Nyelvtanulás kicsi gyermek korban (beszélgetés)
Múltkor hallottam valamit, hogy az agy kis gyermekkorban hogy alakul, hogy ha kétnyelvűségre szoktatják. Nem emlékszem pontosan, de nem mondtak pozitív dolgokat... Kell, hogy legyen egy anyanyelv, aztán jöhet a többi. Akkor érzi magát biztonságban a kisgyerek.
Engem inkább az idegesít, hogy nem merem a gyereket rábízni senkire. Inkább én is mindig ott vagyok, ha tanár jön. Legalább a szomszédos szobában Ti nem így vagytok ezzel?
Szia!
Szerintem ne aggódj,nagyon hamar megszokják még a kétnyelvűséget.Mi itthon csak magyarul beszélünk a kisfiammal,az oviban ugye angol-magyar,és mégis megért mindent,mindegy neki,hogy milyen nyelven mondod,ha angolul akkor is ugyanúgy megcsinálja amit kérnek tőle.Itthon észreveszem rajta,hogy még mindig több mindent mond angolul,mint magyarul,de ez nem hiszem hogy baj...
Hidd el a kicsilányod is hamar belejön majd.
Szia.
Mi Londonba költözünk,utolsó évet kezd a lányom(5 éves) az oviba.Angolul pár szót tud csak.Bevalom kicsit félek is ettől,de ügyes és fogékony a nyelvre.Sajna én nem beszélek sokat angolul,de a párom igen,így remélem nem lesz a nyelv hiányból gondunk.Otthon is angolul beszéltek hozzá vagy csak az oviba tanítsák rá?
5 éves a kis lányom és agusztusba mennénk ki Londonba élni a páromhoz aki 5éve kint él.Sajna én se tudok sokat angolul,bár ált.suli óta azt tanultam,de nem érzem hogy nagy lenne a tudásom:(
Kis lányomat németül tanították az oviba-és nagyon gyorsan tanult.Érdekelne hogy van e valakinek tapasztalata arra hogy kiskorú gyerekkel mi vár rám Angliába.Van e olyan ovi ahol segítenek nekünk nyelvet tanulni...?Minden tanács érdekel.Köszönöm.Anna
Nem is rolad beszeltem, hanem altalanossagban. D nem baj. :)
Tudom, hogy nem otthon elsz, mert lattam az adatlapodon.
Nekem 16 het szulesi szabadsagom osszesen. Akos 12 hetes volt, amikor a bolcsit kezdte,szoval ebbe ne menjunk bele.
Igen a ti gyereketek tokeletesen fog angolul beszelni, mert korulotte, mindenhol az van. De akkor sem toled fogja megtanulni, mert attol, hogy 4-5 eve ott elsz meg nem beszelsz anyanyelvi szinten.
Nálunk Nagy-Britanniában főleg franciául tanulnak, aztán mindenki odáig meg vissza van magától, hogy tud franciául, közben meg kb annyi a színvonal, hogy 1-10-ig el tudnak számolni. :D Ez tapasztalat.
Az viszont biztos igaz, hogy a német ajkúak szinte mind beszélnek angolul és még lehet, h más nyelven is. De az angol nyelvvel eddig minden országban tudtam érvényesülni, ahol jártam eddig (elég sok helyen), a német tudásommal viszont semmire se megyek, sajna nem világnyelv.
Tévedés ne essék, én nem Magyarországon élek, hanem Skóciában, azaz az én leendő gyerekem mindenfelől az anyanyelvi skót angolt fogja hallani nagyon fiatal korától kezdve, mert nálunk nem szokás 3 évig otthon maradni a gyerekkel, mert nem fizetnek, összesen 9 hónap van, amiben a szülési szabadság is benne van. Szóval igen picike korától kezdve a gyerek nincs otthon napközben, szóval nekünk inkább majd arra kell gyúrni, hogy magyarul is megtanuljon, az angolja tökéletes lesz, és mivel itthon is egyikünk csak angolul fog vele beszélni, még lehet, hogy a magyar kicsit háttérbe is fog szorulni, erre kell majd ügyelnünk, hogy az is menjen neki.
És nem középfokon beszéljük az angolt, magyarul csak itthon beszélünk, az egész életünk az angol körül forog.
Sziasztok!
Én a kicsi lányommal 5 és fél éves korában kezdtem el angolt tanítani. Most elsős és én csak örülők annak, hogy elkezdtem vele foglalkozni. Az iskolába is van angol és egy általán nem unatkozik az órán. A fiam tavaly kezdet el tanulni másodikos korában angol nyelvet, mert túl korainak találtam még akkor az oviba kezdést, de most Ő csak szenved az angol órán, mivel már a kis agya nem fogadja be olyan könnyen az idegen nyelvet. Amúgy könnyen és nagyon jól tanul. Amúgy én angol nyelvet tanítok az ovisoknak és sokkal ügyesebbek és fogékonyabbak a 3 éves gyerekek,mint a 6 évesek. Nem mindegy, hogy hogyan van tartvaegy óra, mert ilyen korban a nyelv megszeretettése a fő cél, amit csak játékosan lehet megoldani.
én sem írtam mást.
ha fél éves kora előtt kezd el több nyelvet hallani - megint más, mint 3 éves koráig csak egyfélét, és utána egy egészen ismeretlent. itt arról volt szó, hogy 3 éves a gyerek.
magyar az anyanyelvem, mint a legtöbb barátomnak és az egész családomnak, de szlovákiai magyarként már ovis koromtól szlovákul is beszéltek hozzám, a magyar tannyelvű oviban szlovákul is tanultunk. nem hiszem, hogy ez miatt nekem nem lett volna gyerekkorom, meg nem is fogtam fel "muszájként". hiszem, hogy pár éves koromban tanultam meg azokat az alapokat, amikre ma is építek.
és szerintem 3 éves korban bátran el lehet kezdeni idegen nyelvre oktatni a gyerekeket, 16 évesen már későn lesz befizetni egy nyelvtanfolyamra...
Szerinem is csak akkor tud a gyerek tökeletesen ha olyantol tanul akinek ez az anyanyelve. Mert legyen akar milyen jo egy tanar, az akcentus megmarad, es neha sajons igen nagy badarsagokat tudnak tanitani iskolaban is.
Azzal is egyet kell hogy ertsek hogy minel elöbb kezded el annal könnyebben tanulod meg. Ez teny. Az mar mas kerdes hogy melyik gyereknek mire van igenye.
Nalunk a fiamnak ugymond "muszaj" mert ketnyelvüen kell felnönie ahhoz hogy kesöbb minden ok legyen. Tölem magyarul tanul, az apjatol nemetül. igaz meg egyiket sem akarja nagyon hasznalni, de mindegyiket megerti. Azzal viszont nem ertek egyet hogy igy nem fogja keverni (nem tudom mar ki irta) Az elejen sokszor elöfordulhat hogy amelyik nyelvböl az adott szo neki könyebb, azt fogja mondani. Söt, ha pl külföldön nö fel, szinte tuti hogy lesz olyan szo amit nem fog tudni pl magyarul, igy sajons lehet hogy belekeveri a masik anyanyelvet ugy hogy fel sem tünik neki. Nem törvenyszerü, de megeshet. Viszont teny hogy a szakemberek azt javasoljak hogy kb fel eves kortol az egyik szülö csak igy a masik csak ugy beszeljen hozza.
de visszaterve a magyarorszagi nyelvtanulasra. Nekem 2 tesom van. A batyam viszonylag egyszerüen tanult meg suliban nemetül es angolul. az öcsem mire iskolas lett mar tudott nemetül, 7-es koraban 3. lett orszagos nyelvversenyen. Mindez azert mert kicsi koraban imadta a nemet es angol meseket, es csak ugy ragadt ra. Pedig senki nem tanitotta. Az iskolaban csak 4.-ben kezdett nemetet tanulni. Most 21 eves, es nemetböl felsöfoku nemzetközi vizsgaja van (18 evesen a nemet tagozatos erettsegivel kapta) es angolbol is mar megvan neki. En ellenben utaltam mindkettöt. Angolul nem tudnanak eladni, de ha nem muszaj nem eröltetem. Nemetül pedig közepfokuval jöttem ki, de amint berekültem a svab okhoz rajöttem hogy ezzel sokra nem megyek. Tehat mint mar elöttem is iratak minden gyerek mas es mas.
Viszont en a sajat börömön tapasztaltam hogy egyszerüen az idegen nyelvet megtanulni jol csak ugy lehet, ha az adott orszag emberei tanitanak, vagy vesznek körül. Igy en azt javaslom, hogy mielött kidobnank egy rakat penzt nyelvsulikra, inkabb gyüjtögessen aki megteheti, es küldje ki a gyereket nyarra, cserediaknak, babysitternek, mit tudom en. Ez a legtutibb.
Es meg egy utolso gondolat. itt letezik mar az a cserediak program, ahol a 8 eves gyereket küldik egy tanevre külföldre. Ugy mennek ki hogy egy mukkot nem tudnak, az elsö par het keserves es nehez (de nem a nyelv miatt, hanem a tavolsag miatt, hiszen csak 8 eves) de 1 honap mulva mar az adott nyelven jol beszel, majd fel ev mulva szuperül, es a suli vegevel egy anyanyelvi szinten beszelö gyerek megy haza. Itt ebböl nen csinalnak problemat. Na meg azt se felejtsük el hogy mig otthon nemet meg angol van a legtöbb suliban, söt altalaban csak az egyik, itt gimis koruk vegere a legtöbb helyen 3 nyelven tudnak beszelni söt, van aki a nemeten kivül 3-on.
/bocsi a hosszu iromanyert/
A közelünkben olyan nyelviskola van,ahol a tanár angol és állítólag nem ért magyarul egy "kukkot" se.
Mondjuk ha ért,akkor se mutatja.
Csak akkor fog a gyerek anyanyelvi szinten beszélni, ha olyantól tanul, aki azon a szinten beszélni.
Ha én középfokon használom mondjuk a németet, beszélhetek én a gyerekkel németül nem fogja anyanyelvi szinten beszélni. Közel kerülhet hozzá persze, ha sokat néz tv és hallgat mondjuk hangos könyveket és később olvas, de nem a szülőtől fogja megtanulni, hanem az anyanyelvi nyelvhasználótól.
A legyen ismerőseid esetében a gondozó az oviban gondolom angol anyanyelvű. Így a gyerek is azon a szinten fogja elsajátítani.
Ez nálunk is így van. Én magyarul beszélek a gyerekkel, mivel magyar vagyok, a párom, a családja és a gondozó a bölcsiben hollandul beszél hozzá, mert ugye nekik az a nyelvük. Mi azonban otthon többnyire angolul beszélünk ( az én hollandom most már jó, de 3 évig egy szót sem beszéltem) és többnyire angol adók mennek illetve filmeket is csak angolul nézünk. Ákos valószínűleg anyanyelvi szinthez közel fogja beszélni az angolt, de nem tőlem tanulja meg így.
Arra is volt időm :) a nyelvtanulást nem úgy kell elképzelni, hogy napi 6 órában nyomatjuk. Valaki említette a játékos tanulást. Igen, szerintem pont ez a lényeg. Szórakozva kell tanulni és főleg időtakarékosan. Ezt úgy értem, hogy pl. csináld idegennyelven azt, amit egyébként anyanyelven csinálnál (tévé, olvasás, újság, zene, internet, hírek stb.) Persze ezt nem 3 évesen :-P
Egyébként nyilván nekem sem fért volna/férne bele az időmbe a folyamatos nyelvtanulás.
Én megértem mindkét tábort.
De most őszintén,szerintem egy anya sem akar rosszat a gyermekének,nem akarjuk elvenni a gyermekkorukat,erről szó sincs.Nem úgy kell elképzelni egy ilyen óvodát,mintha iskola lenne,a gyerekek játék közben tanulják meg a dolgokat,arról nemis beszélve,hogy most a legfogékonyabbak,felsem tűnik egy ilyen picurnak,hogy "tanul".Itthon csak magyarul beszélünk a gyerekhez,az oviban angol anyanyelvi környezetben vannak.
Az orvosunk azt javasolta, hogy a gyerekhez beszeljunk azokon a nyelveken, amiken kesobb szeretnenk, hogy beszeljen. Magatol mondta, nem kerdeztuk. Fel eves kora elott mondta. Azt is javasolta, ha hallgattatjuk vele a tv-t idegen nyelven/nyelveken.
Ponthogy a gyerek nem ugy fogja fel a nyelvtanulast, mintha az szukseges rossz lenne, hanem az elete reszekent, mint a jatekot... jatek kozben.
Nyugat-Europaban nem csinalnak a nyelvekbol ugyet, minel hamarabb, annal jobb. Erdekes modon Magyarorszgaon igen, ahol sajnos meg mindig kevesen beszelnek (jol) idegen nyelveket.
A legjobb az a módszer, ha a gyermek születésétől kezdve az egyik szülő az egyik, a másik pedig a másik nyelven beszél a gyerekhez, így nem fogja keverni a nyelvet és mindkettőt anyanyelvi szinten fogja beszélni. Minél korábban kell elkezdeni, ez az én véleményem. Nálunk szükséges is, hogy két nyelven beszéljen a baba, hisz nem Mo-on élünk, kell, hogy magyarul is tudjon, hogy a rokonokkal is tudjon kommunikálni, és kell, hogy angolul is beszéljen, hogy itt is megállja a helyét.
Egyik ismerősömék (lengyelek) a gyerekhez jobbára lengyelül beszélnek, de az óvodában ugye mindenki angolul beszél, a gyerek eddig csak angol szavakat használ, viszont tökéletesen érti a lengyelt is. Ez is érdekes eset, bár még pici a gyerek, még most tanul beszélni.
...szinte gondoltam...nem akarsz lemaradni a barátnődtől...
Mondjuk ez még semmi, az általános suliba még jobban elszabadul a szülők versengése...
Nem kell aggódnod, az iskolában elég nagy hangsúlyt fektetnek a nyelvoktatásra, semmiről nem fog lemaradni a gyereked.
További ajánlott fórumok:
- Epilepszia gyermek korban
- Alvászavar, félelem kisgyermek korban
- Mi volt az első szó amit gyermeked, esetleg te babaként illetve ismerősök babái mondtak és milyen idős korban?!
- Kíváncsi lennék, hogy a fiú gyermekes anyukák hány éves korban tapasztalták fiúknál a hónajszőrzet megjelenését?
- Székletvisszatartás kisgyermek korban
- Tudtok olyan oldalt, ahol családok keresnek saját gyermekük mellé cserediákot nyelvtanulás céljából?