezért lehet mostanában annyi brutális gyilkosság, bántalmazás, könyörtelen terrorizálás már az általános iskolában is, mert nincs korlátozás abban, mit nézhet a gyerek, mit nem. Ráadásul a videójátékok is egyre horrorisztikusabbak. A szülői felelősség óriási, ebben is.

8. Ruslan (válaszként erre: 1. - Holurt Waxhton)
szept. 15. 21:32

Ilyen kísérleteknél figyelembe kell vegyük azt is, hogy a kísérlet résztvevői nyilvánosság előtt vannak. Az alkalmazkodás a környezethez és annak résztvevőihez az élőlények sajátossága. A gyerekek a felnőttektől tanulnak inkább. Ha egy társadalomban elfogadott az erőszak, akkor az norma lesz, vagyis követik. Az elfogadotton van a hangsúly.


Ennek ellenére én amellett szavazok, hogy nézzék, ha kapnak felvilágosítást arról, hogy mi jó és mi nem. Mikor jó az erőszak (például önvédelem) és mikor nem.

szept. 15. 21:05
Amúgy engem nem kellett arra nevelni, hogy a gyengébbet nem bántjuk, mert eszembe sem jutott. Az állatokat is szerettem/szeretem. Egyszer megfogtam egy egeret. Szeretgettem. Nagyanyám biztatott, hogy dobjam a vécébe. Nem akartam. Ami a többi gyereket illeti, nem kötekedtem senkibe, de nem is hagytam magam. Volt, hogy összeverekedtünk (nem én kezdtem). :D
6. Holurt Waxhton (válaszként erre: 2. - Enikő1)
szept. 15. 19:33
Nyilván nem ezzel a babás kísérlettel történt a felnőtteknél.
5. Enissa (válaszként erre: 4. - Enissa)
szept. 15. 18:42
Még hozzáteszem, a tömegpszichózis hathatott rájuk akkor rögtön, egyik elkezdte a másik jópofinak találta, de a normális, tuti otthon már nem folytatta.
4. Enissa (válaszként erre: 1. - Holurt Waxhton)
szept. 15. 18:39

Természetesen a gyerek leutánoz dolgokat.

De, ha a gyerekem arra nevelem, hogy a gyengébbet nem bántjuk, ha a genetikája, az agya is rendben van, nem fogja bántani a kiszolgáltatottat.

Hogy nemcsak az utánzás a mérvadó, bizonyítja a bántalmazott gyerek, pont nem lesz bántalmazó, mert tapasztalta az nem normális viselkedés, vagy fordítva is létezik, bántalmazottból, is bántalmazó lesz, de ott nyilván erősen befigyel a kapott genetika is, ue. az alkoholista szülők gyermekeinél is megfigyelhető.

A média is arra tud hatással lenni, akit nem tanítanak meg gondolkodni, lásd politikában is jellemző, hogy az emberek elhitték, hogy a virgácsok, télen is "nyáron" jöttek. Ua. felvételeket hitték el, újabb és újabb átkelésnek.

3. srcrss (válaszként erre: 1. - Holurt Waxhton)
szept. 15. 18:37
Nem tudom. Azt mondják, gyerekkoromban sem utánoztam senkit. Volt saját véleményem, stílusom... :D
2. Enikő1 (válaszként erre: 1. - Holurt Waxhton)
szept. 15. 18:36
Az még hihető, hogy az óvodás korúak leutánozták a videóban látott viselkedést, de hogy a felnőttek is, az már nem.
szept. 15. 18:20

Az 1960-as években kezdődött a máig tartó vita arról, hogy a genetika, a környezeti tényezők és a társadalmi rendszer hogyan alakítja egy gyermek fejlődését. Albert Bandura kanadai pszichológus szerint az emberi viselkedés nagyrészt utánzáson alapul, nem pedig öröklött genetikai tényezőkön. Ezt szerette volna bebizonyítani a következő kísérletben:

Három csoportra osztottak óvodás korú gyerekeket. Az első csapat olyan videókat nézett, ahol egy felnőtt agresszív módon viselkedett egy játékbabával. A második csapat egy pozitív felnőttet látott, aki játszott a babával. A harmadik egy kontrollcsoport volt, ebben a videóban megjutalmazták a felnőttet, ha simogatta a babát, de akkor megbüntették, ha bántotta.

A gyerekek megnézték a videókat, majd a kutatók beküldték őket egy szobába ugyanazzal a babával, akit a videóban láttak. Az agresszív felnőttet néző gyerekek Bandura eredményei szerint bántották a babát, a többi csoport pedig alapvetően békésen viselkedett.

Tehát a kísérlet egyik tanulsága, hogy felhívta a figyelmet a média erőszakos tartalmainak negatív hatásaira, mivel a gyerekek hajlamosak utánzással átvenni a viselkedésformákat. Később felnőttekkel is kísérletezett, és ugyanerre az eredményre jutott, tehát felnőtt korban is hatással van a pszichére a média.

Mi a véleményetek erről a kísérletről?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook